İşte Türk’ün dehası

Efendim, bir gazetemiz geçen ay manşete taşımıştı, biz de o sayede haberdar olduk! (Yanlış anlamayın, internetle ilgili konularda şanımız yürüyedursun, bazen biz de yazının son cümlesinde gördüğünüz sebepten ötürü bazı konuları gazetelerden öğreniyoruz) Başbakanımız Sayın Tayip Erdoğan, önayak olmuş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin merkez olarak kullanıldığı, bir internet takip merkezi kurulmuş. Şimdi işin içeriğinden bahsetmeden önce bu ülkede birkaç konuyu yeniden hatırlatmak istiyorum. Gerçi hepiniz eminim farkındasınızdır ama ana resmi görmek için bir toplu bakmakta yarar var…

Türkiye’de bütün ekmekler poşette satılır, bunu zaten biliyorsunuz… Ekmekleri poşette satmayanlara yaptırımlar vardır. Bu ülkede uydu antenleri casusluk yasaları gereği hala yasaktır. Yine bahsi geçen ülkede, vatandaşlara verilen ADSL (ki ülkenin en iyi internet hatlarıdır) bağlantıları korsan film indirmeyi engellemek için (yanlış anlamayın hatların kötülüğünden değil) belli bir limitin üzerine çıkamaz. (Hoş bahsettiği limitlere ulaştığını da görmedik ama…) Yine bahsi geçen ülkenin alan adları konusunda çok net kuralları vardır. Dünyada alan adları tekelciliği önlemek amacı ile birden fazla kurum tarafından verilirken, bu ülkede hala tekeldir. Toplanan paranın nerelere ve ne amaçla harcandığı bilinmemektedir. Bu bahsi geçen ülkede bu kurallar o kadar net uygulanır ki, birçok kurum evraklarını tamamlayamadıkları ve ya ODTÜ’yü bu konularda ikna edemedikleri için alan adlarını alamazlar. (Bkz: www.gokhanozen.com.tr) … Bu ülke gelişmekte olan bir ülkedir ve devlet bakanlıklarının sayısı artarken bir enformasyon veya iletişim bakanlığı yoktur. Yanlış anlamayın bu bakanlığı kurulması son derece zordur. Her ne kadar Saddam dönemi bakanlar kurulunda bile olsa da… Ve bu ülke hakkında son bilgi, bu ülkenin internetini daha iyi seviyelere getirmek için canhıraş bir şekilde çalışan ve konu ile ilgili bakanlığın himayesinde, bakanın başkanlığında toplanan bir internet üst kurulu vardır.

Bu bilgiler dâhilinde şimdi size soruyorum, bu kadar düzenli ve güzel bir ülkede internet nasıl devletin kontrolünde büyüyemez de başka kontrol mekanizmalarına ihtiyaç duyulur. Tabii aslında bu kurum, her şeye rağmen ufak tefek kaçaklar için kurulmuştur. Çok gereklidir aslında bu ufak kaçakları yakalamak. Zira bunu halletmenin de başka yolu yoktur.

Bu konuda birkaç çözüm önerisini yazılarımı okuyanlar bilirler. Bunları muhtelif mecralardaki yazılarımda hep kullanmışımdır. Şimdi sırf bu konu ile ilgili muhtemel çözümleri dile getirmek istiyorum:

Bu ülke de herkese bir ip adresi verilse ve bu adres vergi numarası ile de bağlantılansa acaba bir çözüm olur muydu?

İnsanlara, internetin dalga geçilecek bir sanal âlem değil siber bir uzay olduğu ve kimliklerimizin hatta ev adreslerimizin internet dışında kalmadığı anlatılsa.

Birkaç kişiyi sallandırmak, afişe etmek yerine bunların ciddi suçlar olduğu, bütün mecralarda anlatılsa daha iyi olmaz mı?

Kimse kusura bakmasın ama bana bu tip uygulamalar McCarthy dönemini hatırlatıyor. O nedenle bu tip sorunlara bu çözümleri üretenler iyi geceler, iyi şanslar diliyorum. Eminim Türk dehası bir cadı avı kültürünün kurbanı olmayacak kadar asildir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir