Cisco’dan TANDBERG’e Teklif

Cisco’dan TANDBERG’e 

3 milyar dolarlık teklif

Cisco, TANDBERG’i bünyesine katarak işbirliği  portföyünü geliştirmeyi ve global ortamda kurumların dönüşüm süreçlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor

Cisco, dün New York Borsası’na gönderdiği açıklamada Norveç merkezli teknoloji şirketi TANDBERG’i satın almak çin teklif verdiğini duyurdu. Video iletişimi konusunda dünyada lider konumda olan TANDBERG’in satın alınması ile birlikte Cisco, işbirliği portföyünü genişleterek daha fazla sayıda müşteriye çözüm sunarken, küresel pazarlardaki uyumun hızlandırılmasına da aracılık edebilecek.

Anlaşma gereği Cisco, TANDBERG hisseleri için hisse başına 153.5 Norveç Kronu ödeyecek. Bu da toplamda yaklaşık 3 milyar dolara denk geliyor. Söz konusu rakam TANDBERG’in hisse senetlerinin geçtiğimiz günkü kapanışının yüzde 11, üç aylık ortalama değerinin ise yüzde 25.2 fazlasına denk geliyor. 2010 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan satın alma işleminin Cisco’nun 2011 mali yılına ilişkin gelirlerini de artırması bekleniyor.

Cisco’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada Avrupa pazarına yatırımların devam edeceği belirtilirken, TANDBERG’in Norveç operasyonlarının, Belçika’daki servis sağlayıcı video ekibi ile birlikte Avrupa merkezi olarak konumlandırılacağı ifade edildi. TANDBERG’in Norveç ve İngiltere’deki inovasyon merkezleri dahil olmak üzere 1500 çalışanı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu ekibin video alanında yenilikçilik ve büyümeyi destekleyecek şekilde çalışmaya devam edecekleri de kaydedildi.

Bize güç katacak

Cisco CEO’su John Chambers satın alma ile ilgili olarak “İki şirkette benzer kültürleri paylaşmanın yanı sıra işbirliği ve video teknolojileri ile dünyayı değiştirme vizyonuna sahip. Şu anda 34 milyar dolarlık bir işbirliği çözümleri pazarı var ve bu rakam büyümeye devam ediyor. Bu satın alma Cisco’nun finansal yapısını daha da güçlendirirken, büyüme için gerekli pazar adaptasyonun da hızlanmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

TANDBERG CEO’su Fredrik Halvorsen ise “Her iki şirketin vizyonu da insanların iletişim ve işbirliği kurma şeklini değiştirme üzerine. Bu birleşme, hem TANDBERG’e hem de çalışanlarımıza ve teknolojimize olan güveni temsil ediyor. Cisco’nun global bakış açısı, dünya standardında teknolojiler ve her iki şirketin çalışanlarının birleşimi yenilikçiliğe hız katacak ve pazar payımızı artıracaktır” dedi. 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir