Gelecek 25 yılda nelere yatırım yapmalıyız?

Gelişen teknoloji herşeyi o kadar hızlı değiştiriyorki iş hayatı bu devingenliğin içinde nelere yatırım yapması gerektiğini bulmakta ciddi anlamda zorluk çekiyor. Danışmanlığını yaptığım son derece dinamik şirketlerin bile gelecek 2 – 3 yıllık projeksiyonda ciddi anlamda zorlandıklarını izliyorum. Bundan kurtulmanın yolu var mı? Gelecek 2-3 yıldan daha uzun süreli projeksiyonlar yapmak mümkün mü? Yatırım haritası çıkarırken sektörel bazda pazarı manipüle edecek ne gibi gelişmelerle karşı karşıya kalacağız? İşte bu sorularına cevap olabileceğine inandığım gelecek 25 yıllık gelişme haritasının majör başlıklarını iletmek istiyorum.

İşte majör gelişmeler;

1. Hidrojen yakıtı v bu yakıtla çalışan pillerin fiyatları ciddi anlamda ucuzlayacak. Yani bizim değişimizle artık bu piller kitlelern kullnımına iletilecek.

2. Elimizdeki robot tekolojisini bir kenara bırakıp, İsrail’li araştırmacıların şu an üzerinde çalıştığı insan beyni ile direkt entegre olabilen biyo-bilgisayarlarla ve siborg teknolojisi ile ilgilenmeye başlıyacağız.

3. Supersonik jet üretimi toplu taşımanın temelini oluşturacak. Bir yere ortalama 10000 km / saat hızla gitme imkanına sahip olacağız.

4. Second life ile başlayan avatar dünyası eğitimi içine alacak. Sanal gerçekliğin yeni yıldızı eğitim olacak. Çocuklarımız eğitimlerini evlerinde aile ortamında istedikleri zaman alabilecekler.

5. Borsa’da hidrojen yakıtına yatırım yapan şirketlerin hisseleri astronomik oranda artacak.

6. Okyanus akıntılarından elektrik üretimi konusundaki yatırımlar hızlanacak. Rüzgar enerjisiyle elektrik üretmek bireysel kullanıma kadar inecek .

7. Kitlesel imha silahlarına ulaşmak daha kolay hale gelecek.

8. Genetik bilmi, nanoteknoloji ve robot bilminin kullnımı ile insanlar vücutlarını farklı şekillerde değiştirmeye başlıyacaklar.

9. Robot bilmi ve akıllı çevrebirimleri insanları toplu yaşamdan uzaklaştıracak ve daha özgür kılacak.

10. Sülüklerden elde edilen kimyasallar acılarımızı morfinden bin kat daha hızlı yok edecek.

Bunlar tabii ki ana başlıkla, bu noktadan sonra Türkiye ve gelecek dönem şirketininizn yapısı göz önüne alınarak yeniden bir analiz yapılıp yatırımlarınızı düzenlemelisiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir