hangiuniversite.com

Öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olacak tercih prova simülasyonu ve rehberlik sağlayan hangiuniversite.com’da tercih listesi hazırlayıp provalara katılan üyelerin yaptığı geri dönüşlere göre %70 başarı  oranına ulaşıldı. Bu başarı oranı eylüldeki ek kontenjanlardan yararlanacak adaylar için önemli bir destek sağlayacak.

Üniversite sınav sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Adaylar, yaptıkları tercih listelerinden yerleştirildikleri bölümleri öğrendi. 2010 yılı üniversite tercihlerinde öğrencilere tercih simülasyonu konusunda destek olan ilk ve tek platform hangiuniversite.com bu süreçte tercih provalarıyla adayların listelerini oluşturmalarına yardımcı oldu. Tercih listesi hazırlayıp gerçekleştirilen 5 adet tercih provasına katılan Premium üyelerin geri dönüşlerine göre ise hangiuniversite.com’un  başarı oranı yaklaşık %70’lere ulaştı.

Bu yıl değişen sisteme göre tercih yapan 1 milyon 400 bin üniversite adayına yardımcı olmak üzere kurulan www.hangiuniversite.com, tercih dönemi sona erdikten sonrası açıklanacak ek kontenjanlardan anında haberdar ederek adaylara destek olmaya devam ediyor. Tercih provalarında elde ettiği yüksek başarı oranı ise ek yerleştirme döneminde hangiuniversite.com üyelerinin en güçlü avantajlarından biri olacak.

Yaptıkları tercih listelerinde istedikleri bölümlere yerleşemeyen adaylar, Hangiuniversite.com’a Premium üye olarak ikinci şanslarına daha çok yaklaşıyor. Bu hizmet sayesinde, kontenjan açığı olan bölümlere üniversite, bölüm ve puan türüne göre göz atılabiliyor. Hangiuniversite.com bu önemli karar verme sürecinde adaylara yardım etmeye ve destek olmaya devam ediyor.

Birinci yerleştirmede bir yere yerleştirilememiş adayların yararlanacağı ek yerleştirmede 8 ya da 10 tercih yapılabilecek. Ek yerleştirmelerde adaylar ilk yerleştirmede dolmayan bölümleri, kontenjanı tamamen dolmuş ama sonrasında kesin kayıt yapılmamış bölümleri ya da yeni açılan bölümleri tercih listelerine yazabilecekler. Ek tercih listesinde de en doğru tercihlerin yapılmasına hangiuniversite.com yardımcı olacak.

hangiuniversite.com Kurucu Ortaklarından Hasan Yaşar konuyla ilgili olarak geçen yıl, devlet üniversitelerindeki kontenjanların  yüzde 2.5'inin, Kıbrıs'taki üniversitelerin yüzde 72'sinin, vakıf üniversitelerinin yüzde 20'sinin, yabancı üniversitelerin ise yüzde 40'ının boş kaldığı bilgisini veriyor. Geçen sene 26.639 lisans kontenjanının dolmadığını belirten Yaşar devlet üniversitelerinde bir yere yerleştiği halde daha sonra kesin kayıt yaptırmayan öğrenci sayısının ise 7843 olduğunu söylüyor. Hasan Yaşar’ın verdiği bilgilere göre vakıf üniversitelerine yerleşen her beş öğrenciden biri ise kayıt yaptırmamış. Bu veriler ışığında Yaşar “Geçen sene ilk yerleştirme sonrasında dolmayan ya da dolduğu halde kayıt yaptırılmadığı için boş kalan 41.712 kontenjan açığı ortaya çıktı. Şimdi eylül ayındaki ek yerleştirme döneminde adayların bu senenin kontenjan açıklarını iyi takip ederek, bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Hangiuniversite.com bu süreçte de adayların yanında olarak, ek yerleştirme sürecinde desteğini sürdürüyor” diyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir