2010’un en önemli teknoloji olayları

Malumunuz aynı zamanda T3 dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olduğumiçin benim için önemli konulardan biri, kullandığımız Gadget’lardır.
Geçen yıl benim test edip de, en çok etkisinde kaldığım cihaz, bir araba…
Tesla roadster 2.5… Sadece elektrikli bir araba değil, aynı zamanda gerçek bir spor araba… Motorun çalıştığını anlamanızın mümkün olmadığı, sessizlik timsali bu araba Porche ile aynı sürede 100 km hıza ulaşıyor. Test ettim… Evet öyle… http://www.teslamotors.com/roadster
İkinci çok etkilendiğim cihaz iPad.. Gönderdiklerinde geri göndermek istemedim. Bir süre daha kullandıktan sonra Gold Bilgisayardan hemen gidip satın aldım. Çok başarılı bir ürün. Ayrıca güzelliği istediğiniz her gıda zincir marketinde bulabiliyor olmanız. Neredeyse heryerde satılıyor. http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=93469&ad=APPLE-iPAD-A1337-32GB-WiFi–MB496LLA-9.7-Tasinabilir-Bilgisayar
iOS 4.0 çıkınca iPhone 3Gs’im çok daha anlamlı hale geldi. Kullanmaktan çok zevk alıyorum. Daha değiştirme ihtiyacı duymadım. Ancak iPhone 4’ün de son derece başarılı olduğunu düşünüyorum. Gerçi malumunuz biraz sorun yaşadı ama kısa zamadna çözüldü. Anten sorunundan bahsediyorum. Geçen gün bir dostuma almaya kalktık, operatörler yok satıyormuş…. Turkcell’in elinde ürün yok mesela.
Geçen yılın en önemli gelişmelerinden biri de, herkes gelmez yok o iş bitmez filan derken gümbür gümbür gelen IPTIVIBU… Lansmanı yılın son aylarında gerçekleşti. Test ettim. İnanılmaz imkanları var. Canlı yayını şak diye durdur, beklet.. Geri al seyret… Kaçırdığın yerini yeniden izle. Geçmiş diziyi bul kaydını izle. Televizyon değil, dijital platform değil herşey..
http://www.tivibu.com.tr/iptivibu Kaçırmayın üye olun derim.
Bu senenin en önemli ürünlerinden biri iWatch.. Apple’ın “i” serisinin meraklıları ıllardır birsaat için yıkılıyorlar. Bütün forumlarda bundanbahsediliyor. Ancak son iPod Nano’ya kayış yapan firmalar ile birlikte apple fanlarının bu ihtiyaçları gerçekleşmiş oldu.
Yılın en önemli bilişim olayları, şüphesiz Türkiye’de youtube’ün açılması ve sayın bakanın bu tip durumlara düşülmemesi konusunda memurlarını uyarmasıydı.
İkinci önemli olay google’ın google talk’un itunes’a konulmasını istemesi ile patlak veren büyük google, apple savaşı oldu. Bu savaş yeni cephlerin açılmasına sebep oldu. Örenk google tv :))
Apple’ın disket çıkışından sonra, yaptığı en ciddi çıkış iphone’ların artık flash desteklemiyecek olmasıydı. HTML5’in çıkışı olacak bu olay, flash’ın sessiz kaldığı bir durumoldu.
Bu yılın en skandal olayları arasında Türkiye’de şişirilen saat şeklindeki cep telefonları oldu. Muhabir arkadaşlar olaya atladılar. Ona buna bu saatlerden hediyeler edildi, koca koca haberler yapıldı. Ürün bir takım hediye edilen kişilerin evinde çürümeye bırakılmış durumda.
Yılın en komik gelişmesi ise, 3G ile görüntülü konuşma yapılacağı yolunda, özellikle pazarlaam müdürlerinin tekrar tekrar çabalarının sonuçsuz kalmaydı. Komik diyorum çünkü ben bunu 3G lansmanının yapıldığı ilk gün TV8’in haberlerinde söylemiştim.
İşte 2010 aynen böyle geldi ve geçti…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir