Çocuklara özel ‘messenger’ geliştirildi

msn_messengerAmerikan yazılım firması Microsoft Almanya, “Child-Friendly Messenger/Kinder messenger”  adıyla çocuklara özel, güvenli ve ücretsiz sunulan messenger programı geliştirdi. Hannover’de CeBIT Bilişim Fuarı’nda  “Çocuk Messenger”ını tanıtan Microsoft’un Ürün Müdürü Frank Maenz, veliler için kullanımı kolay bir ürün sunmak istediklerini belirtti. Maenz: “Çocuklar medyayı kullanma alışkanlıklarına bakıldığında çok becerikliler. Biz çocuklara, gençlere ve yetişkinlere bir arada hitap eden bir ürün geliştiremeyiz. Bunun sebebi reklam. Biz yetişkinlerin kullandığı messenger’da reklamdan kazanıyoruz. Oysa çocuk messengerı’nda reklamdan fedakarlık ettik.”

Acil danışma hattı bulunuyor

“Çocuk Messenger”ı 8-12 yaş arasındaki çocuklar için geliştirildi. Ebeveynler, Messenger’ı çocukları için açıp, süresini ayarlayıp, zaman kısıtlaması getirebiliyor. Ayrıca görüşülen kişilerin tam listesini kontrol edebiliyor. Çocuklar sohbet için yabancı kişileri arayamıyor ve tanınmayan kişiler onunla irtibata geçemiyor. Önlemlere karşı yine de problem ortaya çıkarsa, çocuklar ‘Johanniter’ adlı yardım kuruluşunun acil danışma hattına başvurabiliyor. Bu durumda danışma hattındaki görevli, çocukla temasa geçmeye çalışan bu istenmeyen kişiye karşı yardım ediyor. Maenz, bu yaştaki çocukların bu tür sorunlarla karşılaştıklarında yardım isteyeceklerinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

“Çocuk Messenger”ında büyüklerde olduğu gibi fotoğraf ya da dosya değiş-tokuşu yapmak mümkün değil. Çocuklar sadece ailelerinin izni ile oyun alabiliyorlar. Arkadaşlarla karşılıklı oyun oynamak da yine yalnızca annesinin engeli kaldırdığı kişilerle olabiliyor. Güvenlik nedeniyle görüntülü konuşmak da yasak.  Tüm bu önlemler bilinmeyen kişilerin çocuklarla bağlantıya geçmesine engel olmayı amaçlıyor. Böylelikler ebeveynler, çocuklarının başında oturmadan neler yaptıklarını kontrol edebiliyor. Microsoft’un “Child Friendly Messenger – Çocuklara Uygun Messenger” programı ücretsiz. (DW)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir