Online İtibar Yönetimi Nedir? Businessweek

2006 yılında Nikki Catsouras isimli Amerikalı bir genç kız ölümcül bir trafik kazası geçirir. Kazasının ardından fotoğraflar internette yayılır. Kaza fotoğraflarının internette yayılmasına mani olmak isteyen aile, bir Silikon Vadisi girişimi olan Reputation Defender şirketinin yardımını ister. Şirket ailenin isteği üzerine yüzlerce fotoğrafı internetten kaldırarak ismini duyurur.

Ünlüler de kendileri hakkında internette bulunan negatif içerikleri kaldırabilmek için büyük çaba sarf etmek zorunda kaldı. Benzeri durumları şirketler de yaşıyor. Teknoloji devrinde kişiler ve şirketler hakkında ilk bilgi kaynağı internetteki arama motorları. Bu konuda ilk tercih edilenin Google olduğu göz önünde bulundurulduğunda arama motorunda haklarında negatif haberlerin yer olması, kişilerin ya da şirketlerin çok önemli işleri kaybetmesine bile sebep olabiliyor. Bu nedenle internette itibar yönetimi ve yönetimin nitelikli kişiler tarafından yapılması gerekliliği herkes için giderek önem kazanıyor. Zira süreç sadece arama motoru optimizasyonu ile sınırlı değil.

İnsanlar hakkında en kolay bilgi edinilebilecek kaynak haline gelmesi nedeniyle internet, birçok kişi ve şirket için bir savaş alanına dönüştü. İnternette özellikle negatif içerik pozitif içeriğe göre daha fazla tıklanıyor. Daha çok ilgi gördüğü için de arama motorlarında çok daha önlerde sıralanıyorlar. Bu yüzden kişilerle ilgili Google’da arama yapıldığında negatif içeriğe rastlamak çok daha olası. Ve bu durum rakipler arasında bir saldırı metodu olarak kullanılabiliyor. Bu saldırılarla başa çıkamayan kişi ve şirketler profesyonellerin yardımını talep eder oldu. Online İtibar Yönetimi danışmanı Atıf Ünaldı’nın bu işe başlama hikayesi de benzer bir sebebe dayanıyor. Sunduğu televizyon progragramına katılan ünlüler, internete olan ilgisini bildiklerinden çekim aralarında yaşadıkları sorunları anlatıp, kendisinden yardım istiyorlar. Atıf Ünaldı, böyle bir ihtiyaç olduğunu görünce yurtdışında benzeri hizmetler veren örnekleri araştırıyor. Kendisi ile aynı zamanlarda Reputation Defender’ın benzer bir ihtiyaçtan kurulduğunu görüyor ve bu işi profesyonel olarak yapmaya başlıyor.

Türkiye’deki talep arttıkça bu durum bir iş alanına dönüşmeye başlıyor. Ve taleple doğru orantılı olarak hizmet verenlerin sayısı da artıyor. Elbette kazanç boyutu da bu işin profesyonelliğe dökülmesinde etkili. Vakaya göre değişmekle birlikte bir sorunun çözümü için 10 bin dolar telaffuz ediliyor. Sorun çözüldükten sonra aylık takip hizmeti ise 300 ila 500 dolar arasında bir maliyet. Ancak bu işin profesyonelleri etik dışı konularda kişi ya da şirketlerin 100 bin dolar bile teklif edebildiğini söylüyor, hizmeti vereni ikna etmek için.

EN HASSAS İTİBAR SİYASİLERİN

Türkiye’de internetteki itibarına birinci derecede siyasiler dikkat ediyor. Özellikle seçim dönemlerinde bir siyasetçinin hakkında çıkacak en ufak bir negatif haber, bin dolar bile teklif edebildiğini söylüyor, hizmeti vereni ikna etmek için.

Türkiye’de internetteki itibarına birinci derecede siyasiler dikkat ediyor. Özellikle seçim dönemlerinde bir siyasetçinin hakkında çıkacak en ufak bir negatif haber, seçimi kaybetmesine neden olabiliyor. Ve siyasi için böyle bir durumun iyi yönetilememesi kariyerine mal olabiliyor. Atıf Ünaldı, “Siyasetçiler çok hassas bir itibara sahip, bu yüzden olayın öneminin farkındalar” diyor. Durum o kadar hassas ki, son seçimlerde Wikipedia’daki profilinde memleketinin adı değiştirilen ünlü bir siyasimiz bile böyle bir yardım almak için başvuruda bulundu. Türkiye’de siyasilerin memleketlerinden aldıkları oylar seçim zaferinde önemli bir yere sahip.

Böyle bir hata bir anda bakanın hemşehri oylarının kaybına neden olabilir. Çünkü internet aramalarında Wikipedia kişisel web sitelerinden çok daha yüksek sıralarda konumlanabiliyor. İş adamları ise online itibar yönetiminin değerini yeni yeni öğreniyor. Ama bazen acı tecrübelerin sonunda… Örneğin ünlü bir Türk çay üreticisinin Almanya’da önemli bir anlaşma yapma aşamasındayken, Alman şirketin internette birçok negatif habere rastlaması nedeniyle anlaşmanın yapılamaması en vahim örneklerden biri. İnternette yayılan kötü haberler yüzünden sıkıntı yaşayanlar bu çay şirketi ile sınırlı değil. Danone ve LC Waikiki de geçtiğimiz yıllarda internette sıkıntılı süreçler yaşayan firmalara örnek olarak verilebilir. Prosedürü özetlemek gerekirse, online itibar yönetimi, arama motoru optimizasyonu, kişisel ilişkiler ve hukuk olmak üzere üç ayaktan oluşuyor. Arama motoru optimizasyonu öncelikle kötü haberlerin olabildiğince aşağı çekilmesi ile sağlanıyor. Bunun yanında bazen pozitif içeriği yukarı taşımak, negatifi aşağı çekmekten kolay olabiliyor.

Hakkında pozitif içerik bulunmayan kişiler için pozitif içerik oluşturmak da online itibar yönetiminin hizmetleri arasında yer alıyor. Bazı durumlarda negatif içeriği yok etmek yerine pozitif içerikle ilişkilendirmek de çözüm olabiliyor. Tabii Google’un sürekli indeksleme algoritmasını değiştiriyor olması bu konuda çalışan şirketlerin kendilerini sürekli güncellemelerini gerektiriyor.

http://www.scribd.com/doc/17385018/Itibar-yonetimi-Online-Reputation-an-article-about-Atif-UNALDI

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir