Cengiz Semercioğlu’nun bugünkü yazısı…

İnternetle savaşın

Sibel Can’ın, internet sitesinden hakaret dolu yazılar yazanlar için açtığı 5 bin liralık tazminat davasını kazanması çok önemlidir.Demet Akalın’ın Facebook’ta kurulan “Anti Demet” sayfasını kapattırması ve bunu yapanlarla ilgili dava açması da önemlidir…Çünkü internet Türkiye’de hâlâ çocukluk hastalığından kurtulabilmiş değil.

Hâlâ üç otuz paraya site kuranlar, beğenmediği, sevmediği insanlarla ilgili her türlü hakareti yazmayı kendinde hak görüyorlar.İnternet hâlâ aklına gelenin yazılabileceği, karşılığında da hiçbir yaptırımın olmayacağı bir alan sanılıyor bazıları tarafından.Öyle olmadığını tazminat davalarıyla, hukuki mücadelerle kafalarına vura vura öğretmeliyiz…

İyi iş ha, internet sitesinden Sibel Can hakkında istediğini yaz…

Demet Akalın’ı aklınca küçük düşürmeye çalış…

İsimsiz yorumlarla istediğine hakaret et…

Bunun adı ne gazeteciliktir ne de internet medyası…

Bunlara karşı hep birlikte mücadele edersek interneti temizleyebiliriz ancak.

Bu yüzden sanatçılara sesleniyorum, size hakaret eden sitelere hemen dava açın, tekzip yayınlatın, hukuki mücadele başlatın, peşlerini bırakmayın.

Bırakmayın ki interneti babalarının çiftliği sanmasınlar.

Ben de aynısını yapma kararı aldım bundan sonra…

Nasıl olsa köşem var, istersem yanıt veririm diyerek internette hakkımda çıkan onca yalan yanlış habere itiraz etmiyordum.

Ama artık edeceğim…

Yalan yanlış haber yazılamayacağı anlayışının oturması, internet medyasının kalitesini yükseltmek için edeceğim.

Madem internet medyası hepimiz için önemli, interneti iftira atmak için kullananlara karşı her türlü yasal mücadeleyi hep birlikte sürdürmeliyiz.

Sibel Can ve Demet Akalın’ın internet mücadelesi hepimize örnek olmalı.

Yazının aslı http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/14434901.asp?yazarid=105&gid=61 adresindedir. Oradan tamamını okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir