NATO’ya TÜBİTAK’tan yeni ‘SIR’

tubitak-nato1Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) araştırmacıları, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (North Atlantic Treaty Organization-NATO) üye ülkeler arasındaki gizli bilgi ve belgelerin saklanması amacıyla yüksek güvenlik sağlayan cihazlar geliştirdi.

NATO, ”gizli ve daha alt dereceli bilgilerinin güvenli olarak taşınmasını sağlamak” için bir sisteme ihtiyaç duyduklarını 2007 yılında duyurmuştu. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün (UEKAE) bu ihtiyaçtan yola çıkarak başlattığı Ar-Ge çalışmalarında SIR adı verilen güvenli USB bellek cihazı geliştirildi. TÜBİTAK’ın Gebze’deki görevli elektronik ve haberleşme mühendisi Koray Arıkan’ın yaptığı açıklamaya göre, NATO’nun mevcut kripto sistemleri yenilenerek, son teknoloji ürünü bir sistem tedarik edildi. 

 

Dünyada ilk

Yeni kripto cihazının yüksek gizlilik içeren bilgi ve belgelerin saklanmasında dünyanın en güvenli sistemi olduğunu belirten Arıkan, SIR sayesinde bilginin şifreli saklanabildiğini, cihazın kaybolması durumunda bile bellekteki gizli bilgiye ulaşılamayacağını ifade etti. Arıkan şöyle devam etti: “‘Cihaz, bir şekilde açılmaya çalışılırsa içerisindeki gizli bilgiler otomatik olarak siliniyor. Yanlış şifre girilmesi durumunda ya da istenildiğinde cihaz üzerindeki tek tuşla bilgiler silinebiliyor. Ürünün tasarımının ve üretiminin yüzde 100 yerli mühendislik ve kaynaklarla gerçekleştirilmesi de TÜBİTAK ve Türkiye adına gurur verici bir olay. Bu özellikleriyle ürün, sahip olduğu güvenlik kabiliyetleriyle dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.”

NATO’nun SECAN birimi tarafından uygulanan testlerden başarıyla geçen SIR, Ocak ayında teknik ve operasyonel ihtiyaca uygunluğun değerlendirildiği OPEVAL testlerinden de tam puan aldı. NATO’nun 2009 yılında ihtiyacı olan 600 cihaz TÜBİTAK UEKAE tarafından tedarik edilecek.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir