Cumhurbaşkanının Youtube yasağına tepkisini destekliyorum!

Pazartesi sabahı sayın Malatya Valim Ulvi Saran’la görüşmek için Malatya uçağına yetişmeye çalışıyordum ki radyoda Gazze’deki gelişmeleri haber aldım. Hafta pazartesi sabahı saat 05:00 ‘da çok haraketli bir gündemle başlamıştı. Günü birlik Malatya seyahatinden dönerken açıkcası bu hareketlilikte, valimin misafiri olarak Malatya’da kalma ihtimali üzerinde duruyordum.

Farkında mısınız bilmiyorum ancak son bir aydır Türkiye’nin her kesimini hareketlendirecek ve galeyana getirecek çeşitli gelişmeler sinsilesi birbirini izlemeye başladı. Hatta bu gelişmeler o noktaya geldi ki; kritik isimlerlerden gelen her haberi bir provakasyon malzemesi olarak algılamaya başladık. Bu yoğun ve hareketli gündemin ortasına bir de şu yılan hikayesine dönen youtube yasağının garip, anlaşılmaz gelişmesi eklendi. Çarşamba günü sosyal ağ sakinlerinin bir kısmının, google’ın çeşitli servislerine erişmekte güçlük çektiklerini okudum. Çok kısa zaman içinde bu konuşmalar, goole’ın yasaklanacağı söylentisine kadar ilerledi. Genel olarak TİB’in çalışma şeklini ve yaklaşımlarını bilen birisi olarak buna ihtimal vermedim. Zira http://www.youtube.com/atifunaldi adresindeki videoblogumda (youtube’a erişemiyorsanız videoyu http://tinyurl.com/googleyasagi1 adresinden izleyebilirsiniz) da bahsettiğim gibi, TİB bir alt alan adını kapatamaz, katalog suçu olmayan bir suçtan bir dosya açamazdı. Kaldı ki, zaten youtube yasağının kaldırılması ve içine düştüğü kör kuyudan çıkarılması konusunda nasıl baskı gördüklerini gözlerimle gören birisi olarak bu hatayı bir kere daha yapmayacaklarını biliyordum. Bu nedenle TİB’deki dostlarımı arayıp konfirme etmeye bile gerek duymadım. Bir süre sonra söylentiler Türk Telekom’un çeşitli mahkemelerde google’a erişimin kapatılması konusunda davalar açtığı noktasına döndü. İşte bu söylem beni korkutmuştu. Her na kadar Türk Telekom’un şikayet edeceği bir konu olduğuna inanmasam da, mahkemelerin bu tip bir erişim engelleme hakları bulunmaktaydı. Perşembe günü TV programıma hazırlanırken benim de google docs’a erişimimin engellendiğini farkettim. Artık konu söylenti olmaktan çıkıp, bir gerçek halini almıştım. Hemen Türk Telekom’a resmi bir soru yönelttim.

Maili aynen iletiyorum:

Bu aksam saat 17:00 de yayinim var. Ancak ondan once sizden su konularda bilgi alabilir miyim?

1. Turk Telekom ADSL aboneleri google docs, google analytics gibi sitelere sorunsuz ulasabiliyorlar mi?

2. Ulasamiyorlarsa neden ulasamiyorlar?

3. Ulasabiliyorlarsa su aralar google docs’a ulasimin engellendigi sozleri dolasiyor yada google blogunda da bu konuda mesajlar var. Bu mesajların sebebinin ne oldugunu dusunuyorsunuz?

Maili çok geç atabildiğim için cevap ne yazık ki yayına yetişmedi. Bu nedenle konuğum RTUK Üst Kurul Üyesi Taha Yücel yasakların ne kadar yanlış ve sorun çıkaran bir yönetim şekli olduğundan bahsedene kadar konuyu hiç açmadım. Ancak Taha bey genel görüş olarak vizyoner bir yapıya sahip birisi olduğu için konu açılınca ben de bir iki cümle ile yaşanan durumu anlattım. Ancak tabii ki söylentileri değil durumu. Yayından çıktığımda Türk Telekom’un beni defalarca aramış olduğunu farkettim. Konuştuğumda durumun; “Youtube’un her ay yeni IP’lerle sunucular açtığı ve bu IP’lere erişimin engellenmesi için TİB’den olağan güncellemeler geldiği. Bu güncellemeler sırasında aynı sunucuda hem youtube hem de diğer uygulamaların bulunması nedeniyle bu sorunun ortaya çıktığı” bilgisini aldım.

Artık youtube yasağının gündeme gelmesi ve insanların bu konudaki hassasiyetlerinden yararlanılarak prim yapılmasından büyük rahatsızlık duyduğumu söylemek isterim. Kaldı ki; daha önce de bu tip yasaklamaları protesto etmek amacı ile internet profesyoneli çeşitli simaların bu durumu artık kendilerine bir popülerlik malzemesi olarak kullandıklarını bu nedenle gerçekten yapılması gerekenleri yapmak yerine, güncelliklerini korumaya çalıştıklarını hissediyorum.

İşte bu noktada sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Yozgat Bozok Üniversitesindeki ziyaretinde (http://tinyurl.com/googleyasagi2) sonra da twitter hesabında ( http://twitter.com/cbabdullahgul ) konuyla ilgili görüşlerini iletti.

“Türkiye’nin Youtube’u yasaklayan, Google’a erişimi engelleyen ülke kategorisinde olmasını tasvip etmem. Bu konuda yasal yollar bulunmalı.”

“Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Bu tür yasaklar dünyayla bütünleşmeyi engeller.”

“Üniversitelerin de bilime erişimi bu yollarla olacak. Bu tür yasakları sakıncalı görüyorum.”

Youtube ve Google’a Erişim Sorunu: “Yasal Problemleri Aşmalıyız.”

Youtube yasağı sorunu iki yıldır devam ediyor. İlk defa ülkenin en yetkili ağzından bu konuda ilerleme kaydedilmesi konusunda bir görüş bildiriliyor. Cumhurbaşkanımızın görüşü bizim için bir direktifdir. Ben Ulaştırma Bakanımızın, TİB’in hem rahatsız oldukları hem de çözmekte zorlandıkları bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile en kısa zamanda sonuca ulaşmak için ellerinden geleni yapacağını biliyorum. Bu konuda gerek basın mensubu gerekse danışman olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumu bildirmek istiyorum.

Zaten facebook’daki sayfama daha şimdiden bu konuda destek mesajları gelmeye başladı.

Fulya şirin umut verici bir gelişme. desteklemek gerek.paylaştığın için teşekkürler

Ozgun Ozturk Sayın Abdullah Gül’e yapıcı yaklaşımı ve konuya dikkat çektiği için teşekkür ediyoruz.

Hüsamettin Oğuz Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği önemli bir başlangıçtır. Arkasında durmak ve bu konunun çözülmesi için bizim de gündemde tutarak destek olmamız lazım.

Mine Akça bu kadar hassiyet gostermesi gercekten umut vaadedici…

Basın mensubu arkadaşlarımın da aynı düşüncede olduğunu biliyorum zira konu gündeme geldikten sonra Melih Bayram Dede ( http://www.melihbayramdede.com/2010/05/19/8582/cumhurbaskani-gul-tweetlerinize-cevap-veriyor ) ve birçok basın mensubu dostum konuyu işlemeye başladılar. Hepimizin görevi sayın Cumhurbaşkanımızın sözlerini yerde bırakmamak ve gereğini yapmaktır. Aksi takdirde her canları istediğinde birileri bu konuyu biraz daha kaşır, diğerleri de bu durumu kullanarak popülerliklerini arttırır. Olansa Türkiye’ye olur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir