“8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği” Nisan’da başlıyor

linux-senlikİstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği tarafından organize edilen “Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2009” ile “8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği”, 17-18 Nisan tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Şenlikte, yazılım endüstrilerini geliştirmek, yazılım maliyetlerini düşürmek, bilgisayar okuryazarlığını arttırmak amacıyla özgür yazılım ve GNU/Linux konularında ulusal ve uluslarararası düzeyde uzman isimler konuk olacak. Türkiye’nin özgür yazılım ve açık kaynak konularında daha fazla biliçlenmesinin ve üretime geçmesinin hedeflendiği etkinliğin konukları arasında Javascript Programlama Dili’nin yaşayan en önemli otoritelerinden Douglas Crockford, Google Chrome web tarayıcısı program yöneticisi Jonathan Conradt bulunuyor.

Etkinlikte geçen yıl dünyada ve Türkiye’de özgür yazılım ve bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan önemli gelişmeler ele alınacak. Katılımcılardan JavaScript: The Good Parts adlı kitabın yazarı, aynı zamanda da ECMAScript standardını yöneten ECMA TC39 komitesinin üyesi olan, veri değiş tokuş standardı olan JSON’un mucidi Douglas Crockford, Javascript dilinin yaşayan en önemli otoritelerinden biri olarak gösteriliyor. 

Jonathan Conradt ise Google Chrome Web Tarayıcısı program yöneticilerinden. Çalışma alanları arasında açık kaynaklı WebKit entegrasyonu ve eklentiler, yine açık kaynaklı V8 Javascript motoru, eklentiler bulunuyor. Conradt, Google’dan önce Microsoft’ta, Microsoft’un MediaCenter IPTV ürünü için gömülü XHTML tarayıcı program yöneticiliği yaptı.

Ayrıntılı bilgi http://senlik.linux.org.tr/2009/ adresinde yer alıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir