Holywood senaristlerinin derdi ne?

Yıllardır diyoruz. Dünyadaki sanatçılar bir ürünlerinden kaç para alıyorlar ki, ortalığı birbirine katıyorlar diye. Türkiye’de durum daha vahim. Ama bir filmin senaristi satılan bir dvd’den sadece 4 sent alıyor. DVD ise 19.95 dolara satılıyor. Yani neredeyse toplam cironun sadece 500’de biri allerine geçiyor. hadi bir hesap yapalım, paranın 10 cent’i DVD parçalarına gitsin. Oyuncu yapımm derken 3 dolarda ona gitsin. Kaldı koskoca bir 16.80 dolar. Yahu hani Nasreddin Hoca’nın hikayesi gibi “Bu ciğerse et nerde, bu etse ciğer nerede?”.. Değil mi? Türkiye’de bir de bunun üzerine korsan piyasasını elinde tutan bir takım yapımcıların olduğu fikrini de koyun. Ne çıktı ortaya? Vergisiz kemiksiz, telifsiz bir para? Benim anlamadığım sanatçıların orada burada telif ve  korsana hayır çığırtkanlığı yapmalarının mantığı nedir?
Bu iş düzelene kadar sanatçıların web sitelerinde kendi albümlerini çıkarması dahamantıklı değil mi? George Michael gibi, Radiohead gibi….
Gelelim film endistrüsine … Onların durumu daha zor. Bütün telif bakış açısı yakında değişecek. O yüzden Video On demand teknolojisini ciddiye alıp hemen yatırım yapmaları gerekiyor bence.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir