Afet Bilgi ve İletişim Sistemi mayısta devrede

afet-bilgi-sistemiTürkiye’de meydana gelen afetlere ilişkin verileri, elektronik ortamda tüm kullanıcılara sunmayı öngören ”Afet Bilgi ve İletişim Sistemi (ABİS)”, Mayıs ayında hizmete giriyor. Dış kaynak destekle 2007 yılında başlayan projede son aşamaya gelindi. Proje kapsamında daha önce altyapıyı sağlamaya yönelik ”Afet Envanteri Veri Toplama ve Değerlendirme Sistemi”, ”Türkiye Ulusal Afet Arşiv Bilgi Sistemi” ve araziden veri aktarımı sağlayan ”Haberleşme Sistemi” hayata geçirilmişti.

ABİS, Afet İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde afet konusunda yapılan çalışmaların otomasyonunu da kapsayacak. Sistem, ilk afet haberi genel müdürlüğe ulaştığı andan itibaren devreye giren tüm arazi ve büro çalışmalarında yer alacak. ABİS’te araziye giden elemanların veri girişi, değerlendirmesi ve merkeze veri aktarımı sağlayacak her türlü teknik altyapı bulunacak. Meydana gelmiş tüm afet olaylarına ilişkin verilerin toplandığı sistemden gelişmeler de aktarılacak.

Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, proje çerçevesinde Türkiye’nin deprem, sel, heyelan, çığ düşmesi gibi sık görülen doğal afetler konusundaki deneyimleri, sonuçları, ulaşılabilen belgeleri, görüntüleri ve analiz yapmaya yönelik istatistiksel verilerini elektronik ortama aktardıklarını belirtti. İnternet sayfasının tüm vatandaşların kullanımına açık olacağını ifade eden Taymaz, sayfada yer alacak arama motoruyla afet türü, yeri ve tarihine göre sorgulama yapılabileceğini ifade etti. Taymaz, afet hasarlarında yanlış yer seçiminin önemli rol oynadığını ve tüm yöneticilerin afet risklerini gözeterek yerleşim yeri seçimi yapması, imar planı hazırlaması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’de her yıl ortalama 1000 kişi afetlerde yaşamını yitiriyor. Ölçülebilir kayıplar ise, son 10 yılda 18 milyar dolar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir