10 yıl sonra bilişim sektörünün oyuncuları neyle uğraşacak?

Efendim malum işimiz futurizm. Bakalım öngörülerimiz oluşacak mı? Yolsa bu sefer karizmayı çizdirecek miyiz? Yenilmezliğe gölge gelmemesini umut ederek, başlıyoruz öngörülerimize.
Bilişim sektörü aldı yolunu gidiyor. Ancak bu genişleme git gide bazı sektörlerin içine girmeye başladı. Şu aralar bu erişimi otomativ sektöründe görüyorsun. Sizi tanıyan, söylediklerinizi anlayan otomobiller arzı endan etmeye başladı…
İlerde neler mi olacak? Bakın 10 yıl sonra hangi şirket hangi iş koluyla uğraşacak…
1.Honda: Kişisel Jet sektörünün büyük oyuncusu olacak. Hondanın ürünleri yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı. Hoş bu konuda Microsoft’un da beklentileri var ama ne çare atı alan Üsküdar’ı geçti.
2.Microsoft: Honda’ya kişisel jet üretimini kaçıran Microsoft Asimo’ya rağmen robot işine girecek. Honda’nın elemanlarını teker teker transfer edecek. Buradaki en büyük avantajları User Interface olacak. Yıllardır bu konuda çalışmalarının sonucunu alacaklar..
3 Google : İşte yazılım ve işletim sistemi sektörünün yeni ve güçlü yıldızı. Microsoft Vista ile  iyice gücünü kaybetti. Bu sektörün yeni büyük oyuncusu Google olacak. Bunu da açık kaynak kodları ve alışageldikleri özgürlükçü internet anlayışı ile gerçekleştirecekler.
4.Apple: Hardware ve consumer electronics’in kralı bundan sonra apple olacak.
5.Cisco: İletişim sektörünü Alcatel’in elinden alacaklar. VOIP, VOD, IPTV onlardan sorulur olacak. Bkz: Cinemanow, moviebeam, linksys ve yeni yakın alınan onlarca şirket…
6.Java: Logosunu değiştirecek. Hala kendini var etmeye çalışacak. Bence ellerinde bu kadar kahve logolu şey varken kahve işine girseler daha doğru bir karar olur.

Yakın gelecek konusundaki düşüncelerime gelince:

. Microsoft, facebook avantajını kullanamayacak. Yıllardır uğraşıp bir türlü beceremedikleri widget işşini google, apple hatta yahoo’ya bile kaptıracaklar.
. Daha detay gerekirse widget’ları d acompile etmeye çalışacaklar. Facebook’un applicationlarının da sonunu getirecekler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir