GPRS dev şirkete ‘ilaç’ oldu

mustafa-karabekmez100’ü aşkın ülkede 66 bin çalışanıyla dev ilaç firmalarından olan AstraZeneca, Turkcell danışmanlığında artık daha mobil.

Türkiye’deki 500 kişilik satış ekibine PDA dağıtan şirket, Turkcell GPRS altyapısı ile mobil iletişim kurdu, anında veri akışını sağladı. Bu sayede satış elemanı, ağır laptoplarla hastane koridorlarında dolaşmak yerine, enerjisini işine yoğunlaştırabiliyor. Satış tanıtım sorumluları, gün içinde doktor ziyaretleri yaparken, ara zamanlarında PDA kullanarak raporlarını hazırlıyor. CRM süreçlerini, numune ilaç takibini ve literatür taleplerini yönetiyor. Doktor ziyaretleri zamanında kaydediliyor, sahadaki aktivitelerle ilgili eksiksiz veri akışı sağlanıyor. ‘Mobil Saha Otomasyon Uygulamaları’ sayesinde AstraZeneca, ilave teknoloji yatırımı yapmaya da ihtiyaç duymuyor. Satış sorumlularının evlerine bilgi işlem altyapı, bakım ve destek hizmetleri sağlamanın PDA’lerden çok daha maliyetli ve verimsiz olduğunu söyleyen AstraZeneca Bilgi Hizmetleri Müdürü Mustafa Karabekmez, şu bilgileri verdi: “Bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz, satış tanıtım sorumlularımıza (mümessil) laptop, PC yerine PDA vermemiz. PDA’lerin üzerinde bir uygulama kurulu olmaması güvenlikle ilgili riskleri de ortadan kaldırıyor.

TURKCELL’i SEÇTiK

Karabekmez şöyle devam etti: “Türkiye’nin lider operatörü Turkcell’i mobil imza hizmetinde de öncü olduğu için tercih ettik. Sistem sayesinde saha bilgileri, zamanında, tam ve düşük maliyetle şirkete ulaşıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir