Bilim Kurgu Değil, Gerçek Yaşam…

Sabahları alarm kurmayı hiç sevmem, bugün de kurmamıştım. Ama beni yine de cep telefonumun “bu sabah istanbul’daki hava durumu 13 derece” anonsu uyandırdı. Bu tip anonsları erkek sesinden dinlemeyi sevmediğim için cep telefonuma Ayşe ismiyle konuşan kızın sesini ayarlamıştım. Aslında bu sabah biraz tembellik yapmak niyetindeydim ama hemen arkasından arabamın yağının değiştirilme zamanının geldiğini, araba bilgilerimi yazdığım web sitesi bildirdi. Ancak tamircimn karşıda olması beni endişelendiriyordu. Hemen bir duş ve giyindekten sonra arabaya atladım. GPS’imi açtım, tamircinin adresini işaretledim. GPS trafiğin TEM’de yoğun olduğunu bu yüzden E5 üzerinden gidersem, yirmibeş dakika kar edeceğimi söyledi. Trafik şartları değişmezse, bir saat içinde tamircime ulaşabilecektim.

Yola daha yeni çıkmıştım ki; telefonum çaldı. Arayan göz doktorumdu. Beni görüntülü aramasına bayılıyordum. Bu sayede hem mimiklerini görüyor, hem de güzel gözlerine bakmış oluyordum. Bugün beni görmek istediğini söyledi. Ben de hemen uçak bileti alacağımı söyledim. Her zaman kullandığım seyahat acentasınıntelefonu meşguldü. Bu nedenle internete bağlandım, her zaman kullandığım gezi sitesinden hem uçak hem de otel işlemlerini yaptırdım. Gideceğim oteli, kullandığım hava yolu şirketini bildiği için hemen yerimi ayırdı. Kredi kartı bilgilerim de siteye girilmiş olduğundan kartımdan çekmek istedi, ama ben kredi kullanmak istiyordum. Sistem kredi notuma bakıp, bir ödeme planı çıkardı. Kabul ettim.
Bu sırada radyomdaki şarkı bir anda kesildi. Radyomu trafik alarmlarında uyarılmaya ayarlamıştım. E5’de bir kaza olduğu ve trafiğin kapandığı bilgisi ulaştı.
Karşıya geçmek için tek yolum artık arabalı vapurdu. Vapur saatlerine GPS üzerinden baktım ve yolumu yeniden programladım. Bu bana 15 dakika kaybettirdi ama kazanın kaldırılmasını Allah bilir ne kadar bekleyecektim.
Tamirciye ulaştığımda, arabamı bırakmak için resepsiyona yaklaştım. Beni karşılayan hanımefendi, arabamı teslim alırken, ödediğim leasingin bittiğini söyledi. O kadar olmuşmuydu? 40 dolar ödemeyle aldığım BMW 5 serisi artık demekki eskimişti. Elli dolar ödeyerek daha iyi bir araba almaya karar verdim. Leasing’in vergi avantajları dışındaki en güzel yanı, ara ödemelerin olmamasıydı.
Arabamı gelecek hafta getireceklerini söylediler. Bana geçici bir araba verdiler. Eve dönerken daha öğlen olmamıştı ama çok şey yaşadığımı düşündüm…
….
Bu size bir bilim kurgu romanından çıkmış gibi geliyor olabilir. Ancak dünyanın ortalama kazancı olan insanlar bu şekilde yaşıyor. Bu kişi ise siz değilsiniz. Bunu düşünmek gerektiğini zannediyorum, ne dersiniz?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir