Yeni Gallardo LP 570-4 Spyder Performante

Yeni Gallardo LP 570-4 Spyder Performante ile Lamborghini bütün otomobil segmentlerinin en büyüleyicisi olan üstü açılır süper spor otomobil sınıfında yeni bir referans noktası oluşturuyor. “Performante” versiyonunda Gallardo Spyder, CFRP teknolojisi sayesinde daha da hafif ve aynı zamanda daha da çevik ve dinamik. Yeni Spyder Performante, saf sportif mükemmelliği ve olağanüstü performansı on silindirli bir motorun yer aldığı yumuşak açılır tavanlı bir otomobilin sunabileceği eşsiz açık hava duygusuyla birleştiren, yüksek performanslı bir otomotiv atleti.
Sant’Agata Bolognese’deki mühendisler yeni Spyder Performante’nin ağırlığını 65 kg daha azaltmayı başarmışlar. Üstü açılır süper spor otomobilin 1485 kg’yi aşmayan ağırlığı, Lamborghini’nin hakim olduğu son derece özel pazar segmentinin yeni en iyi değeri.
Tıpkı “erkek kardeşi” Gallardo LP 570-4 Superleggera gibi Spyder Performante’nin düşük ağırlığı da büyük ölçüde karbon fiberden yapılan dış ve iç bileşenlerden kaynaklanıyor. Şüphesiz ki karbon kompozit materyaller süper spor otomobillere mükemmel uyum sağladılar. Çünkü azalan ağırlığı, gelişmiş teknik özelliklerle kombine ediliyorlar. Daha düşük ağırlığın sonucunda performans ideal seviyeye çekilirken, CO2 emisyonları da düşürüldü. Lamborghini CFRP uygulaması konusunda sektöre 30 yıldır liderlik ediyor ve marka şimdi bu liderliği daha da ileriye taşıyor.
Spyder Performante’nin kaputunun altındaki 570 HP güç ve 540 Nm tork üreten 5.2 litrelik V10 motor, nefes kesici bir performansı garanti ediyor: Bu motor, üstü açılır LP 570-4 Spyder Performante’nin 0-100 km/h hızlanmasını sadece 3.9 sn tamamlamasını ve 324 km/h maksimum hıza ulaşmasını sağlıyor. Son derece etkileyici bir çekiş gücüne sahip ve tam anlamıyla sonsuz bir devir aralığı sergileyen “Iniezione Diretta Stratificata” benzinli direkt enjeksiyonlu motorun çıkardığı ses tüyler ürpertiyor.

Tasarım ve aerodinamik özellikler: Gücün güzelliği

Her Lamborghini’nin zarafeti, olağanüstü gücünde ve kusursuz işlevinde yatıyor.
Gövdedeki değişikliklerin tamamı Gallardo Spyder ile kıyaslandığında, aerodinamik etkiyi arttıracak şekilde modifiye edildi. Hava tüneli uzmanlarıyla yakın çalışma içinde olan Lamborghini’nin Centro Stile merkezinde görev yapan tasarımcılar ön tamponu tekrar geliştirdi. Daha fazla hava girişi için çerçevelere derin olarak oyulmuş üç boyutlu elementler,  V şekilli burun, LED gündüz ışıkları ve siyah elementler ön kısma jilet keskinliğinde bir görünüm veriyor.

Kaporta: Karbon fiber ile akıllı hafif mühendislik

Lamborghini Gallardo LP 570-4 Spyder Performante’nin hem kaportası hem de uzay kafes yapılı şasisi alüminyumdan imal edildi.
Lamborghini uzmanları bu görevi, ileri teknoloji içeren bir yetkinlik ve estetik bir tarz ile tamamladılar. Asgari düzeydeki ağırlığı ve son derece yüksek sağlamlığı ile karbon fiber, süper spor otomobil için ideal bir madde. Yumuşak tavanı kaplayan geniş panel, motor ve şanzıman, olağanüstü yüksek kaliteli karbon fiber bileşenlerden oluşuyor. Mühendisler aynı zamanda arka spoyler, eşikler, difüzör, gövde altı kaplamasının bazı kısımları ve üstün kaliteli dikiz ayna yuvaları için de karbon fiberi tercih ettiler.

İç mekândaki karbon fiber maddeler

Kullanılan bütün karbon fiber parçaların tamamı, tasarruf edilen 65 kilogramın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Mühendisler, iç mekânda da ağırlığı mümkün olduğu kadar azaltmayı amaçladılar. Merkezi tünel kaplaması, kapı panelleri ve e-gear şanzıman kolunun çevresi karbon fiberden yapıldı. Bu üstün nitelikli materyal ayrıca spor koltukların iskeletlerinde de kullanıldı ve genel ağırlık azaltımına önemli bir katkıda bulundu.

Güç aktarımı: Taviz vermeyen çekiş

Gallardo LP 570-4 Spyder Performante standart olarak, tıpkı yarış otomobillerindekine benzer, direksiyon üzerine yerleştirilen vites değiştirme kollarıyla çalıştırılan e-gear şanzımanla sunuluyor. Elektronik idare ile otomatikleşmiş sistem, altı vitesi yumuşak ve insan reflekslerinin yapabileceğinden daha hızlı bir şekilde değiştiriyor.
E-gear kontrol biriminin üç işletim modu bulunuyor ve bunların ikisi otomatikte mevcut. “Thrust modu” maksimum pist performansı sağlıyor ve minimal teker kayması ile yaklaşık 5000 d/d’deki başlangıç devrini idare etmek üzere programlandı.
Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi, merkezi bir viskoz kavramayı ve arka akstaki yüzde 45 sınırlı kaymalı diferansiyeli bir araya getiriyor.
Otomobilin üstün çekiş gücü sayesinde Lamborghini sürücüleri, arkadan itişli otomobil sürücülerine göre virajdan daha çabuk çıkabiliyorlar.

Yürüyen aksam: Daha da sert, daha hassas

Gallardo Spyder Performante, nefes kesen viraj süratleri, hızı ve anlık reflekslere verdiği tepkiler ile heyecan uyandırıyor. Aracın yol tutuşu her zaman hassas ve dengeli.
Yürüyen aksamın tasarımı doğrudan motor sporlarından alındı. Alüminyumdan üretilmiş çift salıncaklı süspansiyon ve hassas Kremayer direksiyon sürücüyü yola bağlı tutuyor. Özellikler yürüyen aksamın tam dinamik potansiyele ulaşmasına olanak sağlıyor.
Gallardo Spyder Performante’nin bir başka özelliği de Gallardo Superleggera’nınkilerle aynı olan inanılmaz ölçüde hafif 19 inç jantları ve bu jantlar sayesinde araç 13 kg ağırlıktan tasarruf ediyor.

Donanım: Hem yol hem de pist için ileri teknoloji

Özel amaçlı olarak üretilmiş karbon fiber hafif yapılı parçalarının yanı sıra Lamborghini Gallardo LP 570-4 Spyder Performante, fabrikadan bir dizi başka üst düzey özellikle donatılmış olarak çıkıyor. Öne çıkan özellikler arasında e-gear şanzıman (herhangi bir ek fiyat olmaksızın manuel vites kutusu da mevcut), özel şasi ayarı, Pirelli P Zero Corsa spor lastikler ve spor koltuklar sayılabilir. Alcantara döşeme ve elde dikilmiş süet direksiyon kaplaması, iç mekânın ayırıcı özellikleri arasında yer alıyor.
Özel donanım yelpazesi oldukça detaylı. Zira iç mekânda Lamborghini, özel paspaslar ve deri direksiyonlarla birlikte, bir eşya saklama paketi ve alarm sistemi sunuyor. İlave karbon fiber paketi, orta konsol ve gösterge paneli kaplaması ile el freni kolu, direksiyon simidinin alt kısmı ve kapı kollarını kapsıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir