2M Kablo’da tek noktadan yönetim dönemi

2M Kablo’da tek noktadan yönetim dönemi

2M Kablo, Senkron işbirliğiyle gerçekleştirdiği Prometrik ERP (kurumsal kaynak planlaması) projesiyle, tüm iş süreçlerini tek merkezden kontrol edebilir hale geldi. Şirket, uygulama öncesine göre, ciro olarak 2,5 kat büyüdü, çalışan sayısını ise 105’e çıkardı.

Kablo sektörünün güçlü isimlerinden 2M Kablo, Senkron işbirliğiyle yaşama geçirdiği Prometrik ERP (kurumsal kaynak planlaması) projesiyle, işletmenin tüm süreçlerini tek merkezden yönetebileceği bir sisteme kavuştu. Şirket, sınırlı insan kaynağıyla pratik bir şekilde kullanabildiği, ayrıca değişen şartlara göre ürün maliyetlerini hızlı bir şekilde revize edip ürün ve müşteri bazında kârlılığını ölçebildiği bir sistem kurdu.

2M Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dereli, proje öncesinde tüm departmanların kendi süreçlerini bağımsız olarak ve çoğunlukla Excel kullanarak takip ettiğini, bu durumun ise departmanlar arasında iletişim aksaklıklarına ve bilgi tutarsızlıklarına neden olduğunu söylüyor: “Verinin tek bir kaynakta güvenli bir şekilde tutulacağı bir sisteme ihtiyacımız vardı. Prometrik ERP ile, rekabetin gittikçe kızıştığı bir ortamda, kontrol kabiliyetinin artırılmasını, tüm süreçlerin daha verimli hale getirilmesini ve en önemlisi, müşteri memnuniyetinin sağlanmasını hedefliyoruz.”

2M Kablo, Prometrik ERP projesi sonrası, uygulama öncesine göre ciro olarak 2,5 kat büyüdü, çalışan sayısını ise 105’e çıkardı. Şirket, şu an depo uygulamasında barkod otomasyonunu kullanarak müşterilerine sıfır hatayla ve hızla sevkıyat yapabiliyor. Sayım işlemleri çok kısa bir sürede gerçekleştiriliyor. Üretim teyitleri sisteme günlük girilerek, personel ve makine performansları ölçülebiliyor. Ayrıca, üretim departmanının satış departmanına verdiği terminlerde hiçbir sapma olmuyor.

2M Kablo, projeyle ürettiği ürünlerde izlenebilirliği de tam olarak sağlıyor. Herhangi bir müşteride ürünle ilgili bir problem olduğunda, ilgili departman çalışanları, müşteri yerinde ürünü inceleyip, ürünün hammadde lot bilgisi, ne zaman üretildiği, hangi makinede ve kim tarafından üretildiği, kalite kontrolünün kim tarafından yapıldığı gibi verilere ulaşabiliyorlar. Ayrıca, bazı müşterilere online işlem yapma imkanı da sağlanıyor.

2M Kablo’da malzeme ve depo yönetimi, satış yönetimi, satınalma yönetimi, üretim yönetimi, kalite kontrol, maliyet, bakım yönetimi ve finans modüllerinin yanı sıra online veri toplamak suretiyle üretimi gerçek zamanlı olarak izleyebilmeyi sağlayan OVT modülleri kullanılıyor.

2M Kablo hakkında
1993 yılında kurulan 2M Kablo, zayıf akım kabloları alanında lider bir firma. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Danimarka, Bulgaristan, Rusya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suriye, Irak gibi ülkelere ihracat yapmakta olan şirketin satışlarının yaklaşık yüzde 40’ı yurtdışı satışlardan oluşuyor. İTO’nun “2008 Yılı İhracat Başarı Ödülü”ne layık görülen 2M Kablo, İstanbul Esenyurt’ta bulunan ve 6.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında, enstrümentasyon kabloları, yangına dayanıklı kablolar (FE180 E30-E90,PH120), audio video kabloları, koaksiyel kablolar, kontrol kabloları (LIYY, LIHCH, LIYCY, LIHCH), yangın alarm kabloları (J-Y(St)Y, J-H(St)H) ve CCTV kablolar başta olmak üzere 3.000 çeşit kablo üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir