İnternet’e taşınıyoruz

Geçmiş 10 yıl içinde çok büyük yenililerle karşılaştık diye düşünebilirsiniz. Önce internetle tanıştık. Bir grup ingilizce ismiyle “pioneer” (öncü) önce interneti kavramaya sonra da kavratmaya çalıştı. Bu grubun başında, Amerika’da Vinton Cerf gibi dehalar vardı. O zamanlar şu anki standart bir kullanıcı internete baksaydı, herhalde canı sıkılırdı. Zira ortalama bir kullanıcının facebook’da birgünde gezdiği sayfalar, o zaman web’deki bütün içerikten daha fazlaydı. O zaman içerik azmıydı. Aslında pek de az olduğunu söyleyemeyiz. Akademisyenlerin çalışmaları ile ilgili yaptıkları tartışmaların bulunduğı IRC platformu, şu anki web’in prematüre bir şekli olan gopher ve telnet, şimdiki bittorent yerine kullanılan ftp siteleri o zaman da vardı. Ama görsel yönde şu anki yapının çok gerisindeydi. İnternette o zaman IRC yaptığınızda koca bulmaya çalışan ruslardan çok, Vinton Cerf gibi dehalarla karşılıklı bu dünyanın mucizevi yanını konuşuyordunuz.
Arkasından bu öncülerin yardımı ile, borsa ve iş dünyası internet ile tanıştı. Elindekini değerli gösterip bu değer üzerinden işlem yapmaya alışık, borsa dünyası için internet büyük bir nimetti. Cilalayıp elden ele dolaştırmaya, bu sayede daha da kayganbir hale getirmeye başladılar. Bu da daha sonra patlayan internet balonunun varolmasına sebep oldu. Aslında bu balonun oluşmasında internet camiası sadece meta durumundaydı. Asıl oyuncular geleneksel iş hayatının kurtları idi.
Şimdi geldiğimiz noktada, kullanıcıların korkunç internet açlığına karşılık vermeyen bir içeriği görüyorum. Bu nedenle ben de Bill Gates’in gelecek 30 yılın, geçmiş 30 yıla göre 10 kat daha yoğun geçeceği fikrine katılıyorum. Çünkü internet konusundaki bu açlığı doyuracak kaliteli içeriği yaratmak için bir teknoloji profesyonelleri geçen 10 yıl çalıştığımızdan çok daha fazla çalışmak zorunda kalacağız.
Bu yeni dünya bizden bambaşka bir içerik bekliyor. Bu arada bu içeirğin bir kısmı halka açık bilgilerden oluşurken asıl büyük kısmını kişisel bilgilerimizin oluşturacağını da belirtmekte yarar var.
Geçen hafta yaptığım toplantılarda, microsoft, google gibi büyük şirketlerin bu taşınmanın parçası olma konusunda nasıl gönüllü olduklarını çok rahat görebiliyoruz. Daha bugün Microsoft, cep telefonlarınızı internet üzerinden yedekleyen bir servisi duyurdu. Google ise internet üzerinden kişilerin profil bilgilerini alan ve gerekirse paylaşan bir sistemi geçen hafta duyurmuştu. Amazon kindle ile gazete alışkanlıklarımızı basılıdan, dijital’e çevirirken, facebook kullanıcı adı ve şifrenizle bağlandığınızda birçok farklı siteye de otantike olmanızı sağlayan “facebook connect”i ciddi anlamda yaygınlaştırdı. Virgin grubu, Sir Richard Bronson’ı uzay turizmine hazırlarken yerde de triple play konusunda fiyatlamaları ve ürününü ortaya koydu. Facebook’da ciddi anlamda reklamını yapıyor.
Bu gelişmeler size anlatabileceklerimin sadece küçük bir kısmı. Gelecek birkaç yıl içinde hepimiz internete taşınmış olacağız. Bunun birgün olacağını biliyorduk ama artık tarihten son derece eminiz.
Atif UNALDI

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir