3G ile eşimi ve torunumu göreceğim

binali1Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’deki bilişim sektörünün 32 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaştığını belirterek, e-devlet kapısının da açılmasıyla, Türkiye’nin bilgi toplumunadoğru gittiğini söyledi.

Yıldırım, 2009’da 3G’nin de devreye girmesiyle iletişimin çok şeritli geniş otoyolların tamamlanacağını kaydederek, “3G ile telefonda konuşurken eşimi ve torunumu görmek güzel olacak. Sayın Başbakan da dünya liderleriyle görüşmelerinde kullanacaktır” dedi. Yıldırım, yakında Turkcell’in mobil imzası ile resmi evraklarını imzalamak üzere çalışma yaptırdığınısöyledi. AKŞAM’ın sorularını yanıtlayan Yıldırım, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, şunları kaydetti:

E-devlet kapısının açılışını Başbakan’la birlikte yaptınız. Sistemin çöktüğü yönünde eleştiriler oldu?
Bir yavaşlama olabilir. Bir anlık bir şeyi bütün sistem çalışmıyor diye değerlendirmek insafsızlık olur. Emniyet için iki-üç gün öncedensiteyi kullanıma kapattılar. Ayarları yapılıyor. Bir tanıtım toplantısı yaptık ve kapalı çevrimde çalışıyordu.

“PASAPORTUNUZ HAZIR” DİYE MESAJ GELECEK

■ E-devlet kapısından yeni hizmetlerin verilmesine ne zaman başlanacak?
Bu, kurumların buraya içerik oluşturmasına bağlı. Biz bu açılışı yapıp duyurmazsak oluşturmazlar. Vatandaş da peşine düşsün.Yapmayandan neden yapılmadığını sorsun. Elektronik ortamda verilmesi mümkün olan her hizmeti vereceğiz. Benzer siteler var sizinkine işe yarıyor diyorlar. Diğerleri arama motoru gibi, arayacağın adresi bulmanı sağlıyor. 8 bin kamu kurumunun sitesi var. E-devlet, aynı lisanı konuşan, aynı bilgileri isteyen bir kapı oluşturuyor. Bir site ehliyet, diğeri pasaport, diğeri emeklilik, bir başkası kimlik numaranı yaz diyor. Oralarda emniyet sorunu da oluşuyor. Yapılan tüm işlemler vatandaşlık numarası altında toplanacak. Pasaport almak için pek çok kurumdan alınması gereken çok sayıda belge gerekiyor. E-devletin asıl faydasını, sistem tam oturduğunda burada göreceğiz. Sabıka kağıdı için savcılığa, harç yatırmak için bankaya, ikametgah için muhtara, askerlik ilişiği için başka bir yere gitmeyeceksin. Kurumlar bu bilgileri bir havuza koyacak ve paylaşacaklar. Pasaport harcını da banka talimatı ile göndereceksin. Sana mesaj gelecek, ‘Pasaportun hazır, postayla mı gönderelim, yoksa elden mi alırsınız?’ Başbakan’ın söylediği E-Devlet Reform Paketi de bu olacak.

“Vatandaş, bürokrasinin altında ezilmeyecek, kapı kapı dolaşmayacak. Ulaşmak istediğimiz hedef bu…”binali2

MOBİL İMZAM TURKCELL’DEN

■Siz e-devlet kapısını kendiniz için kullandınız mı?
SSK’ya girip dökümüme baktım. Ne zaman işe girdiğimi, ne zaman başladığımı hangi işleri değiştirdiğimi, ne kadar prim ödediğim, 1978’den bugüne kadar yazılmış. Yapacağınız işin türüne göre bazı hallerde şifreniz olsa da e-imzanızın mutlaka olmasıgerekiyor. Hukuki sonuçlar doğuracak işlemlerde gerekiyor. Arkadaşları zorluyorum, resmi belgeleri artık mobil imza ile imzalamak istiyorum. Hazırlıklar sürüyor. Mobil imza için de Turkcell geldi, getirdi. Onu da imzalayıp alacağım. Orada bir sıkıntım yok.

3G İLE CEBİNE FİLM İNDİR VE SEYRET

■Kısa süre önce yapılan 3G ihalesinin ardından, şimdi yasal süreç işliyor. 3G ile kullanıma başlayacak geniş bant hızlı internetin faydaları ne olacak?
Örneğin, e-devlet hizmetlerinin sağlıklı verilmesi için altyapının sağlıklı olması lazım. 3G’nin, bu amaca yönelik büyük hizmetleri olacak. İnternette karasal hatlar var ADSL, diğer bir hat da havadan hatlar olan 3G. Karadaki yetmezsehavadaki imdada yetişecek, böylece iletişim kanalları sürekli açık olacak. 3G ile cep telefonumuzdan da e-devlete gireceğiz. Ha karadan ha cepten girmişsin. İkisinde de e-imza var. Birisinde mobil imza. Her türlü hizmet buradan alınacak. Cepten sadece ses iletimi olmayacak, canlı yayın, dünyanın bir yerinde bir programa, bir futbol maçına katılabilirsiniz. Bir film
indirebilirsiniz. Telefon ettiğiniz insanın yüzünü görebilirsiniz.

■ Siz 3G hizmeti verilmeye başlandığında hangi yönünü kullanmayı planlıyorsunuz?
Torunumla telefonda konuşurken sürekli görmek isterim, eşimle konuşurken görmek isterim. Bu bir imkandır. Askerdeki yavrunuzu, gurbetteki, Almanya’daki sevdiğinizi görmek ne kadar güzel bir şey. Görüyorsun, özlem gideriyorsun. Ana yüreği yufkadır. Öylelikle hasret giderir. Birçok imkan sağlıyor. Başbakan da başka ülke liderleriyle görüşmesinde şüphesiz kullanır. Görüntülü telefon olması hasebiyle kullanılır. Lisanslar verildi, Danıştay görüşünden sonra sözleşme imzalanacak. Sonra da paralar yatacak. 2009’un ikinci yarısında da sinyal verip alo demeye başlayacaklar.

KRİZDE 3G’DEN DAHA BÜYÜK DESTEK OLUR MU?

■ Küresel krizle mücadelede 3G teknolojisinin ne gibi katkıları olabilir?
Kriz ortamına rağmen bilişimde daralma olmadı. İşletmeler için Ar-Ge mecburiyeti var. Her işletme 500 Ar-Ge mühendisi çalıştırmak zorunda. Bu, bin 500 mühendis demektir. Kriz zamanında çok büyük bir imkan. Krize rağmen Turkcell eleman alıyor, Telekom da aldı. Kriz, bilişim firmalarında programı aksatmadı. Diğer sektörler gibi değil. Gelişen ve yükselen sektör. Krizde insanlar daha çok haberleşme ihtiyacı duyuyor, dertlerini paylaşmak için daha çok görüşüyorlar. 3G fırsat oldu. Krizin en şiddetli anında işletmelerimiz 2 milyar YTL’yi 20 yıllığına yatırdılar. Bundan daha büyük destek olur mu ülkeye. Hem maddi hem moral desteği. Ben sektöre teşekkür ediyorum. Milyarlarca dolar altyapı yatırım yapılacak. Bunlar istihdam oluşturacak, buradan vergi gelecek. Alt sektörleri doğuracak.

3G’Yİ ÖLDÜRMEYİZ İŞLETMELERİ YAŞATIRIZ

■ 3G ihalesinde 4 lisans için ihaleye çıkılmıştı ancak son lisansa teklif gelmedi. Bu lisans için tekrar ihaleye çıkılacak mı?
O frekans aralığı elimizde. Mevcut işletmelerin ihtiyacı olursa onlara veririz. Yeni birine veririz. Elinde frekans gibi bir malın olsun. Hepsi olabilir. Önce 3G devreye girsin, ilgi ne kadar olacak, ne olacak. Doğmadan öldürmeye gerek yok. Getirip bir rakip daha doğuralım, mevcutları da öldürelim. O yanlış olur. Sektördeki işletmecileri de vatandaşı da devleti de düşüneceğiz. Aman devlet kazansın onlar yok olsun olmaz.

VERGİLER KRİZ NEDENİYLE SONRAYA KALDI

■ İnternette ÖTV indirimi oldu. Bu indirim cep telefonu görüşmeleri için de bekleniyordu?
Millet telefonda konuşuyor. Ucuzlamasa, rekabet olmasa nasıl konuşacak. Eskiden çocuk konuşurken anası kapat kapat diye arkasından koşuyordu. fiimdi konuşan konuşana. Lak lak lak saatlerce. Varsın konuşsun vatandaş, içini döksün… Biraz vergiler yüksek ama onu da çözeceğiz. İnternette başlayacak vergi indirimi. Diğeri kriz nedeniyle daha sonraya kaldı. Maliye Bakanı makul olan her şeye olur verir. Kazanmış, kaybetmiş, iş yapmanın ne olduğunu bilen birisi. Bu, bizim için şans. Derdimizi daha iyi anlatıyoruz.

 

binali-tayyip1

BİLİŞİM VADİSİ PROJESİ

■ İstanbul’a Bilişim Vadisi kurulması projesi ne aşamada?
Çalışmaları sürüyor. Büyük bir Bilişim Vadisi kurmayı planlıyoruz. Burada, büyük işletmecilerimiz başta olmak üzere diğer Ar-Ge kuruluşları, risk yatırımcıları ve tedarikçilerin yer almasını arzu ediyoruz. Yer hazırlığı sürüyor. Turkcell de dahil bütün işletmeler istekli ve katılmayı düşünüyor. Anadolu yakası ile Avrupa yakası bu konuda rekabet içinde, çekişiyor. Anadolu yakasındaki belediyeler, orada istiyor. İkisinden birisi olacak.

■ Hızla büyüyen bilişim sektörünün boyutları nereye ulaştı?
Ortalama büyüme yüzde 6 iken, bilişim sektörü yüzde 20’nin üzerinde büyüme gösterdi. Türkiye, bilişimde 5 yılda Afrika seviyesinden Avrupa seviyesine yükseldi. 8 milyar dolardan, 32 milyar dolarlık bir sektör olduk. Cep telefonu, 18.5 milyon’dan 65 milyona yükseldi. İnternet kullanıcısı 6 milyondan 26 milyona çıktı. Bilgisayar sayısı 4 milyondan 10 milyonu aştı. Bütün okullar hızlı geniş bant internete kavuştu. Bunlar, Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişte adım adım katettiği aşamalar.

DUDAK UÇUKLATAN BÜYÜME

  • Bilişimde Afrika seviyesinden Avrupa seviyesine geldik,
  • 8 milyar dolarlık sektör, 32 milyar dolara ulaştı,
  • Cep telefonu sayısı 8.5 milyondan 65 milyona çıktı,
  • 6 milyon olan internet kullanıcıları 26 milyonu geçti,
  • 4 milyon olan bilgisayar sayısı 10 milyonu aştı..

 

Röportaj: Deniz ÇİÇEK

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir