Bir daha konsere gitmeyeceğim!

Ben çok konser sever bir insan olmadım. Tek zevk alarak gittiğim konser Boğaziçi’nde okurken gittiğim Guns’n’Roses konseriydi. Türkiye’ye büyük grupların geldiği ilk zamanlardı. Bir gece önceden gidip, kapıda yatmıştık. Yaş ilerledikçe kalabalığın içinde, rahat hareket edemiyorken bir de başka hiçbirşey yapmadan konser seyretmek zor gelmeye başladı.

Geçen hafta IKSV’nin Caz Festival’i kapsamında Chick Corea konserindeydim. Öncelikle bu festivalin yaşamasını sağlayan bütün sponsorlara teşekkür ederim. Caz festivaline hiç yakışmayan o çirkin web sitesi için de yetkilileri uyarmak istiyorum. Yaptığınız organizasyona hiç yakışmayan çok basit ve ucuz bir site olmuş. Bunu sadece caz severlerin değil aynı zamanda dünyanın birçok yerinden İstanbul hakkında bilgi almak isteyecek, beğeni düzeyi yüksek kişilerin baktığını unutmayıp, ona göre düzenlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Bütçelerinizin içinde bakın bakalım, dünyaya açılan pencerenize ne kadar paha biçmişsiniz.

Gelelim organizasyona, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi yıllardır bu organizasyon ve IKSV’nin diğer organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle öyle kötü birşeyle karşılaşmayı beklememek lazım. Zaten olması için de hiçbir sebep yok.

Chick Corea ise harikaydı. Roy Haynes’in doğaçlamaları… Ancak bu yine de bir daha konsere gitmeme kararımı değiştirmedi. Bunun en önemli sebebi teknoloji. Müzik dağıtım yöntemlerinin her geçen gün daha iyiye gitmesi. Kaliteli müziğe ulaşmamızı çok kolaylaştırdı. Ancak bir yerde arzın artmasının,talebi düşüreceği varsayımından yola çıkarsak size neden konserlerin cazibesini yitireceğini daha kolay anlatabilirim.

Öncelikle trendleri bir gözden geçirelim. Dünya artık CD, kaset gibi taşınabilir yöntemleri demode buluyor. Bunun yerini internet üzerindeki paralı ve legal dağıtım alanları aldı. Bunun etkisini Türkiye’de de bir iki yıl içinde görebileceğiz. Bu durumda en harcı alem yöntem internet üzerinden legal tekniklerle müzik indirmek. Şu an meclisteki RTUK yasasının içindeki uydu radyoları lisanslaması ise belki de yakında radyoda bile dijital yöntemlerle müzik dinleyeceğimizi gösteriyor olacak.

Bu durumda en çok arz edilen internetten dijital müzik olacak. Bu da en az talep edilen olmasına sebep olacak. Çünkü her dinlediğinizde hep aynı mükemmel ve durum, olaylardan etkilenmeyen yorum sizi sıkıyor olacak. En çok beğenilen ise müziği izleyicinin o anki ruh halinin bile değiştirebildiği küçük ortamlar alacak. Bu durumda konserler yani çok kişinin olduğu ortamlar ne CD kalitesini ne de küçük ortamların etkileşimini sağlayamadığı için, ortada kalan bir yöntem olacak. Bu da konserlere olan ilginin gün geçtikçe azalmasına sebep olacak.

Ben de bu nedenlerle artık konserlere gitmekten imtina ediyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir