Intel, Atom’la artık mobil olacak

intel_atom_inside_badge_02Geçtiğimiz günlerde LG ile yaptığı anlaşmayla MID (Mobil Internet Device – Mobil İnternet Cihazı) segmentinde güçlenme hazırlıkları yaptığını ortaya koyan Intel, cep telefonları, kontrol üniteleri ve otomobil bilgisayarları gibi gömülü sistemlerde ARM ile rekabet etmeye başlayacak.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ile yaptığı ortaklık uyarınca, özellikle netbook, mini masaüstü ve MID ürünlerinde büyük yankı yaratan Atom işlemcilerinin gömülü sistemlere özel “Intel Atom Z500” serisi işlemciler üretecek olan firma, PC satışları dolayısıyla yaşadığı kaybı karşılamayı planlıyor.

Ürünler öncelikle otomotiv pazarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak. Firma, otomobil içi uygulamalar çalıştırmak için gömülü sistemlere özel olarak işlemciler üretecek. Buna ek olarak, multimedya telefonları başta olmak üzere, firmanın mobil segmentte de işlemciler üreteceği açıklandı.

Intel, Atom Z500 serisi işlemcilerinin teknik detayları konusunda bilgi vermedi ancak, ürüne özel sistem kontrol üniteleri (SCHs) bu yılın ikinci çeyreği içinde pazara sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir