Haziran ayında Türkiye gündemi…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak, 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini takip ederek derlediği “ayın medya gündemi”  raporunun sonuçlarına göre; geçtiğimiz ay Türkiye gündemine damgasını  vuran konu İsrail’in Gazze’ye giden Türk yardım gemilerine saldırması oldu. Mayıs ayının sonlarında gerçekleşen olay, dünya basınından da yakın ilgi gördü. Haziran ayında Türkiye’nin en çok konuşulan gündem maddesi olan İsrail, ay boyunca 67 bin 368 haber ve yazıda yer aldı.

MEDYADA TERÖR HABERLERİ ARTTI…

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer gündem maddesi de PKK terör örgütü oldu. Mayıs ayında, hedef değiştirerek İskenderun’a saldıran PKK, Haziran ayında ise 11 askeri şehit etmesi, yurdun çeşitli yerlerinde eylemlerini arttırması ve yaptığı açıklamalarla medyanın gündeminde yer aldı. Artan şehit haberleri sonrasında RTÜK ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, medyanın terör haberlerini kısıtlamasını istemesi, medya ve hükümeti bir kez daha karşı karşıya getirdi. Tüm bu gelişmelerin ardından PKK ile ilgili haber yoğunluğu, önceki aya oranla üç kata yakın artış gösterdi. Ay boyunca 34 bin 888 haberde yer alan PKK, 561 saat boyunca ekranlarda kaldı.

Aylardır Türkiye’nin en çok konuşulan konuları arasında ilk sıralarda yer alan Ergenekon Davası, artan terör olayları ve İsrail sorununun gölgesinde kaldı. Dava, ay boyunca 12 bin 76 haber ve yazıda yer aldı.

SİYASET GÜNDEMİ

AKP’NİN GÜNDEMİNDE İSRAİL VAR…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) düzenli olarak hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan partisi yine AKP oldu. AKP ay boyunca siyasi liderinin açıklamaları, İsrail’in, Gazze’ye yardım amaçlı yola çıkan Türk gemilerine saldırısına yönelik yorumları ve eksen kayması konularıyla yoğun bir gündem geçirdi. Medyatik parti, ay toplamında 33 bin 243 haberde yer alırken, TV kanallarının ayırdığı süre ise 323 saati buldu.

CHP’DEN SIFIR BÖLGESİNE ZİYARET…

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre; siyasi liderinin değişmesinin ardından partide yaşanan istifalar, partiye katılımlar derken CHP Haziran ayında da popülaritesini korudu. Önceki aya göre haber sayısı yüzde 43 düşmesine rağmen, “ayın en çok konuşulan siyasi partileri” listesinde ikinci sırada yer alan parti 30 bin 849 habere konu edildi. CHP liderinin sınır bölgesine ziyareti, basının yakın takibinde yer alan konular arasındaydı.

Aynı araştırma verilerine göre; ayın en çok ilgi gören diğer siyasi partileri, 8 bin 654 haberle BDP, 6 bin 844 haberle MHP ve 2 bin 245 haberle DTP oldular.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ PARTİLERİ
No Adı Haziran Mayıs Artış Yüzdesi (%)
1 AKP 33.243 30.994 7
2 CHP 30.849 54.547 -43
3 BDP 8.654 3.828 126
4 MHP 6.844 5.889 16
5 DTP 2.245 1.423 58
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

ERDOĞAN’DAN İBRANİCE SESLENİŞ…

MTM’nin raporuna göre; ayın en çok konuşulan siyasetçisi, geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Basının an be an yakın takibinde olan Erdoğan’ın gündeminde İsrail yoğun yer tutarken, terör ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile polemikleri de basında sıkça yansıma sağladı. Erdoğan’ın “Medya teröre yandaşlık yapıyor.” söylemleri ve İsrail’e İbranice seslenmesi de ayın öne çıkan konu başlıkları arasındaydı. Erdoğan, toplam 40 bin 569 habere konu olurken, ay boyunca 469 saati aşkın süreyle ekranlarda kaldı.

KILIÇDAROĞLU POLEMİKLERLE GÜNDEMDE…

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer siyasetçisi de Kemal Kılıçdaroğlu oldu. CHP’nin başına geçmesinin ardından çalışmalara hızla başlayan Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ay boyunca İsrail ve terör vardı. Kılıçdaroğlu, Haziran ayında medyada 15 bin 184 haberle yansıma bulurken, ekranlarda yer bulma süresi ise 145 saati aştı.

MTM’nin aynı araştırma verilerine göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan diğer siyasetçileri sırasıyla Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bahçeli oldular.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASETÇİLERİ
No Adı Haziran Mayıs Artış Yüzdesi (%)
1 Recep Tayyip Erdoğan 40.569 33.674 20
2 Kemal Kılıçdaroğlu 15.184 20.733 -27
3 Abdullah Gül 13.336 11.372 17
4 Ahmet Davutoğlu 7.838 4.648 69
5 İlker Başbuğ 5.387 2.374 127
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

EKONOMİ  GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Haziran ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve internet medyasında yaptığı haber takibi sonuçlarından yola çıkarak hazırladığı, “ayın ekonomi gündemi” raporuna göre; geçtiğimiz ay basında en çok yer bulan konu “vergi” haberleriydi. Ekonomik kriz konusu da gündemdeki yerini korumaya devam eden etti ve ay boyunca 9 bin 41 haberde yansıma buldu.

THY POPÜLARİTESİNİ  KORUYOR…

Haziran ayında medyada en çok bahsi geçen kurum, THY oldu. Uçak filosunu arttıracağı haberleri ve Temel Kotil’in kurumsal açıklamalarıyla medyada sıkça boy gösteren Türk Hava Yolları, geçtiğimiz ayın en çok ilgi gören firmasıydı. Ay boyunca 4 bin 869 haber ve yazıda yer alan THY, 46 saate yakın süreyle ekranlarda kaldı.

TÜRKİYE’NİN EN MEDYATİK  İKİNCİ MARKASI: TURKCELL

MTM’nin hazırladığı aynı araştırma verilerine göre; medyada en çok yer bulan ikinci firma Turkcell oldu. Bilişim 500 yarışmasında ikinci olan Turkcell, Ege Orman Vakfı’na bağışta bulunmaları ve çeşitli kampanya haberleriyle medyada sıkça yansıma sağladı. Turkcell ay boyunca, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 461 habere konu edildi.

G-20 ZİRVESİ HAZİRAN AYINA DAMGASINI VURDU…

Geçtiğimiz ay Kanada’da gerçekleştirilen G-20 zirvesi ekonomi basınının geniş ilgi gösterdiği bir diğer konu oldu. Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen zirve, tüm mecraların toplamında 3 bin 157 haber ve yazıya konu edildi. Zirvede açıklanan bilgi doğrultusunda, Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında Çin’in ardından en hızlı büyüme gösteren ikinci ülke olması sıkça konuşulan konu başlıkları arasındaydı.

AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ;

 • Piyasadaki et fiyatlarındaki artışa müdahale etmek amacıyla 8 bin ton kasaplık sığır ithalatı için ihale yapan Et ve Balık Kurumu (EBK), aynı amaçla 4 bin ton besi hayvanı ithalatı için ihale açtı.
 • Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER), İstanbul Restate adı altında düzenlediği, İstanbul Gayrimenkul Fuarı ve Zirvesi, 15-17 Haziran 2010 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.
 • Türkiye’nin ilk özel sektör limanı olan Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri A.Ş.’nin (Gemport), 50 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiği kara platformu konteyner stok sahaları, antrepo ve iç dolum-iç boşaltma alanları, törenle hizmete girdi.
 • Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya 600 milyon dolar ayıran Kuveytli yatırım fonu NBK Capital, Dünya Göz’e yüzde 30 oranında ortak oldu.
 • Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yönetim kurulu başkanlığına yeniden Ersin Özince seçildi.
 • Türk Ekonomi Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen duyuruda TEB’in çoğunluk hissedarı olan BNP Paribas ve Çolakoğlu Grubu’nun 3 Haziran tarihinde TEB ve Fortis Bank A.Ş.’nin birleşmesine ilişkin bir niyet mektubu hazırladığı ifade edildi.
 • Akbank ve Citibank işbirliğiyle 2008 yılında yaratılan Citi Axess kredi kartının kazandığı büyük başarı, kartla ilgili işbirliği anlaşmasının 2018’e kadar uzatılmasının yolunu açtı.
 • Garanti Mortgage’ın internet sitesi www.garantimortgage.com, Uluslararası Görsel Sanatlar Akademisi tarafından, “2010 İletişimci Ödülleri” kapsamındaki “Finansal Hizmetler” kategorisinde “Üstünlük Ödülü”ne layık görüldü.
 • Türkiye’den 7 şirketin dahil olduğu Global Pulse 2010 İtibar Araştırmasına göre Sabancı Holding 76,08 puanla Türk şirketleri arasında ilk sırada yer aldı.
 • Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) Dışişleri Bakanları 3. Toplantısı ile TAF Ekonomi Forumu 5. Toplantısının ortak açılışı Four Seasons Oteli’nde yapıldı.
 • BSH Bosch ve Siemens Ev Aletleri, Berlin’de çamaşır bakımına yönelik yeni teknoloji merkezinin temellerini attı.
 • Arçelik A.Ş, Beko, Blomberg ve Grundig markalarıyla, Avrupa’nın en prestijli teknoloji ve tasarım yarışmalarından biri olan ”Plus X” yarışmasında, beş farklı kategoride toplam 16 ödüle birden layık görüldü.
 • İş Bankası, 1932 yılında açılan ve 1959 yılında kapanan İskenderiye şubesinden 51 yıl sonra Mısır’da bir temsilcilik açtı.

AYIN ÖNE ÇIKAN KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİ;

 • 9. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında sahne alan Antonio Najarro Dans Topluluğu, sahnelediği ”Jazzing Flamenco” gösterisi ile izleyenlerin büyük beğenisini topladı.
 • Şarkıları, sahne şovları ve kıyafetleriyle gündemden düşmeyen Rihanna, Bonus Card’ın 10. yılı kutlamaları için Kuruçeşme Arena’da konser verdi.
 • Nazım Hikmet Ran, ölümünün 47’nci yılında Fazıl Say’ın bestesi ‘Nazım Hikmet Oratoryosu’ ile Antalya’da anıldı.
 • Ankara Üniversitesi, uluslararası katılımla gerçekleştirdiği Resim ve Heykel Sempozyumu’nun beşincisini 14-26 Haziran tarihleri arasında Tandoğan Yerleşkesi’nde yer alan Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi.
 • New York’ta “Türk-Amerikan New York Sanat Topluluğu” (TAASNY) tarafından 22 Haziran’da sahnelenen “Keşanlı Ali Destanı” müzikalinin tanıtımı Türkevi’nde yapıldı.
 • Dünyaca ünlü ‘Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası Sergisi-Yaşam Döngüsü’, İstanbul Antrepo 3’te açıldı. Gerçek insan ve hayvan bedenlerinin özel bir kimyasal sistemle dondurulmuş olarak karşımıza çıktığı sergi yıllardır dünyanın pek çok ülkesini dolaştı, her durağında çok tartışıldı, konuşuldu.
 • Dünyanın tanınmış metal müzik gruplarından Metallica, İnönü Stadı’nda konser verdi.

MAGAZİN GÜNDEMİ

AJDA PEKKAN’DAN KONSER RÜZGARI…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), düzenli olarak hazırladığı “ayın magazin gündemi” raporu sonuçlarına göre; haberlerinde yüzde 45 oranında artış yaşanan Ajda Pekkan, ilk sırada yer alarak bu aya damgasını vurdu. Açık hava konserlerinin vazgeçilmez ismi olan Pekkan, Harbiye Açık Hava Tiyatro’sundaki konserinde sergilediği performansıyla gündemde sıkça yer buldu. Estetik yaptırdığı iddiaları ile de basının yakın takibinde olan Pekkan ay boyunca 1.320 haberde yer aldı.

KIVANÇ  TATLITUĞ VE BEREN SAAT’İN POPÜLARİTELERİ  İKİ KAT ARTTI!

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre; Haziran ayının en çok konuşulan ikinci ismi, hüzünlü bir sonla izleyicilere veda eden Aşk-ı Memnu dizisinin yakışıklı oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ oldu. Dizinin bitmesinin ardından dünyaca ünlü Grease müzikalinde sergilediği oyunu ve THY’nin Ortadoğu’da yayınlanan reklamlarında gösterdiği başarılı performansıyla da dikkat çeken Tatlıtuğ, ay boyunca 1.284 haber ve yazıda yer aldı.

Yine Aşk-ı Memnu dizisiyle adından sıkça söz ettiren Beren Saat, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan üçüncü ismi oldu. Ünlü oyuncu, ay boyunca Aşk-ı Memnu dizisi, oynadığı reklam filmleri ve özel hayatıyla basının yakın markajındaydı. Oyuncak Hikâyesi 3 (Toy Story 3) filminde Barbie’yi seslendirmesi nedeniyle de sıkça gündemde yer bulan Beren Saat, ay toplamında 1.238 habere konu edildi.

DEMET AKALIN EVLİLİK HAYATIYLA REYTİNGİNİ ARTIRDI!

Demet Akalın ay boyunca yaptığı açıklamaları ve konserleriyle sıkça gündemde yer alan bir diğer medyatik yüz oldu. Akalın, eşi Önder Bekensir’den boşanma kararı aldığını açıklaması ve akabinde vazgeçtiğini söylemesiyle basının yakın takibindeydi. “Demet Akalın&Önder Bekensir ile Evlilik Hayatı” programı da Akalın’ın popülerliğini artıran bir diğer konu başlığıydı.

Uzun zaman sonra, listede yeniden yerini alan İbrahim Tatlıses’in haberlerinde yüzde 95 oranında artış yaşandı. Medyada 744 haber ile yansıma bulan ünlü sanatçı, 37. Altın Kelebek 2010 TV Yıldızları Yarışması Ödülleri töreninde “En iyi fantezi müzik erkek solist” ödülü almasıyla da yakın markaja girdi.

ŞOV DÜNYASININ EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ
No Adı Haziran Mayıs Artış Yüzdesi
1 Ajda Pekkan 1.320 913 45
2 Kıvanç Tatlıtuğ 1.284 671 91
3 Beren Saat 1.238 646 92
4 Demet Akalın 1.238 818 51
5 İbrahim Tatlıses 744 381 95
6 Volkan Konak 675 464 45
7 Kenan İmirzalıoğlu 644 599 8
8 Serdar Ortaç 629 661 -5
9 Kenan Doğulu 609 382 59
10 Seda Sayan 576 456 26
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı  medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

SPOR GÜNDEMİ

MTM Medya Takip Merkezi’nin medyada yayınlanan haberleri derleyerek oluşturduğu Haziran ayı spor gündemi raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konusu, Dünya Kupası oldu. 11 Haziran’da büyük bir ihtişamla Güney Afrika’da başlayan Dünya Kupa heyecanı, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 24 bin 201 habere konu edildi. Güney Afrika-Meksika mücadelesi, Afrika kıtasında oynanan ilk Dünya Kupası maçı olarak tarihe geçti.

MEDYADA LİDER, AÇIK ARAYLA FENERBAHÇE…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak hazırladığı spor gündemi raporuna göre; Haziran ayında en çok konuşulan spor kulübü, 12 bin 327 haberle Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe’de Asbaşkan Mahmut Uslu’nun istifası, Daum döneminin sona ermesi, yerine Aykut Kocaman’ın getirilmesi ay boyunca spor basınının yakın markajındaki başlıca gelişmelerdi.

Geçtiğimiz ayın en çok ilgi gören ikinci spor kulübü Galatasaray oldu. Ligin bitmesi ardından transfer arayışlarını hızlandıran Galatasaray, ay boyunca 8 bin 791 haber ve yazıda yer aldı.

BURSASPOR’DA BÜYÜK TRANSFERLER…

Ligi şampiyon olarak kapatan Bursaspor’un, transfer sezonuna hızlı bir giriş yaparak Fenerbahçe’den Vederson’u kendi renklerine bağlaması, spor gündemine damgasını vuran haberler arasında yer aldı. Galatasaray’ın ünlü oyuncusu Nonda’ya talip olmasıyla da medyada sıkça yer alan Bursaspor ay boyunca 8 bin 269 habere konu edildi.

AYIN EN MEDYATİK SPOR KULÜPLERİ
No Adı Haziran Mayıs Artış Yüzdesi
1 Fenerbahçe 12.327 27.017 -54
2 Galatasaray 8.791 14.720 -40
3 Bursaspor 8.269 15.977 -48
4 Trabzonspor 7.973 16.403 -51
5 Beşiktaş Spor Kulübü 7.719 13.497 -43
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı  medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

QUARESMA HEYECANI…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en popüler futbolcuları da belirlediği medya raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan futbolcusu Ricardo Quaresma oldu. İnter’in ünlü oyuncusu Quaresma, Beşiktaş ile üç yıllık kontrat imzalamasıyla medyanın yakın markajına girdi. Portekizli Quaresma, İnönü Stadında yapılan şaşalı karşılama töreniyle de gündemde sıkça yer alırken, ay boyunca toplam 4 bin 666 haberle yansıma buldu.

Geçtiğimiz ay spor camiasında popülaritesi en yüksek olan ikinci isim, 2 bin 40 haber ile medyada yansıma bulan Holosko olurken, onu üçüncü sırada 1.878 haber ile Arda Turan takip etti.

MARSEL İLHAN, WIMBLEDON’DA TÜRKİYE’NİN GURURU…

Marsel İlhan, Türkiye’yi Wimbledon’a taşıyan Milli tenisçimiz olarak adını spor tarihine yazdırdı. Wimbledon tenis turnuvasında ikinci turda elenen Marsel İlhan,  basının yakın markajına girdi. Başarılı tenisçi, ay boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesi toplamında 1.181 haber ve yazıda yer buldu.

AYIN EN MEDYATİK SPORCULARI
No Adı Haziran Mayıs Artış Yüzdesi
1 Ricardo Quaresma 4.666
2 Holosko 2.040 925 121
3 Arda Turan 1.878 2.036 -8
4 Rodrigo Alvaro Tello 1.283 894 44
5 Marsel İlhan 1.181 139 750
6 Servet Çetin 1.178 560 110
7 İbrahim Yattara 853 683 25
8 Daniel Guiza 686 856 -20
9 Mehmet Topal 625 1.728 -64
10 Elano Blumer 561 529 6
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı  medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

SPOR GÜNDEMİNDE ÖNE ÇIKAN DİĞER BAŞLIKLAR;

 • TFF Yönetim Kurulu, yeni sezonda Süper Lig’de on yabancıya izin çıkarttı.
 • Beko Basketbol Ligi takımlarından Galatasaray Cafe Crown Erkek Takımı antrenörlüğüne Oktay Mahmuti getirildi.
 • Beko Basketbol Ligi play-off final serisinin 6. maçında Efes Pilsen’i 76–51 yenen Fenerbahçe Ülker, durumu 4–2 yaparak 2009–2010 sezonunun şampiyonu oldu.
 • Beşiktaş’ta, Mustafa Denizli dönemi sona erdi.
 • Efes Pilsen’in antrenör Ergin Ataman ile yolları ayrıldı.
 • Dünya Boks Konseyi (WBC) dünya velter sıklet gümüş kemer mücadelesinde Rumen asıllı Kanadalı Ionut Dan Ion’u puanla 2–1 mağlup eden Selçuk Aydın dünya şampiyonu oldu.
 • Ferrari, Brezilyalı pilot Felipe Massa’nın sözleşmesini iki yıl uzattı. Massa, İtalyan takımıyla imzaladığı yeni sözleşmeye göre 2012 sonuna kadar Ferrari’de kalacak.
 • Avrupa Takımlar Birinci Lig Atletizm Şampiyonası’nda Türk atlet Nevin Yanıt, 110 metre engellide şampiyonluğu kazandı.
 • 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılışı törenle yapıldı.
 • At yarışlarında Türk yarışçılığının derbisi olarak nitelendirilen 84. Gazi Kupası Koşusu’nu Mystical Storm’un sahibi Can Şemenoğlu kazandı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir