“Yeni neslin en büyük beklentisi, hız”

Ayşin Albayrak, 1997 yılından bu yana bilgisayar alanında öğretmenlik yapıyor. Albayrak, çok küçük yaş gruplarına da dersler veriyor. Bizlerle, derslerindeki izlenimlerine dayanarak yeni neslin teknoloji konusunda beklentilerini paylaştı.

• Kaç yıldır bilgisayar öğretmenliği yapıyorsunuz?

Çocuklara ve yetişkinlere, 1997 yılından bu yana bilgisayar dersleri veriyorum. Çok sayıda küçük yaş grupları için özel hazırlanmış program ve Windows Office, Flash, Dreamweaver, Fireworks, Photoshop programlar konusunda öğretmenlik yapıyorum.

• Yeni neslin bilgisayardan beklentileri nelerdir?

Yeni nesil, nerdeyse doğdukları günden beri bilgisayara kullanıyor. Yeniliklere, yeni programlara çekinmeden, rahatlıkla adapte olabiliyorlar. En çok önem verdikleri şeylerden biri, hız. Bu yüzden beklentileri de, bu yönde. Yaptıkları işlerin sonucunu hızlı almak ve bilgiye hızlı ulaşmak… Tabii bilgiye ulaşma konusunda da kesinlikle doğru ve güncel bilgiye ulaşabilmek… Yanlış, eski ve kaynaği belli olmayan bilgiler için vakit kaybetmemek önemli. Bilgisayarı günlük hayatlarında daha çok kullanabilmek. Virüs ve casus yazılımlardan bilgisayarlarını koruma konusunda endişe duymak istemiyorlar.

 

“Bilgisayar programlarını kullanmayı bilmenin önemini çok iyi kavrıyorlar”

 • Bilgisayar ve internet arasındaki farkı anlayabiliyorlar mı?

Evet, interneti araştırma yapmak, bilgiye ulaşmak; bilgisayar programlarını ise çeşitli kaynaklardan elde ettiği bilgileri sunmak için kullanıyorlar. Bunun icin Power Point, Word ve web tasarımı programlarını çok iyi bir düzeyde kullanabiliyorlar. Kendi tasarımlarını kullanarak birşeyler ortaya çıkarma konusunda çok hevesliler. Bilgiyi birebir değil, çeşitli programlar vasıtasıyla, kendi yaratıcılıklarını kullanarak sunuyorlar. Bu yüzden bilgisayar programlarını kullanmayı bilmenin önemini çok iyi kavramış durumdalar.

• Siz kendinizi teknoloji konusunda nereden besliyorsunuz?

Ben çeşitli kurslara giderek bilgilerimi güncelliyorum. Ayrıca kitaplar, internet ve dergilerden de faydalanarak yeniliklerden haberdar oluyorum. Fuarlar da, teknolojik gelişmeleri izleme konusunda iyi bir firsat oluyor. Üye olduğum teknolojik haber sitelerini de sürekli takip ediyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir