Dizüstü bilgisayar kullanıcıları, riskli online davranışa daha eğilimli

trend-micro1Trend Micro tarafından yaptırılan “Kurumsal Son Kullanıcının Web Tehditleri Farkındalığı*” araştırmasında, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre riskli online davranışta bulunmaya daha eğilimli olduklarını kanıtladı.

Ankete katılanlar arasında, dizüstü bilgisayarla çalışanlar, masaüstü bilgisayarla çalışanlara kıyasla, iki kat daha fazla video ve müzik, ayrıca yüzde 30 daha fazla yürütülebilir kütük indirme eğilimi gösterdiler. Sonuçlar, dizüstü bilgisayarla çalışanların sosyal faaliyetler için interneti daha sık kullandıklarını da ortaya çıkardı. Bu faaliyetlere, sosyal ilişki ağı sitelerini ziyaret etmek ya da medya içeriğini izlemek ve dinlemek dahil bulunuyor. Yanıtlar, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının iletişim kurmak için VoIP ve anında mesajlaşmayı kullanma konusunda iki kattan daha fazla eğilimli olduklarını da doğruladı. Bu da onları yeni nesil internet güvenliği tehditlerine açık bırakıyor.

YouGov tarafından yapılan “Online Kurumsal Dolandırıcılık” araştırmasına katılanların ise yalnızca yüzde 10’u, çalışan kayıtları ya da maaş bordrosu detayları gibi gizli verilerin kaybedilmesini endişe verici bir iş sorunu olarak tanımladı. Öte yandan, zor müşteriler ya da tedarikçiler ve çalışmayan teknolojiler, gündemde en üst sıraya oturdu ve çalışanların yüzde 42’si bunları kendilerini endişelendiren nedenler olarak niteledi.

Trend Micro Çözüm Mimarı Rik Ferguson, şunları söylüyor: “Geçmişte ağ güvenliğini tehlikeye düşürenlerin ofiste çalışanlar olduğuna inanılırken, Trend Micro tarafından yaptırılan son araştırmalar, uzaktan çalışanların bilgi işlem departmanları açısından çok daha büyük bir güvenlik tehdidi olduğunu gösteriyor. Bu yüzden, bilgi işlem departmanlarının, güvenlik stratejilerini, mevcut güvenlik önlemlerini zorlayan yeni mobil tehdit türlerine göre uyarlamaları çok önemli.”

* Trend Micro “Kurumsal Son Kullanıcının Web Tehditleri Farkındalığı” araştırmasında, ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’da 1.600 kurumsal bilgisayar kullanıcısından yanıt alındı.
** Trend Micro “Online Kurumsal Dolandırıcılık” araştırması, 9-12 Mayıs 2008 tarihlerinde, Trend Micro adına YouGov tarafından yürütüldü ve küçük işletmelerde karar verici konumundaki 586 kişiye soru yöneltildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir