Zenith’in yeni modeli!

İsviçreli ünlü saat markası Zenith, zamanın kusursuzluğunu yakalamak adına evrenin en zor şartlarında bile kusursuz çalışan saatler üretmeye devam ediyor. 15. yüzyılın cesur kâşifi Christopher Colombus’un adıyla piyasaya sürülen ve sınırlı sayıda üretilen yeni “Zenith Christophe Colomb”serisi, sürekli harekete maruz kalan araçlarla kesin ölçümler yapmaya olanak sağlıyor.

Mekanik Saat Yapımında Önemli Bir Dönüm Noktası

Atlantik Okyanusu'nu aşarak Kuzey Amerika'ya ulaşan 15. yüzyılın büyük kâşifi ‘Christopher Columbus’ ismi, bu kez bilim adına büyük başarılara imza atan Zenith ile özdeşleşiyor. Bu sıra dışı saate Christopher Columbus’un adını verme kararı, maceraperest denizcinin karşılaştığı ve günümüzde de halen çağdaş saat endüstrisinin en önemli hususlarından birine işaret eden bu son derece karmaşık modelin yapısıyla ilgili. Söz konusu husus ise, Doğruluğu zedeleyen sürekli harekete maruz kalan araçlarla kesin ölçümlerin nasıl yapılabileceği.

Bütün engellere rağmen kesinliği sağlamak
Zenith saatinin ismi, gelmiş geçmiş en büyük maceracılarından birini onurlandırmanın ötesinde, tarihsel bir mirasa da işaret ediyor. Christopher Columbus’un cesur başarısından bir asır sonra, deniz seferi hizasında olmadan da kesin ölçüm sağlayan bir gemicilik pusulasının geliştirilmesi önemli ölçüde gerçekleştirilebildi. Bu sistem ile gemi, dalgalar üzerinde seyrederken dahi, geminin hayatta kalmasını sağlayan aracı korumada büyük oranda yarar sağlanıyor. Sonradan deniz kronometrelerinde kullanılan bu özel sistem, şimdi de ZENITH’in kol saatlerinde kesinliği artırma çalışmalarına ilham veriyor.

Efsanevi deniz kronometresinden ilham alıyor…
Düzenleyici organın yatay konumda ayarlı tutulmasının, mümkün olan en iyi dengeyi sağladığı ve dolayısıyla zamanın kesinliğini önemli ölçüde arttırdığı dikkate alındığında ZENITH, düzenleyici organın kalıcı olarak bu konumda tutulmasını sağlamaya karar verdi ve ‘Zenith Christophe Colomb’u’ yarattı. Prestijli bir mekanizmayı barındıracak asil bir dış görünüme sahip, 50 saat güç rezervli Zenith Christophe Colomb, 166 parça, 10 konik dişli çark (6 küresel çark ile) ve 6 rulmanlı yataktan meydana gelen bir kafesten oluşuyor.

Efsanevi deniz kronometresinden ilham alınarak tasarlanmış modelin, 45 mm çaplı kasasının beyaz ve altın sarısı renkleri bulunuyor. Kendi safir “kubbe”si ile taçlanan göz kamaştırıcı safir kristaliyle her iki yanda bombelik taşıyor. Arpa tanesi motifiyle süslü,  mavi çelikten yapılmış gümüş kadranlar rahatlıkla okunabiliyor. Devrimci iç bileşenleri ile sadece 25 adet üretilen bu nadir modeli, timsah derisi kayış ve 18 karat altın çerçeve çevreliyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir