Nokia, Ovi ile internete açılıyor!

immfredKısaca kişisel bilgisayarlar, mobil cihazlar ve Internet arasında uyum ve bütünlük yaratan bir hizmet olan Ovi müzik, oyun, navigasyon, görüntüleme, video deneyim ve servislerini tek bir çatıda bütünleştiriyor. Fince’de “kapı” anlamına gelen Ovi ile kullanıcılar her gün yenileri eklenen bir dizi internet hizmetinin kapısını aralıyor.

NAVIGASYON: Nokia Maps kullanıcılara mobil cihazları üzerinden gelişmiş haritalama ve sesli navigasyon deneyimi sunan bir hizmettir. Nokia Maps ile kullanıcılar, 200 ülkenin haritasına ücretsiz olarak erişebilmekte, adres arayabilmekte ve istedikleri rotayı hazırlayabilmektedir. Ayrıca satın alınabilen Sesli Navigasyon Servisi ile de hem “araç” hem de “yaya” navigasyonu yapabilmekte ve binlerce ilgi noktasına (POI) ve şehir rehberine de erişebilmektedir.

OYUN: N-Gage mobil oyun platformunda kullanıcılar online bir katalogdan oyun seçebiliyor, sosyal ağ özelliklerinden faydalanıp karşılıklı oynayabiliyorlar. N-Gage uyumlu modeller arasında Nokia N78, Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N82, Nokia N85, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Nokia N96 bulunuyor.

MÜZİK: Nokia Music Store, milyonlarca şarkıdan geniş bir arşive bilgisayarınızdan ve mobil cihazınızdan bağlanarak abone olup dinlemenize ve satın alıp indirmenize imkân sağlıyor.

MESAJLAŞMA: Mail on Ovi ve Nokia Messaging: Dünya nüfusunun yüzde 75’i henüz e-posta kullanmıyor. Bu insanların çoğu için ilk e-posta deneyimi bir kişisel bilgisayarda değil, bir cep telefonunda olacak. Tüketici e-posta ve anında mesaj (IM) uygulamalarını mobilleştiren Nokia Messaging ile birlikte Mail on Ovi, mobil e-postayı geniş kitlelerce kullanılabilir hale getiriyor. Mail on Ovi ile kullanıcılar mobil cihazlarının yanı sıra çevrimiçi bir portal üzerinden de eposta oluşturabilecek ve e-postalarına erişebilecekler. Öte yandan Nokia Messaging, tüketicilere Yahoo! Mail ve Yahoo! Messenger, Window Live Hotmail, Gmail ve GTalk ve AOL IM’den varolan e-posta ve anında mesajlaşma (IM) hesaplarının yanı sıra tüm dünyadan binlerce ISS’nin (Internet Servis Sağlayıcı) e-posta ve anında mesajlaşma (IM) çözümlerine Nokia cihazlarının çoğundan ulaşma olanağı sunacak.

MEDYA: Share on Ovi sayesinde kullanıcılar fotoğraf ve videolarını mobil cihazlarından doğrudan internete yükleyebiliyor, sevdikleriyle paylaşabiliyorlar. İsterlerse doğrudan doğruya cep telefonlarından kişisel bilgisayarlarına (ya da tersine) medya dosyaları da yükleyebiliyor.

■ Nokia Ovi Suite, Nokia kullanıcılarının kişisel içeriklerini mobil cihazlar ile kişisel bilgisayarları arasında kolayca senkronize etmelerine, düzenlemelerine, gönderip almalarına ve diledikleri kişilerle paylaşmalarına olanak sağlıyor.

■ Ovi Sync ile bağlantıların, takvimlerin ve notların ovi.com üzerinde senkronize edilmesi sağlanıyor. Veri yedeklemek veya kişisel bilgisayarlardan cep telefonlarına tekrar göndermek için de kullanılabiliyor.

■ Files on Ovi, ile kullanıcılar herhangi bir bilgisayardan (Web tarayıcısı aracılığıyla) ya da mobil cihazları üzerinden kendi bilgisayarlarındaki dosyalara erişebiliyorlar. Files on Ovi dosya paylaşımına da olanak sağlıyor ve ayrı bir cihaz kullanmadan dosyalara kolayca erişilebiliyor. Ovi ve etrafındaki servisler, 3G ile birlikte gelişecek internet erişimi yöntemleriyle Türkiye’de daha etkin bir biçimde kullanılabilecek.

Nokia Türkiye Genel Müdürü Imfred De Jong

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir