Haberler internette daha fazla okunuyor

ABD’de yapılan bir araştırma internet haberlerinin, gazete haberlerinden daha fazla ilgi çektiğini ortaya koydu.
BBC’nin Pew Araştırma Merkezi’nce yaptırılan bir araştırmaya dayandırdığı habere göre, haberlere internet üzerinden erişim, yerel ve ulusal televizyon kanallarından sonra üçüncü sıraya yükseldi.

Pew ”Bilgilenmek isteyenler için haber herhangi bir yerde herhangi bir zamanda ve herhangi bir cihazla erişilen bir faaliyete dönüştü” diyor.

İngiltere ve ABD’de gazeteler bir süredir mali sorunlarla boğuşurken, bazı yayın organları da internet sitesine erişimi ücretli hale getirme seçeneğini gözden geçiriyor.

Pew’ün araştırması ülkede googlenews ve American Online’ın haber sitesinin, CNN ve BBC ile birlikte habere internet üzerinden erişimin en önemli araçları haline geldiklerine işaret ediyor.

Okurların %61’i haberlerini internet üzerinden okuduklarını söylerken, habere yerel haber kanallarından erişenlerin oranı %78, NBC, CNN ve Fox News gibi ulusal haber kanallarından yararlananların oranı %71 civarında. Radyo haber programlarını evinde ya da otomobilinde dinleyenlerin oranı ise %54.

Anketin katılımcılarının %90’ı habere erişmek için birden çok yöntem ve cihaz kullanırken, %57’si de haberdar olmak için iki ila beş internet sitesinden yararlandıklarını söylüyor.

Pew’ün araştırması, yerel ve New York Times gazetesi gibi ulusal gazetelerin düzenli okur sayısında %50 civarında bir azalma yaşandığını da ortaya koydu.

Hem İngiltere’de hem de ABD’de gazeteler reklam ve ilan gelirlerindeki azalma ve okurların büyük bölümünün internete yönelmesi nedeniyle mali sıkıntılarla karşı karşıya.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir