Go Mongo’da ‘Tandoori’ rüzgârı!

Mongolian Barbeque – Moğol Barbeküsü” konseptinin Türkiye’deki tek adresi Go Mongo, ‘tandır’a yepyeni bir yorum getiriyor! Go Mongo menüsündeki tandır bölümü bu yenilikle hareketleniyor. Tandır ile wok füzyonundan oluşan bölümde önce tandırda pişirilen etler daha sonra wok’da soslanarak harika bir bileşim oluşturuluyor. Tavuk tikka masala, dana jafrani garam masala ve sebze korma bu kategoride yer alıyor.

Wok ve Tandoori, Hint ve Çin (Indo-Sino) füzyonunun temeli

Tandoori (tandır) Uzak Doğu mutfağının önemli pişirme tekniklerinden biri. Türkiye’de de değişik yörelerde tandır kullanıldığı biliniyor. Wok ve Tandoori, Hint ve Çin (Indo-Sino) füzyonunun temeli sadece Indo-Sino baharat ve pişirme teknikleri değil, aynı zamanda Moğolların Asya’nın içlerine taşıdıkları yemek kültürleridir. Moğollar Hint mutfağına etleri tandırda pişirme geleneğini kazandırırken; Çin mutfağına, özellikle Kuzey Çin mutfağına, “Hot Pot’ta” veya sac üstünde et ve sebze pişirme kolaylığını getirmiştir.
Indo-Sino füzyonu günümüzün önemli bir mutfak akımı olarak öne çıkıyor. Tandır’da uzun sürede pişirilen etlerin kazandığı yumuşaklık, wokun yüksek ateşinde pişirilen sebzelerin canlı formuyla mükemmel bir uyum sergiliyor. Baharat zenginliği, zıt tatların şaşırtan uyumu, iki kültürün et ve sebze pişirme tekniklerinin birleşimi sizlere bir gurme macerası yaşatıyor. Ortaya çıkan son ürün Moğolların izlerini damağınızda bırakıyor ve dünya mutfağının onlara ne çok şey borçlu olduğunu gösteriyor.
Sadece tandırda pişirilen Malai Tavuk, Tavuk Tikka, Karides Nawabi ve Somon Chikna harika soslarıyla Türk damak tadına çok uygun örnekler. Tandırın yüksek ısısında kurutmadan pişirilen tavuk, karides ve balık da çok lezzetli alternatifler oluşturuyor. Go Mongo’da döküm tabaklarda ısısını kaybetmeden servis edilen tandır ürünleri tam da yeni alternatifler arayanlara göre!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir