‘Üstün Çevreci Katkı’ ödülü Nokia’nın

logo_nokia_115_40_1bÇevreci faaliyetlere yaptığı katkılarla dikkat çeken Nokia, Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’de “Üstün Çevreci Katkı” ödülüne layık görüldü. Nokia Sports Tracker servisiyle de “En İyi Mobil İnternet Servisi” ödülünü aldı.

“Çevre için doğru olanı yapmak, iş açısından da çok anlamlı”

gsma_global_mobile_awards_olli-pekka_kallasvuo_05Nokia’nın dünya çapındaki çevre programı, global ölçeği ve taahhüdü nedeniyle sektörün en iyisi olarak ödüllendirildi. GSMA’in ilk “Üstün Çevreci Katkı” (Outstanding Environmental Contribution) ödülünü alan  Nokia’nın CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo, dünya çapında bir milyarı aşkın Nokia kullanıcısı olduğunu düşünerek bir fark yaratma sorumlulukları olduğuna inandıklarını ifade etti. Kallasvuo şöyle devam etti: “Çevresel sürdürülebilirlik, yalnızca yapılması doğru olan şey değil, aynı zamanda yapılacak tek şeydir. Kanaatim o ki, çevre için doğru olanı yapmak, iş açısından da çok anlamlı.”

Nokia, eski ya da istenmeyen mobil cihazlara yönelik ilk geri dönüşüm programını, 1997 yılında başlattı ve bugün 85 ülkede gönüllü işleyen, sektörün en büyük programını yürütüyor.  Şirket, şarj cihazlarının enerji tüketimini yüzde 90 azaltmak, pil dolduğunda şarj cihazını prizden çekmeyi hatırlatan uyarılar, her tür Nokia cihazını yüzde 80’e varan oranlarda geri dönüştürülebilir olarak üretmek ve PVC gibi malzemelerin kullanımından vazgeçerek ürettiği cihazlarda çevreci unsurlara yer veriyor.

Nokia Sports Tracker, “En İyi Mobil İnternet Servisi” kategorisinde güçlü rakipleri geride bırakarak ödüle hak kazandı. Temmuz 2008’de tanıtılan ve bugüne kadar 2,5 milyonun üzerinde indirilen bu ücretsiz uygulama, egzersiz düzenini ve zindelik seviyelerini izliyor; elde edilen bilgiyi, arkadaşlar ve antrenman ortakları ile paylaşıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir