Ben giderim, numaram kalır.

Bir süredir operatörlerin numara taşınabilirliği ile ilgili reklamlarını görüp duruyoruz. Dünyada 29 ülkenin kullandığı bu yöntem, kişilerin numaralarını değiştirmeden, farklı operatörlerden servis alabilmesini sağlıyor.

Yani numaranız aynı kalıyor operatörünüz değişebiliyor.

Yani artık 532 ile başlayan numara Turkcell’indir diyemeyeceğiz.

Peki bu iş nasıl olacak?

Beğendiğiniz operatörden hizmet almak için, onun bayisine gidip numaranızın taşınması için bir form dolduracaksınız.

Formunuzu eski operatörünüz görecek ve eğer abone sizseniz onaylayacak.

Peki o operatöre borcunuz varsa ne olacak? Hiç sorun değil yine onaylayacak.

Böylece istediğiniz zaman istediğiniz operatöre istediğiniz kadar geçiş yapabileceksiniz.

Müthiş bir özgürlük.

Genelde bu tip durumlarda pazar liderlerinin kan kaybettikleri söylenir durur.

Ben bu sefer durumun böyle olacağını hiç zannetmiyorum. Zira ben bir vip avea kullanıcısı olarak aynen Turkcell reklamlarında söylendiği gibi düşük kalite hizmet almaktan çok bıktım.

Evimde resmen görüşme yapamıyorum. Onlarca kez müşteri hizmetlerine bilgi verdiğim halde suçlu benmişim gibi yok telefonunuzu değiştirin, yok sim kartınızı değiştirin, kapatıp açın gibi cevaplarla karşılaşıyorum.

Aslında ikimiz de antenin yetersiz olduğunu biliyoruz ama söyleyince ilgileneceğiz deyip kapatıyorlar. SMS’lerim gitmiyor, telefonda ancak kesik kesik konuşabiliyorum, yurtdışından aradıklarında ulaşamıyorlar. Yani sorunlar diz boyu.

Artık değiştirme kararı aldım operatörümü. Ama hangi operatöre geçeceğimi bilmiyorum. Zira Turkcell’in Türkiye içinde hizmetleri iyi olmasına rağmen, mms ve gprs ayarlarınız açıksa yurt dışı gezilerinde kallavi faturalarla karşılaşan dostlarım var. Vodafone’un ise yurtdışındaki servis kalitesi Avea’dan daha farklı değil.

Yani geçiş yapma kararı almak da yetmiyor, nereye geçeceğinizi de belirlemek başlı başına bir dert.

Ben bu geçiş kararını alırken LOG dergisi genel yayın yönetmeni Volkan Yılmaz aradı. Sağolsun geçen hafta Airport TV’deki programıma konuk olduğunda verdiği dergilerin birinin içininde bu konuyla ilgili detaylı bir inceleme varmış. Ona bakmamı önerdi. Gerçekten detaylı bir çalışma yapmışlar. Kampanyalar belli olmasa bile hangi operatörün hangi avantajları sağlamaya çalışacağından bahsetmişler.

Bu bilgiler doğrultusunda ben de son kararımı verdim. Ana hattımı sanıyorum Turkcell’e geçireceğim. Herkesin bu kararı vermeden önce, detaylı bir araştırma yapmasında yarar var diye düşünüyorum. Zira işlemler öyle kolay değil. Zaman alıyor. En az 5-6 gün işlemin başlamasından sonra geçen bir süre var. Formları doldurmak için yanınızda bulunması gereken belgeler de cabası.

Karar vermeden önce operatörlerin hangi kampanyaları yapacağını izleme de doğru olur sanıyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir