e-devlette durumumuz artık aşikar!

“Türkiye’de bilgi toplumunun gelişmesinde dengesizlikler sürüyor” ifadesine yer verilen “OECD e-Devlet Çalışmaları” raporuna göre Türkiye’de internet erişim oranı AB’nin üçte birini geçmiyor.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) koordinasyonunda OECD’nin hazırladığı “OECD e-Devlet Çalışmaları” raporu Türkiye’de son yıllarda e-devlet konusunda kaydedilen gelişmeleri gözler önüne serdi. Güney Kore ve Meksika ile Dünya Bankası’ndan uzmanların katkılarıyla yazılan raporda Türkiye’nin bilgi ve proje ile değişim yönetimi becerilerinin eksikliğine dikkat çekilerek, “Pek çok OECD ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de öngörülen maliyet ve faydaların gerçekleştirilmesi için yatırım maliyetleri ve geri dönüşüm konusunda bilgi eksikliği yanında proje ve değişim yönetimi becerilerinin eksikliği görülmektedir” denildi.

OECD, bakanlıkların kendi yetki alanlarıyla ilgili e-devlet girişimlerinin planlama ve uygulama aşamasında daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı ve Türkiye’nin kaynak ve sorumlulukları merkezi kurumlardan yerel yönetimlere doğru kaydırmakta olduğundan belediyelerin, pek yakında, kendi seçmenlerine yönelik e-hizmetleri planladığının altını çizdi.

Türkiye’de bilgi toplumunun gelişmesinde dengesizliklerin devam ettiğini dile getiren OECD, iş dünyasının yüksek düzeyde internet kullanıcısı olduğunu ancak Türkiye’nin AB-25 ülkelerine (yüzde 47) göre oldukça düşük internet erişim oranına (yüzde 14) erişebildiğini açıkladı. OECD raporunda şu bilgiler yer alıyor:

“Türkiye nispeten düşük internet erişim oranına rağmen e-devlette önemli ilerlemelerin gerçekleştirilebileceğini göstermiştir. Örneğin, muhasebeciler gibi aracı bir kesimin de katkısıyla vergi beyannamelerinin elektronik ortamda verilmesiyle ilgili çok iyi bir kullanım oranı yakalanmıştır. Buna ilaveten, bankaların vergi ödemelerinde aracı yapılmasıyla vergi toplamada işlem maliyeti 2 dolardan 0.35 dolara düşürülmüştür.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir