T3 Aralık Sayısı

Çok hızlı bir kasım ayı geçti. Genelde biz kasım aylarını yaprak dökümü ve sonbaharın hüznü ile hatırlarız ancak bu sefer öyle olmadı. Ekim ayının sonunda Kayseri’de RTUK üyeleri ve Enerji Bakanı ile birlikte verdiğimiz IPTV konferansları ve yerel medya temasları sonrası, ayın daha en başlarında Okan Üniversitesinde genç arkadaşlara IPTV teknolojisini ve yazılımcılara getirilerini anlatarak başladım. Zaten iptv herhalde bu ay en fazla konuşulan konular listesinde neredeyse en üstteydi.
Airties’ın yeni geliştirdiği, kablosuz ağlar üzerinden video paylaşımını parazitsiz gerçekleştirmeyi sağlayan yeni teknoloji bütün basının ciddi anlamda ilgisini çekmeyi başardı. Aslında bu teknoloji benim yıllardır iptv konusunda bant genişliğinden ziyade parazitsiz ağlara ihtiyacımız olduğu bilgisini doğrular nitelikteydi. Hemen aynı gün TTnet iptivibu’yu basın mensupları ile tanıştırdı. IPTiViBu geleceğin teknolojisine temkinli bi başlangıç olarak görünüyor. Ancak TTnet’in artık bu konuda o kadar temkinli gitmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Zira tüketiciden aldığım izlenim burada oluşan yeni katma değerin farkında oldukları yolunda. Bu heyecanı da öldürmemek gerekiyor.
Zaten TTnet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz da IPTV konusunda çok stratejik kararlar alıyor. Bunu başka basın gezilerinde de kulağını çınlatmamızdan anlayabiliyorum.
Antalya’da gerçekleşen ITP2010 konferansında ise ağırlıklı konu “Bulut Bilişim” (yani cloud computing’di) Herşeyin servis olarak kullanılacağı yeni bir çağa doğru gidiyoruz.Bu çağın en önemli parçası da bulut bilişim. Kasım ayının ortalarında Superonline ile Gaziantep yerel yönetimleri ile birlikte yaptğı fiber optik yatırımını yerinde görmek için Antep’e gittik.
Bu arada her T3 okuyucusu gibi biz de sosyal faaliyetleri unutmadık. Ay içinde  IWC’nin gerçekleştirdiği bir geceye katıldık, VIP Fashion show’da dostlarımızın yeni kreasyonlarını seyrettik. Teknoloji bunun neresinde diye sorabilirsiniz. bu etkinliklerin davetleri eskisi gibi matbuu gelmediği, facebook üzerinden bana ulaştığı için kaybolmuyor, unutulmuyor (hemen takviminize export edebiliyorsunuz) bu nedenle bu tip dijital davetleri özellikle takip ediyorum, edebiliyorum.
T3’de bu ay bu konularla ilgili küçük parçala bulmanız mümkün olacak. IPTV konusuna daha önceki aylarda değinmiştik, bu ay tabletlerin web tv kullnımı konularımız arasında. Bu konuyu RADAR bölümünde bulabilirsiniz. 360 derecede bu ay panasonic’in 3D kamerasını detaylı olarak sizlerle paylaştık. Ben kötü bir bilgisayar oyuncusuyum ancak beni bile teslim alan facebook oyunlarını bu ay oyun sayfalarımızda görebilirsiniz. Ayrıca sinemanın teknoloji ile imtihanı konusundaki yazı gerçekten çok eğlenceli oldu. Matrix’de insandan güç elde etmeye kalkarsak ancak C sınıfı bir pil kadar güç elde edebilriz. Bunu da unutmamak lazım. Bu arada Alternatif cihaz ödülleri konusundaki yazımız da sizi eminim çok eğlendirecek.
NETleşmek üzere!

Kaptan köşkü

EPSON EH-TW5000
Herkesin HD televizyonların peşinde koştuğu bu dönemde, benim eski projeksiyon merakım yeniden ortaya çıktı. EPSON’ın bu cihazı iki HDMI girişi, parlak görüntü kalitesi ve koyu siyahları ile gerçek bir HD projeksiyon. İyi bir ses sitemi ile birlikte kullanabileceğiniz bu cihaz, benim ışık yüzünden ekranı bile göremediğim evimde inanılmaz güzel sonuçlar verdi. Ayrıca fan sesi hiç yok.

iomega StorCenter ix4-200d
Her T3 okuyucusunun evinde bir NAS server bulunmalı diye düşünüyorum. Bu benim evimdeki ikinci NAS sunucu. En önemli özelliği kutudan çıkardığınız anda on dakikada kullanıma hazır hale getirebilmeniz. Bunu her NAS sunucusunda yaşayamıyorsunuz. Ayrıca ev dışından erişime izin vermesi de ayrıca bir rahatlık. Standart özellikler arasında ise, raid olması ve 4TB gibi kocaman bir alana sahip olmasını sayabiliriz.

Mac Pro
Bu bir milad! LCII’dan sonra hiçbir modelini kişisel amaçlarla kullanmadığım mac teknolojisi, iphone ile evime sızdı ve artık ben de mac  pro notebook kullanmaya başladım. Benim gibi dinazor bir pc kullanıcısı için son derece güvenli bir alan olduğunu görüyorum ama yine de biraz korkuyorum…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir