Bırakın internet önünüzden aksın…

Bu hafta bilişim dünyası yepyeni bir haberle çalkalandı. İngilizce blog’umda da yazdığım gibi 1994 yılında, Windows 95’in, beta testi için geldiği günden bu yana, beni bu kadar çok etkileyen bir olay olmamıştı. Google, browser dünyasına bomba gibi düşen yazılımı, Google Chrome’un lansmanını yaptı. Yıllardır google’ın yaptığı yazılımların başarısızlıklarını ve desktop arama motorunun nasıl bir fiyasko olduğunu anlatan birinin bu konuda heyecan yaşaması, çeşitli medyalarda yazılarımı takip eden, herkese garip gelebilir.

Bazen, şirketlerin küçük farklılıklar yaratmak için yaptıkları, bir sektörün, bir teknolojinin kırılımına sebep olabilir. Ben google chrome için tam olarak bunları hissediyordum… Düşünce aslında bir ürün yapıp insanların bunu almasını, yüklemesini sağlamaktan çok, internete bağlanırken oluşan problemleri en aza indiren bir yazılım yapmak… Şimdi size teknik bir dil kullanmadan yaşadığınız sorunları anlatacak ve karşılığında bu soruna sebep olan teknolojiyi ekleyeceğim.

Son yıllarda, tarayıcınızda bir bağlantıya bastığınızda, karşı taraf hemen cevap vermiyorsa. Bu tarayıcınızın üzerinde bizim “ajax” dediğimiz ara yazılımın çalışmakta olduğunu gösterir. Aslında, internetin durağan yapısını kırmak ve sayfa yüklenmelerini azaltmak için yapılan bu teknoloji, tıkladığımızda tarayıcımızın cevap vermemesine sebep olabiliyor. Bu hepimizin sorunlarından biridir. Uzun süre kullandığınızda tarayıcınız kilitleniyor mu? İşte bu tarayıcınızın “multiprocessor” çalışmamasından kaynaklanır. Bir sayfada “java”,”flash” gibi ekstra uygulama açıldığında tarayıcınız kilitleniyor, yine bu sebeplerden kullanılmaz hale geliyor mu? Bu sorunların hepsini çözen bir tarayıcı, arayışının sonucu ortaya “Google Chrome” ortaya çıktı. Yıllardır tarayıcı üreten şirketler yeni özellikler ekleyerek ileri gitmeye çalışırken, google yazılımcıları masanın üzerin boşaltıp yeniden yepyeni bir sayfa açtılar.

Eğer internet üzerinde Chrome ile  ilgili yorumları okuyorsanız, bir kısım “teknoloji” yazarlarının “Bu nasıl birşey?  Sadece basit bir tarayıcı” dediğini göreceksiniz. İşte bu kişileri, artık teknoloji yazarı olarak değil de, hayat ve keyf yazarı olarak okumanızı tavsiye ediyorum. Zira Google Chrome’un açtığı yol ne teknolojik ne de yazılımsal anlamda bir gelişmedir. Chrome, bir düşünce yapısını kökünden değiştiren bir buluştur. Ne demek istediğimi, bu yazılımın düşünce yapısını kullanan yeni ürünler gördüğünüzde anlayacaksınız.

Peki, bunun internetin önümüzde akması ile ne ilgisi var diyorsanız, yakın zamanda hep bastığınızda size cevap veren bir teknoloji değil, devamlı akan bir teknolojiye, doğru gittiğimizi anlatmak içindi. Gerek yazılım, gerek donanım (şu anda en geride kalanı), gerekse servis sağlayıcılar internetin akması için çalışıyorlar. Bu hafta testlerine başladığım yepyeni bir internet bağlantısı, önümdeki test donanımı ve Google Chrome ile şu an internet hızım geçen hafta kullanığım hızın 150 katına çıkmış durumda.

Size rüştünü ispat ettikçe diğer test ettiğim teknolojilerden de bahsedeceğim.

Ama hayatta olduğu gibi….Sadece iyi taraflarından değil her noktasından…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir