Türkiye’nin İnternet Elçisi – Atıf Ünaldı

Atıf Ünaldı 1973 Malatya doğumlu. İstanbul’a 1991 yılında Boğaziçi Üniver­sitesi Fizik bölümünü kazanarak geldi. 1992 başında Anadolu.Net isimli bir proje geleceğini şekillendirdi. Faruk Eczacıbaşı ve Rıza Nur Paçalıoğlu gibi dijital dünyanın Türkiye’deki öncüleriyle çalıştı. Radyo Kulüp. Radyo D’de bulundu. Ardından Türkiye’nin ilk internet dergilerinden birini çıkardı. Bilgisayarlı ilk radyo programını yaptı. Şu anda Kanal D ve Star TV’nin İntenet Müdürü. Genç yaşta bilgisayar dünyasının duayeni haline gelen Atıf Ünaldı başarısını hiç durmadan yeni projeler üretmesine ve çok çalışmasına bağlıyor.

İnsanlar İstedikleri Diziyi İstedikleri Saatte İzleyecek”

İnternetle birlikte ortaya çıkan yeni medya insanlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Dünyada internetle birlikte medya dünyasına da yeni alternatifler doğdu. Internet insanların dünyadaki gelişmeleri rahatlıkla izleyebilecekleri bir ortam sağladı. İnternet içerisine medyanın en önemli parçalarından biri olan televizyon da girdi. Şimdi ben bunun üzerinde çalışıyorum. Şu an İçin Doğan TV grubunu yeni dünyanın medyasına hazırlıyorum. Bu sayede insanlar istedikleri dizinin istedikleri bölümünü İstedikleri saatte izleyebilecekler. Yeni projeler oluşturuyorum.

Yeni medya nasıl olacak?

Yeni yeni Amerika’dan başlayan bir internet dalgası yayılmaya başladı. Bu internet dünyası tamamen iş dünyasına yönelik oldu. Önceden Google para kazanmazdı ama şimdi dünyanın sayılı zenginlerinden. Gelecek on yıl içerisinde ise dijital içerik denilen bir serüvenin içerisine gireceğiz. Örneğin Ihlamurlar Altında dizisini istediğiniz zaman televizyon, internet ve cep telefonundan rahatlıkla izleyebileceğiniz hale gelecek. Tabi bu boyutu da daha interaktif hale getirmeye çalışıyoruz. Ihlamurlar Altında dizisini İzlerken mesela oyuncunun üstündeki gömleği beğendiniz ve almak isteyeceksiniz. Böylelikle de seyircinin biraz daha aktif hale gelmesini sağlayacağız. İşte şu an bunun hazırlığını yapıyorum.

“Medyayı İnternet Ortamında Ticarete Adapte Ediyorum”

Sürekli ilklerin peşindesiniz, sırada ne gibi hedefler var?

Ben 1992 yılından beri internetin Türkiye’deki ilklerinden biriyim ve sürekli ilklere öncülük ettim. Mesela ilk internet bağlantısı işini ben yaptım, internet üzerinden yapılan ilk radyo programını ben gerçekleştirdim. Şimdi İse medyayı internet ortamına farklı bir ticaret ve iş anlayışı ile adapte ediyorum. Bu da ilk kez gerçekleşen bir olay.

Peki bu projeler ne zaman gerçekleşecek?

Ben Ocak ayından beri bu proje ile uğraşıyorum. Eylül ayının başında ise meyvelerini vermeye başlayacak. Şu ana kadar proje oturtma aşamasında idik. Şimdilerde yoğun bir çalışma temposuna girdik ve Eylül gibi tamamlamış oluruz.

“Artık Bilgi Çağı Bitti Katılımcı Çağı Başladı”

Eylül’de bizi neler bekliyor?

Dijital içeriğimiz oluşmaya başlıyor. Bununla birlikte IP televizyonu ve inter­net üzerinden televizyon yayını ve bununla birlikte interaktif televizyon yayını yani katılımcı yayıncılık başlaya­cak. Bilişimcilerin çok kullandığı bir şey var. Artık bilgi çağı bitti katılımcı çağı başladı, hoş geldiniz katılım çağına diye. İzleyici artık bir dizinin oluşumunda, senaryosunda söz sahibi olabilecek. Böyle yeni bir dünya başlayacak. Bu da Eylül’de başlayıp üç sene boyunca sürecek yeniliklerle devam edecek. Daha sonrada zaten insanlar bu sisteme alışmış olacaklar.

Bu kadar yoğun bir tempoda eğlenceye fırsat bulabiliyor musunuz?

Özel davetler dışında geceleri dışarıya çıkmı­yorum. Hafta sonlan ise. eğlenmek için en büyük merakım olan Fl’i izliyorum. Bunun için de zaman bulabilirsem soluğu Canan Özgün’lerin açtığı Speedcity’de alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir