Internet Explorer 8, dünyayla aynı anda Türkiye’de

internetexplorer5Microsoft’un yeni web tarayıcısı, Internet Explorer 8 dünyayla aynı anda Türkiye’de de hizmete sunuldu. Yeni tarayıcı internet kullanıcısının güvenlik ihtiyaçlarına odaklanırken, yüksek performansı ve kolay kullanımı dikkat çekiyor. Hızlandırıcılar, web dilimleri, görsel arama ve InPrivate gezinti Microsoft Internet Explorer 8’in yeni özellikleri… 

Yeni web tarayıcı 20 Mart 2009 Cuma günü Microsoft Türkiye merkez ofisinde gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtıldı. Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha’nın da katıldığı toplantıda Internet Explorer 8’in yeni özellikleri ayrıntılı bir şekilde paylaşıldı. Toplantıda interneti kendi iş modellerinde kullanan profesyoneller de görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Yeni web tarayıcı, güvenlik alanında yüksek standartlara sahip. İngiltere’nin internet araştırma kuruluşlarından biri olan comScore’ın testlerine göre Internet Explorer 8, dünyanın önde gelen 12 web sitesini en hızlı yükleyen web tarayıcısı. Tarayıcının Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) özellikleri, kişilerin zamandan kazanmasını sağladığı gibi bilgiye daha organize olarak ulaşabilmelerini de sağlıyor.internetexplorer4

• Hızlandırıcılar: Bireylerin gezdikleri herhangi bir web sayfası üzerinden bir sözcüğe veya resme yaptıkları basit bir sağ tıklama hareketiyle istedikleri haritaya, e-posta adresine veya paylaşım bağlantısına anında ulaşmasını sağlıyor.

• Web Dilimleri: Kullanıcıların Yahoo Mail, Digg, eBay gibi favori web sitelerinde düzenli olarak kullandıkları bilgileri istedikleri an onların hizmetine sunuyor. Farklı bir siteyi dolaşıyor olsanız da sık kullandığınız ve ilgilendiğiniz bölümler, Web Dilimleri ile sizin için tüm güncellemeleri sunularak, bilgi birikiminizi her dem taze tutuluyor.

• Görsel Arama Önerileri: Internet Explorer 8’deki Anlık Arama Kutusu (Instant Search Box) ile Amazon, Wikipedia, New York Times gibi dünyanın en yoğun ilgi gören sitelerinden görsel malzemeler dahil her türlü formatta bilgiyi araştırmayı sağlıyor. Sık Kullanılanlar ve Gözatma Geçmişi üzerinden de hızlı bir bilgi taraması gerçekleştirebiliyor.

• InPrivate: InPrivate moduna geçildiğine Internet Explorer 8, ziyaret edilen web siteleri kayıtlatına, çerezler ve ön bellek alanına hiç bir kayıt düşmeden ve geride hiç bir iz kalmadan internet deneyimini sağlıyor.

• Uyumluluk: Internet Explorer 8’in test sürecinde Türkiye’nin önde gelen ve en fazla ziyaretçi alan web sitelerinin uyumluluğu kontrol edildi. Pek çok önde gelen kurum ve en fazla trafik alan web siteleri tek tek kontrol edildi.

HTML5 standardını dinternetexplorer1a destekleyen ilk web tarayıcısı

İnternet sayfalarındaki görünümleri belirleyen stilleri otomatikleştiren web teknolojilerinden CSS’in (Cascade Style Sheets) yeni sürümü CSS 2’ye uyumlu olan Internet Explorer 8, aynı zamanda Dünya Web Konsorsiyumu’nun (W3C) geliştirdiği HTML5 standardını da destekleyen ilk web tarayıcısı olma özelliğini taşıyor. Explorer Geliştirme Araç Çubuğu (Developer Toolbar) sayesinde profesyonel kullanıcılar ve tasarımcılar web sayfasındaki HTML, CSS ve JavaScript kodlarındaki hataları hızlıca yakalayabiliyor. Türkçe dahil 25 ayrı dilde aynı anda kullanıma sunulan Internet Explorer 8’i www.microsoft.com/ie8 adresinden bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir