m- Sağlık’la, sağlık hizmeti daha etkin

saglikKüresel sağlık sorunları, teknoloji ve insani yardım konularında dünyanın önde gelen vakıfları arasında yer alan Vodafone Vakfı, Rockefeller Vakfı ve Birleşmiş Milletler (BM) Vakfı, “Mobil Sağlık” (m-Sağlık) Ortaklığı’nı hayata geçirdi. M-Sağlık Ortaklığı ile, özellikle gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu, cep bilgisayarı ve mobil bağlantı aracılığıyla düşük maliyetle sağlık hizmeti desteği götürülecek.

Mobil teknolojinin küresel sağlık hizmetlerine sağlayabileceği sosyolojik ve ekonomik faydalara değinen Vodafone Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Terry Kramer konuyla ilgili şunları söyledi: “Gelişmekte olan ülkelerde 2,2 milyar cep telefonu ve 305 milyon bilgisayara karşılık sadece 11 milyon hastane yatağı bulunuyor. Bu rakamlar, sağlık sorunlarına etkin çözümler sunmada mobil iletişimin sunduğu fırsatlara işaret ediyor. Mobil teknoloji, hasta verilerinin toplanmasını ve saklanmasını hızlandırmak, kırsal bölgelerdeki sağlık personelini eğitmek ve hastalara uygulanan tıbbi tedaviyi kişiselleştirmek gibi yeni açılımlar sunuyor.”

M-Sağlık kapsamında, örneğin hastaların ilaçlarını kullanıp kullanmadıkları, ilaç şişesine yerleştirilen sim kartlarla takip edilebiliyor. Bu uygulamayla Güney Afrika’da düzenli ilaç kullanımının yüzde 22’den yüzde 90’a çıktığı belirtiliyor. Ayrıca kısa mesajlar aracılığıyla cep telefonu kullanıcılarına interaktif eğitim imkanı sunuluyor. Öte yandan, cep telefonları üzerinden bilgilendirme ile salgın hastalıkların yayılımı gibi konularda da bilgilendirme çalışmaları sağlanıyor.

M-Sağlık Ortaklığı’yla ilgili konuşan BM Vakfı Küresel Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Daniel Carucci, “Mobil teknoloji, BM’in sağlıkla ilgili Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada anlamlı bir yol katedilmesini sağlayabilir. m-Sağlık, teknoloji ve sağlık sektörlerinin biraraya geleceği bir platform oluşturarak gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinde mobil teknolojinin etkisinin en üst seviyeye çıkmasını sağlayacak” dedi. Rockefeller Vakfı Murahhas Üyesi Ariel Pablos-Mendez da, “m-Sağlık, mobil iletişim ve küresel sağlık alanındaki ilerlemelerin doruk noktası. Bu fırsattan hem mobil operatörler hem sağlık hizmeti sistemleri hem de hastalar yararlanacak” dedi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir