Bir video 67 yıllık kariyerini bitirdi

Beyaz Saray’ın duayen muhabiri Helen Thomas’ın, ‘Yahudiler, Filistin’den defolup geldikleri yere dönsünler’ dediği video, 67 yıllık kariyerini bitirdi. İstifanın ardından, yakın arkadaşları, ‘İşi onun hayatıydı. Asla emekli olmayı düşünmüyordu’ yorumunu yaptı

Beyaz Saray’ın en kıdemli ve ilk kadın muhabiri Helen Thomas’ın, 27 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yapılan ABD’deki Yahudi mirasının kutlanması gecesinde Haham gazeteci David Nesenoff’un ‘İsraille ilgili bir yorum?’ şeklindeki basit sorusuna, ‘Yahudiler Filistin’den defolup, Almanya, Polonya ya da ABD’ye, nereden geldilerse oraya geri dönsünler’ şeklinde sözleri, duayen gazetecinin sonunu getirdi. Thomas’ın yıllar boyu kendilerine sorduğu sorulardan nefret eden eski başkanların basın sözcüleri ile sorduğu soruları ‘yanlı’, ‘utandırıcı’ ve ‘uygunsuz’ bulan pek çok gazeteci rakibi, söz konusu videoyu herkese gönderip, bloglarına ekleyerek, Helen’e yönelik tepkilerin daha da büyümesini sağladı. Thomas’ın, sözleriyle ilgili özür dilemesine karşın, Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, istifanın öncesinde yaptığı açıklamada, duayen gazetecinin ifadesini ‘saldırganca ve kınanması gereken sözler’ olarak nitelemiş, Beyaz Saray Muhabirleri Derneği de bu sözlerin ‘savunulamaz’ olduğunu belirtmişti.

OBAMA: DOĞRU KARAR

Helen Thomas, önceki gün emekliye ayrılırken, arkadaşları ‘İşini çok seviyordu. Ölene dek çalışacaktı’ dedi. ABD Başkanı Barack Obama, Helen Thomas’ın istifası için ‘Kariyerini bu kadar ihtilaflı bitirmesi utanç verici. Ama doğru bir karar verdi’ dedi.

10 BAŞKAN İZLEDİ

Lübnanlı göçmen ve okuma-yazma bilmeyen bir ailenin kızı olan Thomas, 1943’te UPI ajansına katılmış ve 1960’da Beyaz Saray’ı izlemeye başlamıştı. UPI tarafından 1974’de Beyaz Saray büro şefi olarak atanan Thomas, bir haber ajansında bu görevi üstlenen ilk kadın gazeteci olmuştu. Thomas, 2000’den beri Hearst grubunda yazıyordu. 10 ABD Başkanı eskiten Thomas, hala toplantıları izliyordu.

GEORGE BUSH’A TAKMIŞTI

ABD Başkanlarını ve Beyaz Saray sözcülerini sert sorularıyla terleten Thomas’tan akılda kalan bazı yorumlar:

– Bush, gelmiş geçmiş en kötü başkan.

– Cheney başkanlık için yarışırsa, kendimi öldüreceğim. Başka yalancıya ihtiyaç yok.

– Silah namlusuyla demokrasi dağıtılmaz.

– Hizbullah’a şükürler olsun. Onların terör aktivitelerinin yüzde 99’unun nedeni İsrail.

http://www.aksam.com.tr/2010/06/09/haber/dunya/5433/bir_video_67_yillik_kariyerini_bitirdi.html

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir