Saniyede 0,5 GB veri transferi

ericssonEricsson, VDSL2 tabanlı teknoloji ile 0,5 Gbps’den daha yüksek veri transferi hızına ulaştı. Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan bu hız, operatörlerin yüksek veri hacmiyle çalışan bireysel ve kurumsal kullanıcılara düşük maliyetli, yüksek performanslı ve kapsama alanı geniş bağlantı sunmalarına olanak sağlıyor.

Ericsson’un bükümlü bakır kablo çiftleri üzerinden saniyede 0,5 Gb’dan daha yüksek veri transfer hızı elde ettiği uygulamada, DSL’de hat bağlamak (line bonding) ve crosstalk*’u (etkileşimi) engellemek için “Vektörize” VDSL2 olarak da bilinen son teknolojiden yararlanıldı. Bu teknoloji, yüksek trafik kullanımı için fiber ve son kademe bakır bağlantıları birleştiren fiber uzantıları için en uygun çözüm olarak öne çıkıyor.

Mevcut bakır hatlar üzerinden daha önce erişilemeyen hızlar sunan VDSL2 tabanlı bu teknoloji, operatörlerin müşterilerine IPTV gibi genişbant hizmetleri sağlamaları için yeni bir fırsat sunuyor. Bu teknoloji sayesinde, operatörler fiber erişim ağlarını bakır erişimi ile diledikleri her yere ulaştırabilecek ve mevcut altyapılarının yeniden kullanımını maksimum seviyeye ulaştırabilecekler. Böylece artık çok daha fazla kullanıcı HDTV ve isteğe bağlı video (video on demand) gibi gerçek genişbant uygulamalarından yararlanabilecek.

Ericsson’un yeni teknolojisi, mevcut bakır altyapının baz istasyonları için de bir taşıma şebekesi olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Bu gelişme, HSPA ve LTE tabanlı yüksek hızlı mobil genişbant hizmetlerinin pazara girişini hızlandıracak bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir