WIMAX’la ucuz ve hızlı internet deneyimi

wimax-logoKablosuz hızlı internet erişimi sağlayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından lisansları bu yıl içinde dağıtılacak olan ‘Wimax‘ teknolojisini ele alan WiMAX Türkiye Konferansı, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

 Türkiye’nin ilk ve tek WiMAX platformu, WiMAX teknolojisinin öncü firmaları Intel, ZTE ve Motorola’nın desteği ile biraraya geldi. WiMAX teknolojisinin 2003 yılından bu yana kat ettiği yol, tüketicilere sunduğu avantajlar, Türkiye’deki WiMAX uygulamaları ve bu uygulamaların geniş kitlelerle buluşma sürecinin tartışıldığı platformda,WiMAX’ın Türkiye’deki geleceği tartışıldı.

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Erten, günümüzde dünya çapında 1,4 milyardan fazla internet kullanıcısı olduğunu belirterek, 150 milyondan fazla aktif ağ sitesi olduğu ifade etti. İnternet üzerinde her gün 1,5 milyardan fazla arama yapıldığını kaydeden Erten, bu sayının her geçen gün bir öncekine göre arttığına dikkat çekti. YouTube üzerine her dakika 10 saatlik video eklendiğini söyleyen Erten, her ay 10 milyar videonun izlendiğini, günde 100 binin üzerinde blog (e-günlük) yazısı yazıldığını ifade etti. Erten, günümüzde interneti kullanan 1,3 milyar kullanıcının, erişimlerini PC tabanlı sistemler üzerinden gerçekleştirdiğini belirtti. Öte yandan, PC tabanlı sistemlere ek olarak, 1,5 milyar kullanıcı da internete mobil cihazlar üzerinden erişiyor.

Yapılan araştırmalara göre mobil kullanıcıların küçük ekran ve bağlantı hızı nedeniyle, yaşadıkları internet deneyimi büyük ölçüde tatminsizliğe neden oluyor.  Erten’e göre bu tatminsizliği aşmanın yolu, tüm kablosuz şebekelerin birbirine rakip olarak görülmesi yerine, birbirlerini tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla çözülebilir. Erten, bu durumda WiMAX’ın çok iyi bir tamamlayıcı olduğunu ifade ediyor.

 

WiMAX Nedir?wimaxx

2001 yılında kurulan WiMAX Forum (Worldwide Interoperability for Microwave Access – Mikrodalga İletişimi için Dünya Çapında Birlik) tarafından geliştirilen telekomünikasyon teknolojilerine verilen ortak addır. Farklı veri transferi yöntemleri ile mobil genişbant veri iletişimine olanak tanıyan protokoller, basit anlatımla, evlerde kullanılan kablosuz ağ çözümlerine benzer bir bağlantının çok daha geniş bir alanı kapsayarak dağıtılmasına olanak tanır.

İlk WiMAX şebekesi, 2002 yılında Kore’de WiBro şebekesi kuruldu. 2006 yılında ABD’li 3G operatörü Sprint ve Clearwire şirketlerinin işbirliği ile kurulan WiMAX şebekesi, 2007 yılında teknolojinin bir standart olarak belirlenmesini sağladı. WiMAX’ın standart olarak tanınmasının ardından, Intel dizüstü platformu Centrino 2’de seçime bağlı, Atom platformunda ise teknolojinin bir parçası olarak sunmaya başladığı WiMAX çözümleri ile mobil internetin geleceği için WiMAX’ın ne kadar önemli olduğuna işaret etti.

29 Eylül 2008 tarihinde Baltimore’un tamamını kapsayan WiMAX ağını duyuran Clearwire, teknolojinin geniş kitleler tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi. Yeni şebekeyle birlikte ismini New Clearwire olarak değiştiren şirketin başkan yardımıcısı Ali Tabassi, yaptığı sunumda mobil genişbantın 3G dışında da büyük bir hızla büyüdüğünü ifade etti. Tabassi, son üç yıldır gündemden hiç düşmeyen WiMAX’ın önümüzdeki yıllarda gerçek yüksek hızlı mobil internet deneyimi için en olası alternatif olduğunu söyledi.

2004 yılına gelindiğinde Dünya çapında toplamda 10 adet WiMAX şebekesi bulunuyordu. Günümüzde ise başta ABD, Meksika, Kanada ve Çin olmak üzere dünyanın birçok noktasında toplamda 150 milyon insana hizmet eden şebekeler bulunuyor. Şirketler, kapsama alanının 2010 yılı itibariyle 650 milyon, 2012 itibariyle de 1,5 milyar kişiye hitap edebilir hale gelmesini hedefliyor.

 

Türkiye’de WiMAX

Intel ve kamu kurumlarının girişimleriyle, WiMAX günümüzde şimdiye kadar Ankara Numune Hızır’ın ambulanslarında, hastaların durumunu hastaneye aktararak daha hızlı müdahale yapılabilmesi için kullanıldı. Bununla birlikte Intel ve Fatih belediyesinin, Fatih genelinde bulunan güvenlik kameralarının yönetimi ve sağlık konusunda yapılan WiMAX çalışmalarıyla birlikte, ODTÜ’de kurulmuş olan bir de WiMAX laboratuvarı bulunuyor.

Konferansta sunum yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu İkinci Başkanı Galip Zerey, uygulama başladığından beri numara taşınması için 2 milyon talep alındığını ve bu taleplerden 1,8 milyonunun gerçekleştirildiğini belirterek, 3G ihale sonuçlarının Danıştay’da bulunduğunu ifade etti.

WiMAX’ın Türkiye’deki geleceğinin ve genişbant yetkilendirmesinin Ulaştırma Bakanlığı’nda olduğunu belirten Zerey, lisans bedellerinin, verilecek lisansların bölgesel mi ulusal mı, frekans aralığının ne olacağının Bakanlık tarafından belirlenmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonra, BTK tarafından düzenleneceğini belirtti.

Günümüzde 66 milyon sabit abone bulunuyor ve  bu abonelerin 6 milyonu sabit genişbant hizmetinden faydalanıyor. Lisanslı 260 işletmeci bulunuyor. TTNET pazarda yüzde 93,5’lik payla birinci sırada yer alıyor. Zerey, bu durumun değişmesi ve diğer servis sağlayıcıların payının arttırılması amacıyla çalışma yaptıklarını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir