IPTV Nedir?

RTÜK üst kurul üyeleri ile birlikte IPTV’yi anlatmak amacı ile bir seminerler dizisine başladık. Bu dizinin ilki İzmir’de gerçekleştirildi. Geçen haftasonu ise bir pazar günü Elazığ’da ikinci seminerimizi gerçekleştirdik. Elazığ valisi ve yerel kanalların güzel ev sahipliği ile gerçekleştirdiğimiz seminer insanların IPTV’yi algılayış şeklini anlamakta bana yardımcı oluyor.

Bu nedenle bu seminerleri son derece önemsiyorum. Elazığ sonrası aldığım izlenimlerle IPTV hakkında ilk anda bilinmesi gerekenleri tamamiyle felsefik yönüyle anlatmam gerektiğini hissettim.

En geniş anlatımı ile iptv, televizyon yayının internet teknolojisi aracılığı ile dağıtılmasıdır. Ancak televizyonun yayının dağıtım felsefesi, bir paketin birçok alıcıya ulaşması şeklinde olmasına rağmen, internet yayıncılığı doğası gereği her alıcı için yeni bir paket düzenler. İşte aradaki bu felsefik fark, iptv’nin oluşması ile birlikte hem televizyon hem de internet tarafında nasıl yapısal değişiklikler olacağının en belirgin göstergesidir. Kısaca açıklamak gerekirse, iptv’den sonra internet sektörü bir paketi milyonlarca kişiye iletme kültürüne aşina olmaya başlarken, televizyon sektörü ise her kullanıcıya ayrı paket çıkarmanın avantajlarını öğrenmeye başlayacaktır.

İnternet sektörü açısından iptv:

Veri yükü bakımından bir sıralama yapmamız gerekirse, salt metin en az veri yüküne sahip ve en çok sıkıştırılması mümkün olan mesaj şeklidir. İkinci sırada biçimlendirilmiş metin bulunmaktadır. Daha sonra hareketsiz görüntü gelmektedir. Bu verinin yüzlerce katı yüke sahip olan ise hareketli görüntü yani video ve tv yayınıdır. Tv yayınında veri yükü o kadar fazladır ki; şu anki internet verisi bu bilgi yükünün yanında taşınan küçük paketler olarak kalacaktır. İşte bu nedenle iptv yayını internet teknolojisi açısından ciddi bir basamaktır.

IPTV’yi videodan ayıran özellikler de bulunmaktadır. Video’nun aksine tv yayınında gelen paketlerin sırası da çok önemlidir. Bu nedenle tv yayını arada paket atlaması veya bir paketin bozuk gelesini kabul edemez. Bu nedenle iptv ile birlikte internet sektöründe alıştığımız QoS (Quality of Services – Servis Kalitesi) ciddi anlamda yükselmek durumundadır. Network uzmanları bu nedenle iptv altyapılarında fiber optik ağları, bakır ağlara göre daha çok tercih etmektedirler.

IPTV yayını yapmak için veriyi ağ üzerinde sorunsuz şekilde idare etmek gerekmektedir. Bu nedenle de dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde IPTV yayınına ilk olarak servis sağlayıcılar başlamıştır. Ancak yayıncılık ilkelerinin dünyanın bütün sektörlerinden farklı bir yapısının bulunması, tv abonelerinin standart tüketicilerden farklı beklentilerinin olması, internet servis sağlayıcılarının hemen yanlarına televizyon yayıncılığında başarılı olmuş kişileri almalarına sebep olmuştur.

Televizyoncular açısından iptv:

Televizyon sektörü özellikle ülkemizde ama genelde de bütün dünyada belli açmazların içine girmiştir. Bu açmazlardan en önemlisi acımasız pazarlama çarklarının içinde, pazarlamacıların da çoğunlukla innovasyon yerine fiyat düşürme politikalarının neticesinde, yayını besleyen reklam sektörü açmazıdır. IPTV’nin bir yönüyle internet teknolojilerinin bir parçası olması, onu kişiye özel teknolojiler geliştirme konusunda ayrıcalıklı bir konuma sokar. IPTV üzerinden yapılacak yayınlarda kişiye özel reklam imkanı olduğu için, hem reklamveren daha küçük bütçelerle daha fazla yarar sağlar hem de küçük reklamverenin de IPTV reklamcılığından yararlanması sağlanarak, reklamcılık sektörünün büyümesine imkan sağlanır.

İkinci önemli dar boğaz özellikle ülkemizde yaşanan, ölçümleme konusunun yoruma açık olmasıdır. Her evde her tv izlenemeyeceğii için istatistiksel yöntemlerle rayting ölçümlenmeleri yapılmaktadır. Burada kullanılan örneklem yöntemleri her dönemde yoruma açık olmuştur. Ancak IPTV doğası gereği çift taraflı iletişime açık olduğundan bu ölçümleme bütün cihazlar üzerinden yapılacak olup, bu şekli ile rayting raporlamalarında yorum ve dedikoduya açık hiçbir nokta bırakmayacaktır.

En genel şekli ile IPTV, felsefik anlamda televizyon ve internet sektörünü bu şeklilde değiştirecektir.

http://www.bilgicagi.com/Blog/151-iptv_nedir.aspx

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir