Genişbant İnternet Pazarı

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Evlerimizde kullanmaya alıştığımız genişbant internet, başlı başına kocaman bir pazar. Son döneme kadar, ortalama bir ev kullanıcısının sadece ADSL üzerinden elde edebileceğini zannettiği bu pazar, 3G ile birlikte farklı seçeneklerin de bulundurma yolunda hareketleniyor, zenginleşiyor.

Pazarın şu anki durumu ve buraya nasıl geldik

Aslında, genişbant internet konusunda, elimizdeki tek alternatif ADSL değil. Ancak zaman ve süreçler, bu pazarı ADSL’in domine etmesine sebep oldu. İlk genişbant internet bağlantısı sağlayıcılarından biri olan kablolu Tv, hizmet yüklenicisinin teknik sorunları ve ticari faaliyetlerde bazı anlaşmazlıklar nedeni ile güçlü bir çıkış yapamadı. Bu nedenle çoğu kurum ADSL için başvuruda bulundu. ADSL’i Türkiye lisans ihalesinden önce tek tedarikçisi Türk Telekom’du. Bu pazarın liberilizasyonu ile birlikte, Türk Telekom, bu hizmeti lisans sahibi birçok kuruma tedarik etmeye başladı. Kendisi de TTNet’i kurarak bu pazarda faaliyet göstermeye başladı. Altyapı Türk Telekom’un kontrolünde olduğundan, kullanıcılar aslında ADSL ile birlikte, evlerine telefon almak zorunluluğunda kalıyorlardı. Bu da tüketiciye belki hiç kullanmayacağı bir telefonun sabit ücretini ödemesi zorunluluğunu getirdi. Tüketici bunu hiçbir zaman kabullenemedi. Bu konuda çeşitli dönemlerde çeşitli davalar açıldı, kazanıldı, ancak genele dönük bir düzenleme gelişmedi.
ADSL hizmeti sağlama yetkisi lisansla birlikte, birçok servis sağlayıcıya da verildi. Daha önce dialup (telefon çevirmeli internet servisi sağlama da) uzun süre pazarı götüren servis sağlayıcılar, Türk Telekom’un kendilerine sağladığı hattın masrafları ile TTnet’in ADSL satış fiyatı arasına sıkıştılar. Bu durum ya ADSL satışını azaltma veya durdurmalarına yada ciddi zararlar etmelerine sebep oldu. Bu da ADSL pazarını, TTnet’in domine etmesine sebep oldu.
TTnet son dönemde yaptığı bundle (ürün, hizmet birleşik) kampanyalarla ciddi abone kazanımları gerçekleştirdi. Şu an 6 milyon civarında bir sabit internet-ADSL abonesi bulunuyor. 2M hizmet satın alanların ciddi bir çoğunluğunun 8M’e transfer olduğunu gözlemliyoruz.

ADSL ve 3G paket fiyatları

TTnet ADSL paket Fiyatları

Limitli Paketler İndirimli Tarife (TL)
Tarife Paketi
Aylık Kota Bağlantı Hızı Modemsiz
Ücretsiz Kablolu Modem İle
Ücretsiz Kablosuz Modem İle
Kampanyasız Tarife
NET4
4 GB 8 Mbps’e kadar 19,99 TL
x3 ay 19,99 TL
x2 ay 19,99 TL
x1 ay 29TL
NET4 (Plus)
4 GB (Plus) 8 Mbps’e kadar 19,99 TL
x3 ay 19,99 TL
x2 ay 19,99 TL
x1 ay 31TL
NET6
6 GB 8 Mbps’e kadar 29,99 TL
x3 ay 29,99 TL
x2 ay 29,99 TL
x1 ay 39TL

Limitsiz Paketler İndirimli Tarife (TL)
Tarife Paketi
Aylık Kota Bağlantı Hızı Modemsiz Kampanya
Ücretsiz Kablolu Modem İle
Ücretsiz Kablosuz Modem İle
Kampanyasız Tarife
NETLİMİTSİZ Limitsiz 8 Mbps’e kadar 32,99 TL
x3 ay 32,99 TL
x2 ay 32,99 TL
x1 ay 49 TL
1LİMİTSİZ
Limitsiz 1 Mbps 39,99 TL
x3 ay 39,99 YTL
x2 ay 39,99 TL
x1 ay 45,31 TL
2LİMİTSİZ Limitsiz 2 Mbps 59,99 TL
x3 ay 59,99 TL
x2 ay 59,99 TL
x1 ay 63,81 TL
4LİMİTSİZ Limitsiz 4 Mbps 79,99 TL
x3 ay 79,99 TL
x2 ay 79,99 TL
x1 ay 82,32 TL
8LİMİTSİZ Limitsiz 8 Mbps 89,99 TL
x3 ay 89,99 TL
x2 ay 89,99 TL
x1 ay 99 TL

*Modem Ücretleri sadece NET4 Paketinde olup, kablolu modem için 9 TL, kablosuz modem için 19 TL peşin olarak ilk faturaya yansıtılacaktır. Ücretlere %18 KDV ve %5 ÖİV dahildir. Bağlantı ücreti 26,81 TL 1 defaya mahsus olarak alınır. Dilerseniz ayda 2,78 TL olmak üzere 12 ay taksitle ödeyebilirsiniz.

Vodafone 3G paket fiyatları

Vodofone kontörlü 3g fiyatları:

Günde 35 kontöre 250 mb veri aktarabiliyorsunuz. Bağlantı hızınız 1 mbps’ dir.

Ayrıca aylık abone olmak istiyorsanız, ayda 70 kontöre, 250 mb veriyi 1 mbps hızında aktarabilirsiniz ki, bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kontörlü hatların kullanabileceği bir diğer paket de mevcuttur. Bu paket ise, 1 gb kotalı, 7,2 mbps hızında bir bağlantıdır. Bu tarifeye ayda 175 kontör ödeyerek geçebilirsiniz.

Vodafone faturalı 3g fiyatları:

Günlük paket olarak kullanıcıların beğenisine sunulan pakette, günlük 5 liraya, 250 mb limitli, 1 mbps hızında internete sahip olabiliyorsunuz.

Aylık faturalı 3g paketleri

250 mb limitli 1 mbps hızındaki paketin fiyatı aylık 10 lira,

1 gb limitli 1 mbps bağlantı hızına sahip paketin aylık kullanım ücreti 30 lira,

5 gb limitli 7,2 mbps lik paketin aylık kullanım ücreti 45 liradır.

Vodafone’dan 3G Mobil Modem ve 1.000 TL’lik Teknosa indirim çeki kampanyası

Kampanyaya özel 1 GB ve 5 GB’lık internet paketi abonesi olanlara hem 3G Mobil Modem, hem de 1.000 TL’lik Teknosa indirim çeki hediye. İndirim çekinizle Teknosa’dan dilediğiniz masaüstü, laptop ya da netbook’a sahip olabilirsiniz.

TURKCELL 3G CİHAZ FİYATLARI

Avea 3G Fiyat Listesi :

* Cepten görüntülü konuşma : 10 Kuruş yani 1 Kontör
* Cepten TV izleme : 5 TL
* Cepten film yada video indirmenin ücreti ise 3,5 TL

İnternet Seçenekleri :

* 100 MB kotalı 8 TL
* 2 GB kotalı 35 TL
* 6 GB kotalı 55 TL

Genişbant internet pazarında abone sayıları

3G abone kazanımları devam ettiği ve yaz sezonunda bulunduğumuz için şu an hiçbir gruptan ciddi bir kullanıcı açıklaması ne yazık ki gelemiyor. Ancak Turkcell, 3G kampanyalarını açıkladıkları ilk hafta sonuna kadar 2 milyon abone başvurusu aldıklarını iletiyor. ADSL tarafında TTnet’ten sorumuza cevap alamamakla birlikte şu an ADSL abone sayısının 6 milyon civarlarında olduğu söyleniyor. Vodafone ve Avea’dan tam bir cevap alamadık.

3G, ADSL abonelerini kazanabilir mi?

Yaptığımız araştırmalarda tüketici, TTnet’in dışında ADSL hizmetini devamlı olarak verebilecek bir markanın bulunmaması ve Türk Telekom’un ev telefonu sabit ücretini de ADSL kullanıcılarından istemesi nedeni ile ciddi anlamda rahatsız. Bu nedenle 3G’yi bir alternatif ve çıkış noktası olarak görüyor. Ancak operatörlerin bir kısmının, ciddi teknik sorunlar yaşaması, baz istasyonlarından 3G genişliği gelmeyip, hala edge bağlantı hızları sinyalleri geliyor olması bu tarafta da çözüm konusunda kafaları karıştırıyor. Bu nedenle uzmanlar ilk anda bazı geçişlerin olabileceğini, ancak sonra geri dönüleceğini iletiyorlar. Ancak operatörler bu süreç içinde hizmetlerini daha kaliteli bir noktaya taşırlarsa o zaman kullanıcının, evde bile 3G kullanması söz konusu olacak.

Genişbant hizmetleri bununla sınırlı mı kalacak?

Interpronun 10 yıldır geleneksel olarak düzenlediği Bilişim 500 ödül töreninde, Ulaştırma Bakanımızla uzun bir sohbet imkanı buldum. Daha 3G hizmetlerinin başlamadığı bir dönem olmasına rağmen, kendisine wimax hızlı internet bağlantısı lisanslama ihalesinin ne zaman yapılacağını sordum. O da bütün samimyeti ile, lisanslamanın 3G hizmetinin başlaması ile birlikte yapılacağını iletti. Şu an wimax hizmeti ile 3G konusunda kaynettiğimiz süreyi yeniden kazanma imkanına sahip olabiliriz. Bu nedenle bu ihalenin gerçekleşeceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Wimax nedir?

WiMAX (İngilizce’den Worldwide Interoperability for Microwave Access), IEEE 802.16 standartlarını kullanan aletler için bir sertifika işaretidir. IEEE 802.16, IEEE 802’nin 16 nolu kolu olup kablosuz hızlı internet erişimi için öngörülmüştür.
Verici antenden yaklaşık 50 km mesafeye kadar bir etki alanı ve 75 Mbps indirme hızı olması planlanan bir çeşit kablosuz bağlantı sistemidir. 802.16 olarak da bilinen WiMAX teknolojisinin kablo veya DSL internet bağlantılarına bir alternatif olması beklenmektedir.
Günümüzde, ABD’de TowerStream veya SpeakEasy gibi şirketler isteyen şirketlere yüzlerce megabitlik kablosuz erişim için WiMAX teknolojisini kullanmaktadır. Buna ek olarak, Winipeg Üniversitesi (Kanada) veya Dalian ve Chengdu gibi Çin firmaları da WiMAX hizmeti vermeye başlamıştır. Şimdilik, WiMAX kullanıcılara değil şirketlere yönelik bir teknolojidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir