IBM Yazılım Akademisi, ‘inci yılına başladı

ibm-yazilim_akademisi_logoIBM’in, geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek üzere 2008 yılında başlattığı “IBM Yazılım Akademisi” yarışmasına, bu yıl 1.100 öğrenci kayıt yaptırdı. Yazılım Akademisi 2009’a, çoğu bilgisayar mühendisliği dalında olmak üzere, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında eğitim gören öğrenciler katıldı.

Türkiye ve KKTC’den üniversite öğrencilerinin katılabildiği IBM Yazılım Akademisi yarışmasında, DB2, XML ve PureXML teknolojileriyle ilgili atölye çalışmaları düzenlendi ve online eğitimler verildi. Ardından öğrenciler, bir akademisyenin danışmanlığında oluşturdukları ekiplerle, IBM’in sunduğu senaryolar doğrultusunda, iş hayatında karşılaşılan gerçek problemleri çözecek yazılım uygulamaları geliştirmeye başladılar.

Bu sene 151 ekip kuran öğrenciler, IBM’in hazırladığı; “Misyonum Suçun Olmadığı Bir Şehir”, “İnternet Üzerinden Sigorta”, “Akıllı Küçük Aygıt Çevrimiçi İzleme Sistemi”, “GSM Tabanlı Uzaktan İzleme ve Faturalama” ve “GSM Aygıtı İçin Çok Dilli SMS Gönderme Uygulaması” temaları üzerinde çalışmalarını yürütüyor. 1 Nisan 2009 tarihinde sona erecek yarışma kapsamında geliştirilen projeler bir jüri tarafından değerlendirilecek, başarılı bulunan öğrencilere ve danışman öğretim üyelerine çeşitli ödüller verilecek.

Yazılım Akademisi ödülleri…

Yarışmada 1’inci olan ekibin üyeleri, 2-3 Temmuz tarihlerinde İtalya’nın Roma kentindeki IBM Laboratuvarı’na yapılacak teknik geziye katılacak. Yarışmada ilk 3’e giren ekibin üyeleri, ihtiyaç dahilinde oluşacak pozisyonlar için iş görüşmelerinde önceliğe sahip olacak. Yarışmada ilk 5 sırayı alacak ekipler, IBM Türk’te, “Bilgi-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”nde ya da “IBM İnovasyon Merkezi”nde sağlanan staj olanaklarında öncelik hakkı elde edecek. Ayrıca ihtiyaç halinde, IBM’de yarı zamanlı çalışma olanağından yararlanabilecek.

Bunlara ek olarak, yarışmada 1’inci gelen ekibe ve danışmanına dizüstü bilgisayar, 2’inci olan ekibe ve danışmanına Sony PSP, 3’üncü sırayı alan ekibe ve danışmanına iPod hediye edilecek. Yarışmaya katılarak proje sunan tüm öğrenciler ise özgeçmişlerini, IBM’in küresel işgücü alımı için yararlandığı özel bir CV havuzu olan “IBM Student Portal”a ekleme şansını elde edecek.

Ayrıntılı bilgi, http://www.yazilimakademisi.org/ adresinde yer alıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir