Dünyanın ilk sosyal BPM platformu

softwareKurumsal altyapı yazılımında bir dünya lideri olan Software AG, AlignSpace isimli yeni ürününü CeBIT 2009 Fuarı’nda tanıttı. Şirket, bu ürünle, iş süreçleri yönetimi (BPM) uzmanlarına yönelik en büyük sosyal ilişki ağını yaratmayı hedefliyor. Yeni ürün, herhangi bir iş süreci ortamında bütün proje katılımcıları arasında işbirliği yapılmasını sağlayan bir platform. Bu ortamda üretilen veriler, dokümanlar ve hizmetler, kurumsal sınırlar içinde ya da genelinde ilk kez ya da yeniden kullanıma açık oluyor. Lider sosyal ağlar da kolayca sisteme eklenebiliyor.

Software AG Ürün Müdürü Dr. Peter Kuerpick, yeni ürünle ilgili şunları söylüyor: “AlignSpace’in avantajı, işletmeden işletmeye ve işletmeden bilgi teknolojilerine (BT) yapılan uyumlaştırmada ortaya çıkıyor. Sanal uzman ekipler arasındaki gerçek işbirliği, kurumsal sınırlar genelinde BPM projelerinde sorunsuz işbirliğiyle sonuçlanıyor.”

Software AG, AlignSpace ile, tüm şirketleri kapsayan, süreç odaklı en büyük topluluğu kurmayı hedefliyor. Yeni ürün, web tabanlı ve kanıtlanmış sosyal ağ teknolojilerini kullanıyor; iş süreci keşfi, modellemesi ve yönetimi için işbirliğini teşvik etmek üzere işletmeler genelinde bir platform sunuyor. AlignSpace, bir anasistem üzerinde tutulacak ve hizmet olarak yazılım (SaaS) mantığında sunulacak. Bütün işlevlere tarayıcı üzerinden erişilebilecek.

 

İşlevsel oluşum

Ürünün dört ana işlevi bulunuyor:

Sosyal ilişki ağı: Ürün genelinde modern sosyal ilişki ağı teknikleri uygulandı. Üyeler, şirket içinden ve dışından süreç projelerine dahil olan meslektaşlarını kolayca davet edebiliyor ve onlarla bağlantı kurabiliyorlar. Ayrıca, bir kez bağlandıktan sonra, süreç projeleri ve meslektaşlar için sekme noktaları oluşturabiliyor ve önemli faaliyetlerin özetini veren, ayarlanabilir bir etkinlik akışını izleyebiliyorlar.

• İşbirliğine dayalı süreç tasarımı: AlignSpace üyeleri, BPM motorları içinde gönderilebilecek ve çalıştırılabilecek süreç modellerini etkileşim ve işbirliği içinde keşfedebiliyor, belgeleyebiliyor ve yaratabiliyorlar. Sürecin herhangi bir aşaması belgelendiğinde, bu aşama bir süreç tuvaline sürüklenerek modellenebiliyor. Üyeler, bir süreç projesinin hemen her parçası üzerinde eşzamanlı çalışabiliyorlar.

BPM modellerinin evrensel çevirisi: AlignSpace, üyelerine, bütün popüler BPM formatlarını alma ve gönderme imkanı tanıyor. Böylece üyeler, bir süreci indirip üzerinde çalışabiliyor ve sonra işletilmek üzere başka popüler formatlarda gönderebiliyorlar.

Pazaryeri: Software AG’nin sağladığı pazaryeri, üyelere, bireysel ve paylaşımlı proje hedeflerini destekleyen, katma değerli uzmanlığı ve ürünleri paylaşma ya da satışa sunma imkanı veriyor. Buna, belli disiplinlerde, coğrafi bölgelerde ve ürünlerde uzmanlık arayışı dahil bulunuyor.

Software AG Pazarlama Müdürü Ivo Totev, konu hakkında şunları söylüyor: “AlignSpace, yeni süreçlerin tasarım aşamasını büyük ölçüde iyileştirdi. Daha önce, işbirliği kapsamında telefon görüşmeleri ve toplantılar yapılıyor; bütün karar vericiler için asla senkronize edilmeyen PowerPoint slaytları ve Excel tabloları değiştokuş ediliyordu. AlignSpace, bir sürecin şirkete dair bütünsel görünüm vermesini sağlıyor. Süreç iyileştirme projeleri, şimdi daha hızlı uygulanacak, kurumsal vizyonlarla daha uyumlu olacak, bütün paydaşlar tarafından onaylanacak ve topluluğun ortak bilgisiyle desteklenecek.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir