İTİBAR YÖNETİMİNDE KRİZLERİNİN ÜSTESİNDEN GELMENİN 11 ADIMI

İtibarı yönetmek zordur. Zira yaptığınız her faaliyet başka insanları rahatsız edecektir. Ayrıca markanız ne kadar açıksa krizleriniz o kadar büyük olacaktır. Yalnız bu son söylediğimizden itibarinızı herkese kapatın anlamı çıkmasın bu zaten sizi şöhret olmaktan uzaklaştırır.

Size itibarınızı korumanın yollarını şöyle açıklayacağız:

ALANINIZIN SINIRINI BELİRLEYİN

Eğer hakkınızda kötü bir dedikodu sürekli önünğze çıkıyorsa. Markanız için bir sayfa oluşturun…

1) Bir alt domain oluşturun.Arama motorları,alt domainleri, web sitelerinden ayıracağından, sizin markanız adı altında alt domain adreslerine de ulaşabilirsiniz.Ana sitenizle alakasız bir yığın içeriği toplayın ve archive.yoursite.com içine atın.Ya da webdeki bütün görüşleri gösteren review.yoursite.com adında bir site hazırlayın. Bu site, anasayfanız arasında, yani iki sayfa tek bir sayfa da kontrol altında olacaktır.

2) Bir Squidoo sayfası hazırlayın,Squidoo.com’da bir sayfa oluşturun ve bunu markanız için ayarlayın. Link ile bunları bağlayın. Böylece 3 sayfa tek bir sayfa da kontrol altında olacaktır.

3) Bir Twitter hesabı açın ve ayda bir kezden daha fazla güncelleyin.Şundan emin olun sizin marka isminiz sizin biyografinizi gösterir. Tabiki burada da ana sitenizin bağlantılarını da Squidoo.com dakileri de işaret ediyorsunuz demektir. Böylece dört sayfa tek bir sayfa da kontrol altında olacaktır.

4) Şimdi aynısını Facebook üzerinde yapın. Bir fun (hayran) sayfası oluşturun ve güncelliğini koruyun,onu da aynı linke bağlayın.Şimdi beş sayfa bir tek sayfada kontrol altında olacaktır.

5) Eğer bir wikipedia girişi istiyorsanız,bunu markanızla ilgili doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekir.İyi bir girişin doğal bir görüntüsü olmalıdır. Fakat o size geri dönüş yapacaktır.Wikipedia,kesinlikle tek bir sayfa üzerinde sonuçlanacağından geri dönüşü daha baskındır (dominant).

6) Yeterli zaman ve enerjiniz varsa, uydu sitelerinden de oluşturabilirsiniz.Markanıza yakın olan domainleri aldığınızdan emin olun. Ayrıca .info’lu domainleri kiralayın (reserve edin). Sonra orjinal içeriği ve sayfa bilgilerini buraya ekleyin. Linkleri mutlaka atayın.

Burada amacımız dinamik bilgilerin olduğu siteleri tek bir yerden idare edebilmek ve böylece birbirine bağlı krallığınızı yaratmak.

Ekstra yazılar için posterous.com ve thumlr.com üzerinden siteler almak, resimler içinse flickr ve picassaweb’de hesaplar almak çok doğrudur.

İTTİFAKLAR (Birlikler Oluşturun)

Eğer itibarınız saldırı altındaysa,etrafınızda birkaç yakın arkadaşa sahip olmak size yardım edecektir.Onlar kimin pislik içinde olduğunu haykırabilir ya da size ihtiyacınızda “borç, kredi” verebilirler.Bu yüzden yeni ittifaklar kurun.

7) İnsanların sorularına cevaplar verin. Tweet’lerine mutlaka geri dönün. Burada anlamsız konuşmalardan kaçının ama size sorulan sorulara içtenlikle cevap verin. Eğer soru sorulmuyor ve görmezden gelindiğinizi düşünüyorsanız, insanların ortaya sorduğu sorulara, doğru cevapları biliyorsanız cevap verin. Bu bir saygınlık oluşturacaktır. Unutmayın internet bir paylaşım yeridir.

8) Ekipleşin. Bir danışmanla çalışın. Danışmanınızın blog pazarlama ya da benzeri diğer ekiplerle çalışmasını sağlayın. Diğerleriyle birlikte çalışarak, kimin sizinle bir mücadele içine girmek istediğini görürsünüz.

9) İletişimi koparmayın (hep temas halinde olun).

DİNLEYİN VE İLGİLİ DAVRANIN

Tabiki, kriz geçince otobüs bekler gibi yeni bir kriz beklemeyeceğiz. Etrafı dinlemek, araştırma yapmak ve krizin ipuçlarını bulmak önemlidir. Unutmayın erken uyarı sistemleri can kurtarır.

10) Google Reader’ı ”sosyal medya monitör aracı” olarak kullanmalısınız.

11) Ölçülü davranın.Eğer hayal kırıklığına uğramış bir müşteri ”menu” diye sesleniyorsa,sakın ona alevli (kızgın) üç sayfa yazıp ortak bloglarınızda yayınlamayın,direkt temasa geçin. Eğer bir rakibiniz sizin hakkınızda yalanlara başladıysa, bloğunuzda biraz dolaşıp, arkadaş ve ittifaklarınıza tavsiye için başvurun, sonrasında yanıtınızı sergileyin.

KORUNMANIN BİR PARÇASI

İtibar yönetiminde her yöntem mutlaka uygulanmalıdır. Ancak mutlaka bir öncelik sıralamanız, stratejiniz olmalıdır. Stratejiniz yoksa yapacağınız yanlışlar işi iyice altından kalkılmaz noktaya getirir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir