Bilgisayarınızın da bahar temizliğine mi ihtiyacı var?

Havadaki duman ve kirlenme gibi, dijital kirlenme de hayatımızın giderek ağırlaşan sorunlarından biri haline geldi. Her türlü kirlilikten kurtulmak için de öncelikle Kaspersky PURE ile dijital yaşamınızı tertemiz, tehlikelerden uzak ve güvenli hale getirmelisiniz. “Bilgisayarımı temizlememe gerek yok, Dijital Kirlilik beni etkilemiyor ki” diye düşünebilirsiniz. Ancak dikkatlice bakarsanız kirlenmenin işaretlerini siz de göreceksiniz.  Gelin aşağıdaki sorulara hep beraber bakalım:

 • Yüklü miktarda SPAM aldınız mı?
 • Sisteminize bulaşan bir virüs yüzünden fotoğraf, belge, müzik veya başka verilerinizi kaybettiniz mi?
 • Aradığınız mükemmel hediyeyi internetin ücra bir köşesinde bulup, web sitesinin kredi kartı bilgilerinizi çalmasından korktuğunuz için vazgeçtiniz mi?
 • Birileri sosyal ağ profilinizi ele geçirip sizin adınıza “ilginç” yorumlar yaptığı için listenizdeki tüm kişilerinize bir özür notu göndermek zorunda kaldınız mı?
 • Bankanızdan gelen ve bilgilerinizi güncellemeniz gerektiğini, aksi takdirde hesabınızın dondurulacağını söyleyen bir e-postayı yanıtlama konusunda çekimser kaldınız mı?
 • Sizin fark edip önlediğiniz saldırı veya sahtekarlıkların çocuklarınızın başına gelmesinden endişe ettiniz mi?
 • Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs yüzünden onarım işlemlerine zaman ve paranızı harcadınız mı?

Yukarıdaki soruların biri veya bir kaçına yanıtınız ‘evet’ ise, size kötü bir haberimiz var: Artık Dijital Kirlilik kurbanlarından birisiniz… Kaspersky Lab, Dijital Kirliliği çevrimiçi hayatınızda karşınıza çıkan ‘siber çöpler’ olarak tanımlıyor. Her gün 30 bin yeni dijital tehdit ortaya çıkıyor. Bunların hepsi de özellikle mali verilerinizi ele geçirme, kimliğinizi çalma, dosyalarınızı silme veya bilgisayar kullanımınıza bir şekilde müdahale etme amaçlı olarak yaratılıyor. Kaspersky Lab’ın istatistikleri, gönderilen toplam posta miktarının yaklaşık %90’ının karşı taraftan bir talep gelmeden gönderildiğini ortaya koyuyor. Doğal olarak Dijital Kirlilik, bolca zararlı yazılımları da  beraberinde getiriyor.
Ama size iyi bir haberimiz de var: Tüm bu endişelerden kolayca kurtulabilirsiniz! Bunun için öncelikle Kaspersky PURE ile dijital yaşamınızı tertemiz, tehlikelerden uzak ve güvenli hale getirmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızın yanıtı aşağıdaki Püf Noktalarında:
Dijital Kirlilikten Arınmanın Püf Noktaları:

 • Kaspersky PURE gibi bir Internet güvenlik çözümü yükleyip onu güncel tutun
 • Windows ve üçüncü parti uygulamalarınızı güncelleyin
 • Verilerinizi düzenli olarak bir CD’ye, DVD’ye veya harici USB sürücüsünde yedekleyin
 • Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta mesajlarını yanıtlamayın veya ekleri açmayın
 • Bilgilerinizi isteyen e-posta resmi bir mesaj gibi görünse de, bu tür e-postaları yanıtlarken kişisel bilgilerinizi vermeyin
 • Bankacılık işlemleri ve alışverişi sadece güvenli sitelerde yapın. Güvenli sitelerin ‘https://’ ile başlayıp, tarayıcınızın sağ alt köşesinde altın bir asma kilit görüntülediğini unutmayın
 • Kullandığınız her Web sitesi veya hizmet için farklı bir parola kullanın. Bu parolanın beş karakterden daha uzun olmasına, sayısal, özel karakterler, küçük ve büyük harfler içermesine dikkat edin
 • Çocuğunuzun internetteki aktivitelerini takip edin ve uygunsuz içeriği engellemek için bir ebeveyn kontrolü yazılımı yükleyin

Kaspersky PURE, geliştirilmiş ebeveyn kontrolü, veri yedekleme ve şifreleme araçları gibi gelişmiş özellikleri sayesinde web üzerinde geliştirilen her türlü tehdide karşı tam koruma sağlıyor.. Ürün ayrıca, ağda bulunan her hangi bir bilgisayardan Web tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güvenlik ayarlarını yapma imkanı tanıyor.  Ev ağınızın bütününü yönetme becerisi ve parola yönetimi programı da bulunan Kaspersky PURE, ev kullanımda büyük kolaylıklar sağlıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir