Herşeye Rağmen

atif-unaldiBu hafta yoğun programımın arasında, Türkiye’nin cari açığını kapatmak için çalışan iki firma ile tanıştım. Bu iki firmanın bazı ortak özellikleri var. İkisi de entellektüel sermaye ile çalışıyor, yeşil enerjiyi önemsiyor, Türk insanının zekasına güveniyor. İkisi de yazılım ve yazılım hizmetleri üretiyor.

Şirketlerin ikisi de, hızlı büyüyen şirketler arasında. Geçen yıl en az yüzde 100 büyümüşler. Çalışan eleman sayıları az, ama ürettikleri katma değer oldukça fazla. Her ikisi de krizin etkisi ile geleceğe ümitsilikle değil, tam tersi büyük inançla bakıyorlar.

Birinci şirket, Hitit Bilgisayar. Havacılık sektörüne yazılım üreten, oldukça tecrübeli bir ekibin kurduğu bir şirket. Dünyanın her yerine, hatta yazılımın ana vatanına çözüm üretiyorlar. Sadakat programları, CRM uygulamaları, onlarca çeşit uygulama yapıp satıyorlar. Büyümeyi durdurmayı düşünmüyorlar. Ağızlarından krizin “k”sı bile çıkmıyor. Nur Hanım (şirketin yöneticisi ve ortağı), kendine ve ekibine çok güveniyor. “Biz Türkler, yazılım sektörüne komutanlar yetiştiririz” diyor. Yaptıkları da bunu çok net gösteriyor.

İkinci şirket ise, İdea Teknoloji. Genç bir şirket. Ama referanslarına baktığınızda gıda sektöründen telekom sektörüne kadar birçok ünlü markayı görebiliyorsunuz. Müşterileri, ya British American Tobacco gibi çok uluslu firmalar ya da Turkcell gibi Türkiye’den yurt dışında borsaya kote olan dinamik şirketler. Bayi otomasyonlarından, dağıtım ağı otomasyonuna kadar birçok farklı konuda anlık sonuçlar alan mobil çözümler üretiyorlar. Son dönemde oldukça revaçta olan web tabanlı çözümleri kullandıkları için, anlık sonuçlar alabiliyor, anlık sorgulamaları hızlıca gerçekleştirebiliyorlar.

Bugün sayfalarımızda okuyacağınız, bankacılık uygulamaları konusunda da çözümler üretiyorlar. Saha da kredibilite sorgulamak gibi son derece etkin konularda farklı çözümler üretiyorlar.

Ben bu hafta, bu çözümleri görünce Türkiye’de birşeylerin “herşeye rağmen” iyi gittiğini görüp mutlu oldum. Son dönemde dikkat ediyorum, yine herşeye rağmen, Çağlayan Arkan gibi profesyoneller bütün konuşmalarında, “herşeye rağmen” toplumu pozitif yönde motive etmeye devam ediyorlar. Teknoloji şirketlerinin bu dinamizminin toplumun bütün katmanlarına yayılmasını umut ediyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir