Obama’nın Seçimi

Zdnet bu hafta çok önemli bir konuya parmak bastı. Amerika’da seçimler bitti. Seçimlerin galibi Obama. Ahmet Hakan’ın isteklerinin aksine bu saatten sonra Obama ismini bolca duyacağız. Obama çocuğunun okulunu seçmek için White House civarında iyi bir okul bakmanın dışında çok önemli kararların eşiğinde. Amerika’nın içine düştüğü büyük çukurdan çıkarmak için silah arkadaşlarını seçiyor. İşte ZdNet bu seçimin belki de en önemli parçalarından birini oluşturacak CTO yani (chief of technology officers) ‘ın seçimi konusunda öngörüde bulunuyor. Listede on isim var. Bütün isimler blogum http://atifunaldi.com/2008/11/10/next-stop-is-obamas-technology-hand/#more-102 adresinde var. Bu isimlerin içinde Google, Microsoft’un patronları dışında Vint Cerf gibi internetin babası ünvanına sahip isimler var. Bu seçim neden önemli sorusunun cevabı aslında pek de karışık değil. Kriz dönemlerin de yöneticilerin en önemli beklentisi, karlılığı arttırmak ya da maliyetleri düşürmektir. Bunun yapılmasını sağlayan en önemli faktör ise teknoloji yatırımlarıdır.

Bu yıl geçtiğimiz hafta düzenlenen Active Academy Finans Zirvesinde de yapılan konuşmalar içinde benim en çok dikkatimi çeken Microsoft genel müdürü Çağlayan Arkan’ın konuşmasıydı. Microsoft Türkiye bu aralar kriz döneminde teknoloji yatırımlarının önemini vurgulayıp duruyor. Ama ne yazık ki patronlar sıkıntı kapıya dayanmadan bu konunun öneminin farkına varamıyorlar.
Obama’nın tercihi bizi ne kadar etkiler bilmiyorum ama teknoloji yatırımları konusunda seçeceği lider bakın göreceksiniz, dünyanın geleceğe bakışını değiştirecek. Demokrasinin ön plana çıkmasına sebep olacak, insanların birbirlerinin topraklarına göz dikmek yerine, keşfedilmemiş topraklara göz dikmesine yardımcı olacak. Belki Amerika’nın düşüşünün gecikmesine sebep olacak.
Zaten gelecek yıl bütün öngörülerin Japanya’nın yükselen yıldız olacağı yönünde olmasının en önemli sebebi d bu olsa gerek.
Peki Türkiye’de neler oluyor? Bu ülke Turgut Özal’dan sonra teknolojide ileri gidecek bir lider yakalayamadı. Daha sonrki dönemlede teknoloji ile ilgiliyim görüntüsü vermek için icraatın içinden programına kadraja klavye sokmaya çalışan hanfendilerin, Çankaya’da bilgisayarları toplatan polemik ustası beyefendilerin dönemi oldu.
Yeni dönem başladı belki ama hala teknoloji, asfalt dökmekle yükümlü bir bakanlığın alt işi… Hala Tayyip Erdoğan gibi danışmanlarına güvenen birinin hayatı teknoloji olmuş bir güvenilir danışmanı yok.
Bu konuda Abdullah Gül beyefendinin daha ciddi bir çaba içinde olduğunu görüyorum. Enformasyon’un ne kadar önemli olduğunu gördüğünü algıladığını Çankaya ziyaretlerim sırasında çok net anladım…
Türkiye’nin gelecek on yıl planlarını ortaya koyma noktasında doğru yapılmış teknoloji yatırımlarına çok ihtiyacı vardır. Bu unutulmamalıdır. Yoksa geçen yazımda yazdığım gibi elindeki teknolojiden haberi olmayan televizyon müdürleri ile bu ülke bir yere gidemez. Gerçi sağolsun, Show TV, Ali Kırca iki gündür bu teknoloji bizde de var yapmaya başlad, ama aynen geçen sefer yazdığım gibi vizyon olmazsa arkadan yapılan iş sadece yeni teknoloji kullanılarak eski görmemişlik oluyor. Bu hafta Ali Kırca stüsyoda üç boyutlu konuğu iki kere kullandı. CNN bir daha kullandı mı? Hayır. Doğan grubu televizyonları daha stüdyonun tozlu bölümlerinden saal stüdyoyu bulup çıkaramadılar galiba. Yoksa hemen onlarda yaparlardı bu görmemişliği. Bulamadılarsa, Star TV envanterine baksınlar en az bir tane orada vardı. Yazık!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir