Dijital bir hayat yeşil bir hayattır!!!

Kyoto’yu imzalamayan ülkeler şöyle dursun, kurumlar ve devletler aba altından sopa göstermeye başladılar. Bazen ticari amaçlara hizmet için, bazen de sosyal sorumluluk fikri ile, kurumların aktif müşterilerine, küresel ısınmaya yönelik çözümler ürettiklerini görüyoruz. Bu konuda ticari kaygılar sözkonusu olsa bile itiraz etmek oldukça güç.
Aslında hepimiz, dijital çağın başlangıcı ile birlikte küresel ısınmanın önemli sebeplerinden biri olan ağaç katliyamının kaybolacağı (en azından azalacağı) yanılsamasına düştük. Aslında Moore yasası gibi “Atıf Ünaldı İnternet Yasaları” gereği, internet üzerinde oluşan gelişmelerin anlık sonuçlar doğurmak yerine helozonik bir yapı ile yükseldiğini ve ancak bir sonraki gelişmeyi gördüğünde tavan noktasına ulaşmış olacağını söylemek yersiz olmaz. Bunu arama motorlarından başlayarak her konuda söylemek doğrudur. Yine bu yasa gereği şu an internetin kağıt tasarrufu noktasında ürettiği hizmetlerin yaygınlaşması ancak Amazon.com’un yeni çıkardığı dijital mürekkep uygulaması olan Kindle’ın lansmanı ile gerçek olacaktır.
Biz isterseniz bu sonuçları beklemeden, interneti kullanarak nasıl daha yeşil bir hayat yaratırız konusunda birkaç hizmeti konuşalım…
Magazin okumak out: Zinio in
Ben korkunç bir magazin hayranıyımdır. Kendimi bildim bileli çok çeşitli ve dildeki magazini aylık olarak alır ve okurum. Şu ara öncelikli okuduğum magazinler arasında, Robb Report, Fortune, Maxim ve birçok Türkçe magazin var. Ancak hepinizde bilirsiniz bu magazinler için kullanılan kağıtlar çok kalitelidir. Üç, dört ayda bir ben bu magazinleri atmak ve atmamak arasında sıkışıp kalırım. İşte Zinio bu aşamada devreye girdi. Digital olarak indirdiğim magazinleri makinem format yese bile yeniden indirebiliyor ve UMPC (Ultra Mobile Personal Computer)’ım ile keyifle okuyorum.
Gazete okumak out: Pressdisplay.com in
İşimiz gereği hergün onlarca gazeteye göz atıyoruz. Bu nedenle iş yerimize hergün adımıza onlarca gazette geliyor. Ancak yoğun günlerde okunmayan bu gazeteler, eve götürüldüğünde de son derece çok yer kaplıyor. Bunu engellemek için daha once Doğan Grubunda şu an ise Kral Medya Grubunda bana gazete getirilmemesini rica ediyorum. Gazetelerimi ise pressdisplay.com’dan istediğim anda okuyorum. Bu sayede eve giderken elimde onlarca gazetenin yükünü de taşımaktan kurtuluyorum.
Aynı şekilde internet üzerinden, uydu ile bile ulaşamadığım televizyon kanallarını joostv ve jumptv.com üzerinden seyrediyorum. Böylece üzerimdeki yükü sadece bir kilonun bile altında olan bir UMPC üzerine taşımış oluyorum. Bu da kağıt tasarrufu açısından büyük kolaylık sağlıyor. Bu arada eğer gazete ve magazinleri okumak için yatak ve buna benzer farklı yerler kullanıyorsanız aynı sitelerin cep telefonlarına yüklenen programlarını öneriririm.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir