(IPTV) Pazarında Düzenli Büyüme Sürüyor Büyümenin Anahtarı Yerelde Farklılaşmak

MRG, Inc. şirketinin Raporuna Göre Küresel İnternet Televizyonu (IPTV) Pazarında Düzenli Büyüme Sürüyor

Büyümenin Anahtarı Yerelde Farklılaşmak

San Jose, California, ABD: 10 Kasım 2008 — Mali çöküş tehdidinin her yeri sardığı günümüzde, küresel telekomünikasyon şirketlerinin finansal volatiliteye duyarlılıklarını azaltmak için 2000 ile 2003 yılları arasındaki dönemde kemerleri yeterince sıkmış oldukları anlaşılıyor. Multimedya Araştırma Grubunun (MRG) son İnternet Televizyonu (IPTV) Küresel Tahmini, IPTV abonelerinin sayısının dünya genelinde 2008 yılında 20 milyon 400 binden 2012 yılında 89 milyon 600 bine çıkacağını gösteriyor. Bu büyümeyi gerçekleştirmek için dünyanın dört bir tarafındaki IPTV operatörlerinin fark yaratıcı özellikler olarak yükseltilmiş hizmet kalitesi, işletim kolaylığı, yüksek çözünürlüklü (HD) içerik, başka kanallarda izlenemeyecek programlar ve zaman kaydırmaya yatırım yapmayı sürdürmeleri bekleniyor.

Ekim 2008 tarihli ve 2008-2012 Dönemi İçin IPTV Küresel Tahmini başlıklı yeni MRG raporu IPTV operatörlerinin büyümeyi hızlandırmak için başvurdukları stratejiler ve servisler hakkında yeni ipuçları veriyor. MRG’nin IPTV analistlerinden Jose Alvear şunları söylüyor: “Bu yeni tahmin, en büyük IPTV operatörlerinin sundukları fark yaratıcı hizmetlere genel bir bakış sağlamakta. Operatörler başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere rekabetin yoğun olduğu pazarlarda etkileyici yeni servisler ve daha yüksek hizmet kalitesi sunmaya devam ediyorlar.”

Örneğin, Batı ve Doğu Avrupa’daki IPTV abonelerine sunulan HD kanalları çoğalırken bu kıtadaki IPTV abonelerinin sayısı da düzenli olarak artıyor. 2012’ye gelindiğinde Avrupalı aboneler sayıca hala Asya’dakilerden daha fazla olacak. O tarihte dünya abone pazarının % 41,5’inin Avrupa’da, % 35,8’inin ise Asya’da oluşması bekleniyor. Ekonominin küçülmesine rağmen, Fransa’nın üç büyük IPTV operatörü büyümelerini tutarlı biçimde sürdürüyor. Kullanıcılarına daha yüksek kalite ve sadece kendilerinde bulunabilecek içerikler sunmada birbirleriyle rekabet halinde olan bu operatörlere 2009 yılında yeni rakipler de katılacak. Avrupalı IPTV operatörlerinden birçoğu fark yaratan servisler, benzersiz içerikler ve etkileşimli özellikler sunarak abonelerinin sayısını arttırmış bulunuyorlar. Aynı şekilde Asya’da da, Japonya’daki yatay büyümeye karşın, Çin, Taiwan ve Kore’de hızlı bir büyüme bekleniyor.

2012 yılında Kuzey Amerika dünyadaki toplam abone sayısının yalnız % 17’sine sahip olacak. Ancak, bu kıtada kullanıcı başına elde edilen ortalama gelir yüksek olduğundan Kuzey Amerika brüt servis geliri açısından küresel pazarın liderliğini elinde tutacak. Verizon ile AT&T şirketlerinin toplam abone sayısının 2008 sonuna kadar 3 milyon civarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu iki şirketin hızlı büyümelerinin 2012 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Daha ufak çaptaki ABD ve Kanadalı operatörler de benzer stratejiler uyguluyorlar.

Raporda dünya genelinde dört coğrafi bölgede altı sermaye harcaması ürününün pazarlarındaki büyümeye yer verilerek bu bölgelerdeki 24 sektörün ve bunlara ait abone ve sistem gelirlerinin 2008-2012 yılları arasındaki tahmini seyri değerlendiriliyor. Bilgi için www.mrgco.com/TOC_IPTV_GF1008.html adresini ziyaret edebilir veya rsmith@mrgco.com adresine e-posta atarak ya da 1-408-453-5553 (San Jose, CA, ABD) numaralı telefonu arayarak Rob Smith ile irtibat kurabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir